Bazı kurallar veya püf noktaları çok basit gibi görünse de, aslında çoğu kişi tarafından bilinmez, bilinse de doğru olarak uygulanamaz.

Genel anlamda otomobil, filtre-yağ değişimi ile lastikler ve frenler hakkında işinize yarayacak bilgiler

* Trafik ışıklarında durduğunuz zaman vitesi boşa alın ve ayağınızı debriyaj pedalından çekin. Aracı sürerken veya boş viteste beklerken ayağınızı debriyaj pedalının üzerinde dinlendirmeniz, debriyaj balatasını aşındırır.
* Önden çekişli araçlar, motordan gelen gücün şanzıman aracılığıyla ön tekerleklere iletildiği araçlardır. Arkadan itişli araçlar ise, gücün arka tekerleklere iletildiği araçlardır.
* Daha ekonomik bir sürüş gerçekleştirebilmek için aracınızı 90 km/s hızla sürün. Eğer aracınızda “cruise control” varsa kullanın. Lastik basınçlarınızı zaman zaman kontrol edin ve uygun değerlerde olduğundan emin olun. Ani kalkışlar yapmayın, yavaş yavaş hızlanın. Klimayı sadece gerekli olduğu durumlarda çalıştırın.
* Makul bir akü 60 aylık bir garanti süresine sahiptir.
* Akü uyarı ışığı yandığı zaman ya alternatör çalışmıyordur, ya da alternatör kayışı gevşemiştir.
* Eğer hararet göstergesi kırmızıya gelmişse ve klimanız çalışıyorsa klimayı hemen kapayın. Aracınızı kenara çekin. Kaputu açarak motorun soğumasını bekleyin.
* Her zaman bagajınızda ufak boş bir benzin bidonu taşıyın. Bu bidonun dolu olmaması gerekir. Buna dikkat edin.

YAĞ VE FİLTRE DEĞİŞİMİ
* Aracınızın motorunun ömrünü uzatabilmek için yapabileceğiniz en önemli şey yağ değişimidir. Yağ filtrenizi her 5000 km’de bir veya 6 ayda bir değiştirmeyi ihmal etmeyin.
* Bazı yağ değişimi yapan yerler size her yağ değiştirdiğinizde bir hava filtresi de satmaya çalışırlar. Bunlara kanmayın. Hava filtresi sadece 50 bin km’de bir değiştirilmesi gereken bir parçadır.
* Aracın yağ seviyesini kontrol etmek için aracı düz zeminli bir bölgeye park edin. Motoru stop edin ve biraz soğumasını bekleyin. Yağ kontrol çubuğunun sonuna kadar batırdıktan sonra çıkararak kontrol edebilirsiniz.

LASTİKLER VE FRENLER

* Aracınız için tavsiye edilen lastik basınç değerleri genellikle aracınızın kapı içinde bir etikette yazılıdır. Eğer böyle bir etiket yoksa, uygun olan, lastik basınçlarınızı 28-32 psi arasında ayarlamaktır.
* Aracınızın balans ayarının bozuk olup olmadığını test etmek için aracınızı sürerken ellerinizi direksiyonun üzerine çok hafif bir şekilde koyun ve aracın şeritten kayıp kaymadığını kontrol edin. Eğer araç şeritten kayıyorsa aracınızın balans ayarı bozuk demektir.
* Fren uyarı ışığı, size frenlerin ömrünü tamamladığını bildirmek için yanmaz. Eğer bu uyarı ışığı yanıyorsa ya fren hidroliğiniz azalmıştır, ya da el frenini indirmeyi unutmuşsunuzdur