Merhaba

TOBB Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi 2. ele otomobillerle ilgili olarak hasar kaydının resmi belgelerde yer almasını ve
kilometrenin ruhsata işlenmesini istedi.Otomotivciler, ikinci el araçların alım satımını yapan firmaların ödediği, yüzde 1'lik KDV tutarının, indirim konusu yapılabilmesini öngören kanun değişikliği konusunda, Maliye Bakanlığı'na görüş sunacak.

TOBB Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi toplandı. Sektör temsilcileri, maddi hasarlı trafik kazasına karışan araçların, zorunlu mali trafik sigortası ve kasko sigortası poliçesine, hasarın derecesine göre, ağır veya tam hasar gördüklerine dair kaydın işlenmesinin gerekli olduğunu dile getirdi.

Sektör temsilcileri, araç muayenesi sırasında, aracın kilometre bilgisinin de tespit edilerek, TUVTURK kayıtlarına işlenmesini isterken, sigorta şirketleri tarafından görülebilir hale gelen kilometre bilgisinin, zorunlu mali trafik sigortası ve kasko sigortası poliçesinde de yer almasını talep etti.

Kilometre bilgisi, araç ruhsatına da işlenmeli

İkinci el araçların, noter satış değeri ile gerçek değeri arasında, yaygın şekilde bir orantısızlık görüldüğüne işaret eden sektör temsilcileri, bu nedenle kilometre bilgisinin noter satış belgesi ile araç ruhsatına da işlenmesini istedi.

Otomotiv sektörü temsilcileri, ikinci el araçların alım satımını yapan firmaların ödediği, yüzde 1'lik KDV tutarının indirim konusu yapılabilmesini öngören kanun değişikliği konusunda, Maliye Bakanlığı'na görüş sunulmasına da karar verdi.

Araç muayenelerinde, ''muameleciler'' sorunu

Sektör temsilcileri toplantıda, araç muayeneleri için muamelecilere verilen vekaletnamenin, TUV TURK tarafından, fiilen 1 ay ile sınırlandırılmasına ilişkin düzenlemenin uygulamada sorun yarattığını dile getirdi.

Bunun üzerine Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması yetkililerince uygulamanın yakında kaldırılabileceği belirtildi.


İkinci elde kilometre ve hasar talebi - Otomobil haberleri - Haber7 haber7.com - Güncel Haberler, Son dakika haberleri ---- Bu noktada haber var