Her yıl binlerce araba çalınıyor. Eğer çalınan arabanız James Bond filmlerindeki gibi nerede olduğunu anlatacak bir donanıma sahip değilse bulunması çok zor.

Ancak gelişen teknoloji hırsızların kâbusu olan bir cihazlar geliştiriliyor. Araca saklanan 'izleyiciler'le, arabanın terk edildiği yerin tespiti kolaylaştı.

BBC Focus dergisi, çalınan arabanızı takip cihazlarıyla kolaylıkla nasıl bulabileceğinizi şöyle açıklıyor:

Aracınızın içine sakladığınız ya da altına tutturduğunuz küçük gri kutular araç izleyicisidir. Farklı izleyiciler farklı teknolojiler kullanıyor. Fakat, hepsi aracınızın kesin yerini tespit etmede, elirleyen sinyaller veriyor. Eğer motorsikletiniz varsa bunun bir parçası gibi görünen izleyicilerden satın alabilirsiniz.


İzleyiciler nasıl çalışıyor?

Aracın kesin olarak yerini tespit etnek için GPS uyduları kullanılıyor. Cihazı satın alıyorsunuz ve otomobilinizi güvenli bir internet sitesi üzerinden abonelik koşuluyla izliyorsunuz. Diğer hizmetler ve güncellemeler ise GPRS kullanılarak sizin cep telefonunuza gönderiliyor. Koordinatlara Google Earth üzerinden de bakabiliyorsunuz.


Aracınız hareket ettiğinde hareket sensörleri sizi bilgilendiriyor. Aracınız verilen sınırı geçtiğinde diğer hizmetler sizin tanımlı bölgeyi ayarlamanızı sağlamak için bilgi veriyor. Bazı izleyiciler size telefon açıyor, böylece hırsızları dinleyebiliyorsunuz.

Cihazla başka neyi takip edebilirim?

İngiltere'de satışta bulunan Lok8u Num8 gibi GPS tespit cihazını çocuğunuzun koluna saat gibi takabilirsiniz. Bu cihazlar, çocuğunuz belirlediğiniz oyun bölgesinin dışına çıktığında sizi bilgilendiriyor. Kıskanç çiftler için ise i-gotU isimli küçük cihazı eşinizin çantasına atabilirsiniz. (Zaman online)