Merhaba!

Araç alım satımları artık kolaylaştı. Trafik tescil biriminde işlemlerinizi 15 dakikada yapabiliyorsunuzBURAK TAŞÇI - HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

Artık Türkiye'de araç alım satımları kolaylaştı. İşlemlerin kolaylaşmasının yanı sıra işlem ücretlerinin fiyatları da azaldı.

Yeni yılla beraber otomobil alım satımlarında notere verilen ücret 34 TL, emniyete verilen ücret 46 TL ve EK-1 formunu doldurmak için verilen ücret ise 10 TL.

Araç alım-satımı yaparkende izleyeceğiniz yol şu olmalı. Öncelikle aracın trafik cezası, vergi borcu varsa bunların ödenmesi gerekiyor. Ödemelerinizi vergi dairesinden yaparsanız sisteme daha çabuk geçecektir. Vergi dairesine vergi borcu veya varsa trafik cezasını yatırdıktan sonra hemen aynı binada bulunan 'Temiz Kağıdı' bölümünden aracın vergi borcu ve trafik cezası olmadığına dair olan belgeyi ücretsiz olarak temin edin. Ardından elinizdeki belgelerle beraber herhangi bir notere giderek aracın satışını gerçekleştirin. Noterin alacağı ücret 34 TL. Bu noktadan sonra aracı satan kişi ile artık bir işiniz kalmıyor. Noter satışından sonra hemen kendi adınıza ''Zorunlu Trafik Sigorta''nızı yaptırın. Trafik sigortası aracın sahibinin yaşına göre değiştiği için ortalama olarak 280 TL civarında bir ücret çıkıyor.

Aracın trafik tescil işlemleri için ise noterden aldığınız satış evrakları, zorunlu trafik sigortasının aslı ve ruhsatın iki yaprağını aracın bağlı bulunduğu tescil birimine bırakıyorsunuz. Bu esnada aracın ruhsatının sadece 1 yaprağı değişiyor. Bunun için ise 46 TL ücret alınıyor. (Aracın muayene yaprağı dolmuşsa ruhsatın ikinci yaprağı değişecektir. Bunun içinde 62 TL ücret alınıyor.)

Bundan sonra ise polis memuru size gün verecektir. Ortalama 1 haftada aracınızın yeni ruhsatını teslim alabilirsiniz. Trafik sigortası, EK-1 formu, noter satışı ve emniyete verilen ruhsat yaprağı ücretleri ile toplamda 370 TL'ye tüm işlemlerinizi tescil biriminde 15 dakikada halledebilirsiniz. Ancak aracınızı ruhsat çıkmadan kullanamayacaksınız. Eğer kullanırsanız aracınız herhangi bir çevirme esnasında bağlanır.

Ancak bu işlemlerle uğraşacak zamanım yok diyorsanız herhangi bir Trafik Müşavirliği'ne gidip vekalet vererekte işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Trafik Müşavirliği'ne gittiğinizde sizden yürütecekleri muamale için fazladan ücret alacaklardır. Yani kendiniz trafik tescil işlemlerini 56 TL'ye maledecekken Trafik Müşaviri aracılığıyla yaptığınızda noterden alacağınız vekalet ile beraber size ortalama 240 TL gibi bir maliyet ortaya çıkacaktır.

http://www.haberturk.com/ekonomi/hab...-ucuzladi.aspx