Merhaba

Goodyear, aracınızın güvenli bir şekilde yüklenmesine yardımcı olmak için birkaç basit kural öneriyor.Önce yolcuların güvenliği

Yolcu güvenliği ve rahatı her şeyden önce gelir. Büyük veya taşınması güç eşyalardan dolayı yolcuların güvenliğini riske atmayın. Araca eşyalarınızı yerleştirmeden önce çocuk koltuğunu takın, çünkü aracı doldurduktan sonra onun takılması hayli zor olacaktır.

“Son giren ilk çıkar”

Bu deyiş, yolculuk esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları çıkarılması kolay bir yere koymanız için size ipucu verir. “Olmazsa olmazların” ne olduğunu iyi düşünün. Yiyecek, içecek, mendil, ilaç ve çocuklarınızın oyuncaklarını, ayrıca diğer temel eşyaları varış yerine kadar rahatça erişebilmeniz için aracınıza en son yerleştirin.

Her şeyin güvende olduğundan emin olun

Sürücünün ayağının çevresindeki alanı temiz tutun. Etrafta yuvarlanan eşyalar dikkati dağıtır ve sürücünün ayağının veya pedalın altına girmesi durumunda özellikle de acil durum frenlerinde oldukça tehlikeli olabilir. Her zaman için büyük ve ağır eşyaları bagajın alt kısmına yerleştirin, bu şekilde ağırlık merkezinin mümkün olduğunca düşük olması sağlanacaktır. Ağır eşyaların bagajın arkasına doğru yerleştirilmesi sonucunda daha iyi bir ağırlık dağıtımı yapılmış olacaktır. Bagajların taşınması için araç içerisindeki yolcu alanlarını kullanmaktan kaçının. Eşyalar beklenmedik bir şekilde etrafa saçılabilir ve yolcuları yaralayabilir. Avrupa'nın lider otomotiv kuruluşlarının yapmış olduğu testler, basit bir cam şişesinin veya çocuk oyuncağının, ani frenlemelerinde ne kadar tehlikeli olabildiğini göstermiştir. İlk bakışta hafif gibi görünen bir eşya, ani frenlemelerde inanılmaz bir şekilde hızlanır ve fiili ağırlığının çok üzerinde bir etkiyle ön koltukta bulunan yolculara çarpar.

Görebildiğinizden emin olun

Station vagon aracınızın olması durumunda arka koltukların üzerine eşya koymaktan kaçının. Bu sadece sizin görüş açınızı engellemekle kalmaz, aynı zamanda ani frenleme halinde eşyaların etrafa saçılma olasılığını da artırır. Araç tamamen dolu ise portbagaj veya römork kullanmayı düşünün.

Lastiğin patlama ihtimalini göz önünde bulundurun

Aracınızda, patladığında bile gidebilen lastiklerin olmaması durumunda, aracınızı yerleştirirken lastiğin patlama ihtimalini de gözden geçirin. Yoğun bir yolun ortasında yedek lastiği çıkarabilmek için bütün bagajı boşaltmak oldukça tehlikeli ve yorucudur. Lastiğinizin patlaması durumunda öncelikle ailenizin güvenliğini sağlamayı unutmayın. Patlak lastik ile ilgilenmeden veya yardım çağırmadan önce tüm yolcuları yolun kenarında bulunan bariyerlerin arkasında güvenli bir yere alın.

Aracın tavanı üzerindeki bagajların güvenliği için

Eşyaların aracın tavanına yerleştirilmesi, bazı ihtiyaçları da beraberinde getirir: İlave yükseklik, ilave ağırlık ve ilave direnç. Aracın tavanına yerleştirilen yükler, araç üzerindeki direnci artırır. Hava akımı, yükün ön tarafını kaldırmaya çalışacaktır. Ani frenleme halinde ise yük hafifçe öne doğru kayar. İdeal olanı; aracın tavanı üzerindeki eşyaların tamamını, araç için izin verilen ağırlık sınırlandırmalarına bağlı kalarak aracın üzerine güvenli bir şekilde yerleştirilmiş kutu içerisinde koymaktır.

Evcil hayvanlarla yolculuk

Evcil hayvanların, hareket halindeki bir araç içerisinde serbestçe dolaşmalarına izin verilmemelidir. Beklenmeyen bir manevra veya ani frenlemede, hayvan sadece yaralanmakla kalmayabilir, aynı zamanda araç içindeki yolculara da zarar verebilir. Onları daima araç içi güvenlik ağları arkasında tutun veya çok iyi havalandırılmış kafesler içerisinde taşıyın.

Sürüş stilinizi ayarlayın

Ağır bagajlarla yüklü bir araç ile seyahat esnasında aracın manevra kabiliyetinin değiştiğini ve sürücünün buna alışmasının zaman aldığını unutmayın. Buna ilave olarak, bütün aile ve bir sürü bagaj ile seyahat etme, daha fazla dikkat kaybı, daha az görüş mesafesi ve daha uzun durma mesafesi gerektirecektir. Tüm bu değişiklikleri göz önünde bulundurarak direksiyonun başına geçin.

Aracınızı Yüklerken - MSN Erkek - Otomobil