+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Araç muayenesine girecekler Mutlaka Okusun

HOBİ VE İLGİ ALANLARI Kategorisinde ve Araba ve Otomobil Forumunda Bulunan Araç muayenesine girecekler Mutlaka Okusun Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Türkiye'de araç muayene istasyonları özelleştikten sonra kontroller artık özel sektöre geçti. Eskisi gibi 5 dakikada muayene olma devri de son

 1. #1
  SMN
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye SMN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Üye Numarası
  52466
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  918
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  21
  Rep Gücü
  161

  Araç muayenesine girecekler Mutlaka Okusun

  Türkiye'de araç muayene istasyonları özelleştikten sonra kontroller artık özel sektöre geçti. Eskisi gibi 5 dakikada muayene olma devri de son erdi...

  Yeni sistemle 10 ayrı nokta kontolü yapan TÜVTÜRK yetkilileri, uygun olmayan birçok aracı da geri çeviriyor. Hatta öyle ki, araçların neredeyse yarısı ilk kontrolden geçemeyip geri dönmek zorunda kalıyor.

  İşte TÜVTÜK'ün açıklamasına göre araç muayenesinde kontrol edilen noktalar ve dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle:

  KONTROLÜ YAPILAN NOKTALAR

  1-Fren Tertibatı: Fren pedalından başlayarak mekanik, hareketli, sürtünen ve esneyen her aksam elle veya gözle kontrol edilir. İlgili mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde, fren test cihazı ile aynı aks üzerinde bulunan tekerleklerin fren kuvveti sapma yüzdesi ile toplam araç ağırlığına göre fren verim yüzdesi hesaplanır.

  2-Direksiyon Sistemi: Direksiyon simidinden başlayarak sırasıyla direksiyon mili, direksiyon kutusu ve bağlantı elemanlarıyla sistemi tekerleklere bağlayan direksiyon rot kollarının boşluk ve sağlamlıkları elle, gözle ve boşluk test cihazlarıyla kapsamlı olarak kontrolden geçirilir.

  3-Görüş Şartları: Aracın tüm dış camları, cam yıkama tertibatları, cam silecekleri, iç ve dış görüş aynaları titizlikle kontrol edilir.

  4-Aydınlatma Sistemi: Tüm iç-dış aydınlatma, fren, gösterge, sinyal, geri vites, plaka ve sınır lambaları kontrol edilir. Uzun-kısa ve sis farlarının yükseklik ayarları cihazlar vasıtasıyla test edilir.

  5-Aks, Jant, Lastik ve Süspansiyon Sistemi:

  6-Şase ve Şase Bağlantı Parçaları: Araç gövdesinin sağlamlığı hem sürüş anında hem de olası bir kaza durumunda yolcular açısından büyük öneme sahiptir. Bunun yanında şaseye bağlanmış bir çok parçanın da sağlam ve çalışır durumda olması gerekmektedir. Bunlar sürücü kabini ve araç gövdesi, bağlantıları, merdiven basamakları, koltuklar, alt taban, egzoz boruları, susturucular, yakıt tankı ve boruları, stepne ve taşıyıcısı, kapılar ve kapı kilitleri, yan ilave korumalar, çekici römork ve treyler çeki kaplini ile kaplin mekanizmalarının kontrolünü kapsar.

  7-Diğer Donanımlar: Pasif güvenlik sistemlerinin en önemlilerinden biri emniyet kemeridir. Bir kaza esnasında emniyet kemeri takılı olan yolcunun diğer yolculara göre hayatta kalma şansı her zaman daha yüksektir. Bu sebeple ön ve arka emniyet kemerleri ve kilit karşılıklarının fonksiyonelliği kontrol edilir. Bunların yanısıra yangın söndürme tüpü, üçgen ikaz reflektörü ve ilk yardım çantası da kontrol edilir.

  8-Gürültü Kirliliği: İstasyonlarda gürültü seviyesi kontrolleri gerçekleştiriliyor.

  9-Yolcu Taşıyan Araçlar İçin: Toplu taşıma araçlarına yönelik olarak koltuk düzenleri, iç aydınlatma lambaları, ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemlerinin seyahat eden yolcuların gereksinimlerini karşılayacak şekilde olup olmadığı kontrol edilir.

  10-Araç Tanımları: Trafikte seyreden araçların üzerinde taşıdıkları plaka, tanıtım numaraları ile ruhsat üzerindeki tescil ve trafik bilgileri birebir aynı olmak zorundadır.

  ARAÇ MUAYENESİ ÖNCESİNDE HAZIRLANMASI GEREKEN ZORUNLU BELGELER
  Tüm araçlar için

  - Ruhsat
  - Fenni Muayene İzin Belgesi
  - Trafik Sigortası
  - İlk yardım çantası: Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda en az 1 adet.
  - Üçgen Reflektör: Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet.
  - Yangın Söndürme Cihazı: Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir.
  - Stepne: Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacak.

  vatan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Ad Soyad
  O.Y.
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  1
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.226
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  42
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Araç muayenesine gitmeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar

  İşte sürücelere muayene taktikleri...

  ARTIK FAR AYARI HAFİF KUSUR
  Otomobil sahipleri muayeneler özelleştikten sonra araçlarının muayeneden geçmeyeceğini düşünüyorlar. Ancak ilk başlardaki bazı ağır kusurlar artık hafif kusur olarak nitelendirilmeye başlandı. Örnek vermek gerekirse ilk zamanlarda hangi otomobil giderse gitsin far ayarından dolayı muayeneden geçemiyor ve ağır kusur alıyordu. Şimdi ise far ayarı hafif kusur olarak değerlendiriliyor.

  ARACI BOZAN TÜM AKSESUVARLARI SÖKÜN
  Araca sonradan takılan trafikte görüşü engelleyen veya tehlike oluşturan tüm malzemeler muayeneden geçememenize neden olur. Bu nedenle muayeneye giderken aracın orjinalliğini bozup amacının dışına çıkan tüm aksesuar ve malzemeleri muayeneye gitmeden önce aracınızdan sökün.

  İLK YARDIM ÇANTANIZI GÖZDEN GEÇİRİN
  Muayene gitmeden önce mutlaka aracınızda ilk yardım çantasına dikkat edin. İçerisindeki ekipmanlarda eksik varsa tamamlayın. Trafik setinizde dikkat etmeniz gereken ise reflektörler. İki adet üçgen reflektör bulundurun. Yangın tüpünü kontrol edin. Son kullanma tarihi geçmişse yenisini alın.

  AYDINLATMA EKİPMANLARINI KONTROL EDİN
  Aracınızın aydınlatma ekipmanlarının tümünü kontrol edin. Ampulu patlamış olan varsa değiştirin. Kornasına, şaşi, motor numarasına özellikle dikkat edin. Şaşi ve motor numarası silinmişse yetkili servise başvurun.

  RUHSAT YIPRANMIŞSA YENİSİNİ ÇIKARTIN
  Ruhsat yıpranmış ve okunamaz hale gelmişse yenisini çıkartın. Fren sisteminiz zayıfladıysa kontrol edin. Frenleme mesafesi uzuyorsa fren ayarı yaptırın. Aracınızdaki Xenon farlar orjinal değilse (yani sonradan taktırdıysanız) yönetmeliğe uygun Xenon far takımını taktırın. Aksi taktirde muayeneden geçmeyecektir.

  EMNİYET KEMERİNİN TOKALARINI KONTROL EDİN
  Emniyet kemeri tokalarını mutlaka kontrol edin. Özellikle arka koltuklardaki emniyet kemeri tokaları kullanılmadığı için oksitlenebiliyor. Oksitlenme varsa temizleyin ve çalışır hale getirin. Lastik diş derinliklerine dikkat edin. Aracın rot balans ayarı bozuksa ayar yaptırın.

  Muayene esnasında aracınızın camlarında ( ön cam hariç ) film var ise ''hafif kusurlu'' olarak muayeneden geçebiliyorsunuz. Cam filmi bazı tartışmalara neden oluyor. Çünkü yasalara göre cam filmi kullanmak yasak. Ancak ülkemizde modifiye malzemelerinin satışı yasal fakat kullanımı yasak. Bu nedenle trafik çevirmelerinin çoğunda ''Cam filmi var'' diye ceza kesiliyor. Polis memuru tarafından en kısa zamanda sökülmesi gerektiği tekrarlanıyor. Bunun yanı sıra aracınızın kaportasında bölgesel paslanma, çizik, eziklik, boya kalkması varsa da muayeneden hafif kusurlu olarak geçiyorsunuz. (Habertürk)

Benzer Konular

 1. Yeni iş kuracaklar mutlaka okusun!
  mopsy Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-09-2010, 07:30 AM
 2. Ev Almayı düşünenler Mutlaka Okusun
  YukseLL Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-01-2009, 09:22 AM
 3. Iş arayanlar bu haberi mutlaka okusun!..
  SAHARAY Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-10-2008, 01:39 PM
 4. öss'yi kazananlar mutlaka okusun!
  securıty57 Tarafından Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-07-2008, 06:29 PM
 5. Araç muayenesine AB standartları geliyor
  YukseLL Tarafından Oto Haber, Kampanya Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-12-2007, 09:47 AM
Yukarı Çık