+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Trafik Kanunun da yeni düzenlemeler

HOBİ VE İLGİ ALANLARI Kategorisinde ve Araba ve Otomobil Forumunda Bulunan Trafik Kanunun da yeni düzenlemeler Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Alkollü araç kullanan sürücü 1 yıl trafiğe çıkamayacak Hız limitleri de değişti. Yeni limitlere uymayanlara da yüklü para cezası var.

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.242
  Beğenmiş
  42
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Trafik Kanunun da yeni düzenlemeler

  Alkollü araç kullanan sürücü 1 yıl trafiğe çıkamayacak
  Hız limitleri de değişti. Yeni limitlere uymayanlara da yüklü para cezası var.

  Kanunda yapılan yeni düzenlemelerle trafik cezaları daha da ağırlaştırılıyor. Alkollü araç kullanan sürücülerin ehliyetlerine el konulduğu süre 6 aydan 1 yıla çıkartılıyor. Tasarıyla trafikte milletvekillerine ve yargı mensuplarına tanınan ayrıcalıklar da ortadan kaldırılıyor.

  İçişleri Bakanlığı, Meclis'te görüşülen Trafik Kanunu'nu yeniden ele aldı. Düzenleme ile trafik cezaları daha da ağırlaştırılıyor. Alkollü araç kullanan sürücülerin ehliyetine el konulma süresi 6 aydan bir yıla çıkarılıyor. Tasarının kapsam bölümünde ise yasanın herkese eşit uygulanacağı vurgusu yapılıyor. Bu maddeyle trafikte milletvekili ile yargı mensuplarına tanınan ayrıcalığın kaldırılması amaçlanıyor.

  Trafik tescil işlemlerinin tek merkezden yapılmasını öngören yasayla Trafik Kanunu Tasarısı, Meclis gündeminden çekilerek yeni baştan hazırlandı. Taslak Ulaştırma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'na da gönderildi.

  Hazırlanan taslağın, özellikle trafik cezalarında önemli artışlar öngördüğü bildirildi. Alkollü araç kullanmanın cezası iki katına çıkarılıyor. Alkollü araç kullandığı belirlenen sürücülerin ehliyetine bir yıl boyunca el konulacak. Alkollü yakalanan sürücüler, böylelikle daha önce altı ay araç kullanamazken artık bir yıl boyunca direksiyon başına geçemeyecekler.

  Tasarıya özellikle son dönemde milletvekilleri ve yargı mensuplarına tanınan ayrıcalığı ortadan kaldırmak amacıyla önemli bir ayrıntı eklendiği öğrenildi. Mevcut düzenlemede trafik ekipleri kural ihlalinde bulunan milletvekili ve yargı mensuplarına ceza kesemiyor. Ekipler sadece trafik ceza tespit tutanağı düzenliyor. Milletvekili ve yargı mensuplarının bağlı bulundukları kurumlar, bu tutanakları cezaya dönüştürüyor. Trafikteki ayrıcalık konusunda en çok tartışılan konu ise ceza puanı uygulaması. Trafik ekipleri, alkollü olduğundan şüphelenilen milletvekili ve yargı mensubuna alkol muayenesi yapamıyor. Tespit tutanaklarıyla ceza puanı uygulaması da yapılamıyor.

  Bölünmüş yollarda limit 110

  Yeni Trafik Kanunu, hız limitlerini de düzenliyor. Bölünmüş yollardaki hız limitleri saatte 90 kilometreden 110 kilometreye çıkarılıyor. Otoyollardaki limitler ise 120 olarak devam edecek. Sürücüler hız limitlerini en fazla yüzde 10 oranında aşabilecekler. Hız limitlerine uymayan sürücüler, yüklü miktarda ceza ile karşı karşıya kalacak.

  ZAMAN

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  Cevap: Trafik Kanunun da yeni düzenlemeler

  Çok iyi olmuş...Bu düzenlemeler gerekliydi.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

Benzer Konular

 1. Medeni Kanunun kadın hakları ile ilgili bölümleri
  Nil@y Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 01-03-2012, 07:03 PM
 2. Yeni kayıt (gümrük trafik şahadetnameli) araçlardan istenilen belgeler
  dogangunes Tarafından Araba ve Otomobil Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-02-2012, 04:07 AM
 3. Trafik polisi
  ErDaLL Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 30-09-2010, 12:24 AM
 4. Trafik cezası
  Apollonius Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-02-2010, 02:54 PM
 5. Trafik Kanunu
  YukseLL Tarafından Araba ve Otomobil Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-12-2006, 12:02 PM
Yukarı Çık