Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 Toplam: 8
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  stat Seo Sözlüğü

  Adwords ; Google ve beraberinde reklam veren firmaları (cpc - cost per click) tıklama başına ücretlendirme bazında çalışan bir sistem. PPC (tıklama başına ödeme) reklamcılığın ilk örneklerindendir.

  Adsense ; Google’ın websitesi sahiplerine hitap eden içerik tabanlı reklam programıdır. Sitenizde içeriğinizle alakalı Google reklamlarını yayınlayarak para kazanmanın kolay bir yoludur.

  Affiliate ; Webmasterların ; firmaların satmış olduğu ürünleri yada servisleri websiteleri ile promosyonununu text link yada grafik/resimlerle yaparak ; tıklama, üyelik yada satış bazında firmaların belirlemiş olduğu komisyon aldıkları bir Internet Pazarlama modelidir.

  Agent Name ; User-Agent'in eş anlamlısıdır. Arama motor'unun robotu olarak yada ziyaretçinin browser'ı olarak tanımlanan isimdir (Browser : Internet Explorer , Netscape Navigator veya Mozilla gibi tarayıcı ismi)

  Algorithm (Algoritm) ; İnternetteki sayfaların, arama motoru sonuçları arasında nasıl sıralanacağını belirleyen formül.

  ALT Tags ; Fareyi, bir imaj ya da resmin üzerine getirdiğinizde görünen metindir. Image ALT taglar sayfanızın ziyaretçileri için kullanılır. Tüm ALT taglar aNahtar kelime yoğunluğuna bağlı olarak arama motorudaki sıranızı yükseltir.
  Örn:
  < img src = " seo.jpg " width = " 150 " height = " 225 " ALT = "SEO Sözlük">
  Buradaki SEO Sözlük kelimesi resim için ALT Tags oluşturur.
  Altavista ; Geniş/büyük içerikli(ölçekli) ilk arama motorlarından.
  Anchor Tag / Text ;Gidilecek linki belirleyen(saptayan) kod / anahtar kelime(keyword)dir.
  örnek: seo
  Seo buradaki seo kelimesi link için anchor text olur.

  Apache Web Server ; Yaygın olarak kullanılan bir web sunucu

  ATW ; AllTheWeb arama motorunun kısaltılmışıdır.

  Alexa Rank ; Alexa.com sitesinin oluşturduğu ve sitelerin popülerliklerini beliryen bir web sitesidir. Alexa rankı 1 ile 10 bin arası olan siteler çok kaliteli 10 bin ile 100 bin arası kaliteli 100 bin ile 500 bin arası orta kalite 500 bin ile 1 milyon arası gelişen siteler, 1 milyon üzeri ise sizin için pek fazla kalite ifade etmeyen sitelerdir. Pr’si düşük Alexa rankı iyi olan sitelerin backlinkinin etkili olabileceği bilinmektedir.

  B
  Back Link ; Başka bir web sayfasından sizin sayfanıza bağlı linklerdir.

  Bridge Page (Köprü Sayfa)
  ;Kesin olarak bir websitenin giriş (başlangıç) noktası olarak tasarlanmış Doorway Page benzeri sayfadır. (Doorway Page : Arama motorlarında yüksek sıralamalarda yer alabilmek için tasarlanmış sayfadır.

  Broken Link (Kırık Link) ; Kullanıcının tıkladığında bulunamayan bir sayfaya yönlendirdiği linklerdir. Ölü link (dead link) olarakta bilinir.

  C
  Cloaking ; Kullanıcılar tarafından çekici bir sayfa gibi görünen yüksek rank elde etmek için kullanılan aldatıcı arama motoru hilelerinden biridir. Bu genellikle spiderları optimize edilmiş bir içerik gibi göstererek kandırma işlemidir ve birçok arama motoru tarafından kullanımı yasaklanmıştır.Bir sitenin Google arama motorundan banlanması için ilk etkenler arasında cloak gelir.

  Click ; Rekl*****enin sitesine ulaşmak için başka sayfalardaki reklamlarına ya da linklerine tıklanmasıdır.

  Click-Through ; Sitenize yönlenen her tıklamadır.

  Click-Tracking ; Gelen ve giden linkleri takip etmek için script kullanımıdır.

  Clicks (Tıklamalar) ; Bir ziyaretçinin sitenize her tıklayışıdır. Genellikle başka sitelerde bulunan link veya bannerlarınıza tıklanma sayısını belirlemek için kullanılır.

  Cost-per-Click (CPC) ; “Tıklama başına ücretlendirme” olarak Türkçe’ye çevrilen ve bir site üzerinde bulunan ve rekl*****enin kendi sitesine bağlantı sağlayan link’e her tıklandığındaki ücretlendirmedir.(Örn : 1 cent per click tıklama başına bir cent demektir.)

  Counter ; Türkçe karşılığı sayaç olan , bir sayfanın hit'ini ve ziyaretçi sayısı gibi verilerini sayan yazılımdır.

  Comment Tag ; HTML içerisindeki yorum tag'ıdır (tag:etiket). Kaynak kodu gösterilmediği sürece gözükmez.

  Conversion (Dönüşüm) ; Bir siteye ya da sayfaya gelen trafiğin rekl*****enin beklentileri yönünde satış, abonelik, üyelik gibi sonuçlara dönüşmesidir.

  Content (içerik) ; Web site içinde bulunan bilgidir. (metinler, resimler vs.)

  Cookie ; Cookie web site kullanıcılarının bilgisayarında depolanan küçük text dosyalarıdır. Kullanıcın sayfayı bir sonraki ziyaretinde tanınması için kullanılır.

  CPA ; (Cost per Action) Yapmış olduğunuz Faliyet / Eylem başına Ücretlendirme olarak belirlesem de tam olarak Türkçe karşılığı yoktur. Ancak belirli birşey yaptığınızda , örneğin bir alışveriş , karşı tarafa yapılan ödemedir.

  CPL ; (Cost per lead) Eylem başına ücretlendirme. Bir üyelik yada belirli bir eylem karşılığında verilen ücrettir. (Örn : Bir Sitenize yeni bir üye yolladığında ödenir.)

  CPM ; (Cost Per Thousand) Bin kez gösterim bedelidir.

  Cross Linking - (Çapraz linkler) ; Çoğunlukla aynı kişiye/firmaya ait farklı sitelerin birbirine bağlantılanmasına denir. Sitelerin link sayısını arttırmak amacıyla tercih edilen bu uygulamanın da aşırı kullanımı arama motorları tarafından cezalandırılmakla sonuçlanabilir.

  Crawler ; Arama motorlarının bir websiteyi gezen ve bilgi toplayan progr***** denir. Crawler arama motorlarının web sayfalarını bulum indekslemesi için kullanılır. Spider, robot yada bot olarak ta adlandırılırlar.

  CSS ; Cascading Style Sheet. Biçimlendirilmiş Stil Şablonlar. Web sayfalarınızın görüntüsünü istediğiniz gibi tasarlamanızı sağlar.

  CTR ; (Click Through Rate) Tıklama oranı demektir.Tıklamaların gösterimlerle karşılaştırarak ortaya çıkan orandır.

  D
  Dead Link ; (Ölü link) 404 , sayfa bulunamadı hatasını üreten linktir. Serverda öyle bir dosya bulunmadığı zaman meydana gelir.

  Directory ;
  Website veritabanı vede dizinidir. Yahoo ve Dmoz.org ana örneklerdir. Arama motorlarına benzemelerine rağmen tek farklı insanlar tarafından yönetiliyor olmasıdır. Birçok arama motorunun da kendi website dizini bulunmaktadır. Bu dizinler websiteleri veritabanları aracılığı ile indekser. (Directory terim olarak Dizin demektir)

  Domain ; Bir website'nin ismidir.
  Örn : supermeydan.net

  Dynamic Ip Address ; Internete her bağlandığınızda değişen ip adresidir.

  Dynamic Page ; (Dinamik Sayfa) Sabit bir içeriğe sahip olmayan kullanıcının komut'u / isteği karşılığında oluşan sayfalardır. (Örnk : Yapmış olduğunuz bir HTML sayfası sabit , bir veritabanından yararlanarak oluşturulan ve sayfa'nın kodu içerisinde aslında içerik bulunmayan sayfa dinamiktir.). Dinamik sayfalardaki URL ler çoğunlukla : .asp, .cgm yada .cgi dir.

  Doorway Page (Köprü / Geçiş Sayfası) ; Gateway Pages olarak da geçen ve çoğunlukla arama motoru sonuçları arasında yükseklerde sıralanabilecek şekilde üzerlerinde oynanmış web sayfalarıdır. Ziyaretçiyi sitenin içlerine doğru çekecek “geçiş sayfaları” olarak görev yaparlar. Bu tür sayfaların abartılı kullanımı arama motorlarından dışlanmaya yol açabilir.
  İki çeşit köprü sayfalar vardır. Birisi tema üzerine otomatik olarak oluşturulur bir diğeride manuel olarak oluşturulmuş anahtar kelime odaklı içerik sayfalarıdır.Bunlardan ilki bir çeşit spamdır ve çoğu arama motoru tarafından cezalandırılır., ikincisi ise önemli ve çok etkin bir SEO tekniğidir.

  Description ; Bir web sayfasındaki kısa bir cümle yada paragrafla açıklanan içerikler. Çoğunlukla Anchor textlerde kullanılır.

  Description Meta Tag; Bulunan web sayfanın içeriğini açıklar.

  DMOZ ; Dünyanın en büyük dizinidir.PageRank değeri 8 olduğu için ve Google anormal derecede önemsediği için herkes oraya eklenmek ister.Ancak DMOZ sadece kaliteli siteleri listeler.

  Dizinler ; Webmasterların sitelerini kod ekleme karşılığı veya tamamen karşılıksız ekleyebildiği site guruplarından oluşan sistemlerdir. Buralardan backlink elde etmek mümkündür ; fakat backlinkin kalitesi dizin sitesinin kalitesine ve backlinkin türüne bağlıdır.

 2. #2
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443
  E
  Error Log File ; (Hata Kayıt Dosyası) Meydana gelen hataları kaydeden bir server kayıt dosyası/logudur.

  F
  Flash ; Macromedia nın grafik programıdır. Grafikler ilgi çekicidir fakat spider ve robotlar bunları göremezler.İyi görünürler fakat iyi rank sağlayamazlar.

  FFA Free For All
  ; (Herkese Açık) Ziyaretçiler tarafından eklenen linkler dışında birşey içermeyen bir link sayfasıdır.

  Freshbot ; Google'ın crawlerlarına verilen isimdir ve genellikle diğer crawler'larındann daha çabuk Google indeksine sayfaları eklediği bilinir.

  G
  GoogleBot ; Google' ın kullandığı görevi; bulmak ve yeni site indekslemek olan bi web tarayıcısıdır. Google'a sayfa indeksleyen crawler'dır.

  Google Toolbar ; Google Toolbar Google ın web sitesini ziyaret etmeden arama yapabileceğiniz bir eklentidir.Google Toolbar browser da PageRank değerinide gösterir.

  Google İndexi ; Sitelerin Google’da kayıtlı olan sayfalarıdır. Çok fazla indexi olan siteler vardır ki, bunların hem arama potansiyelleri hem de backlink potansiyelleri yüksektir.

  Google İndexi Alma Süresi ; Google’da infosu alan siteler yeni içeirk girdiklerinde bu içerikler 1 dk gibi kısa zamanda indexlenebildiği gibi haftalara ulaşan indexleme süreleri de görülebilir. Bunda etkili olan bazı sebepler ise şunlardır : Sitenin yaşı , sitenin backlik gücü , yazının özgünlüğü ,sitenin güncelleme periyodları.

  Google İnfo ; Sitenin Google’daki kayıt durumudur. Bazı durumlarda info düşmesi gibi istenmeyen durumlar ile karşılaşılabilir. Sitenin infosnun öğrenmek için, Google’da “info:siteadi.com” gibi bir kısa arama yapmak yeterlidir.

  Google Bombası ; Son zamanlarda sık ratlanan bu uygulamada, Google arama sonuçları arasında yükselmek ya da Google’ın arama sonuçlarını yönlendirmek amacıyla tek bir siteye bağlantı veren çok sayıda site kurulur.

  Google Dansı ; Google’ın arama motoru sıralamalarını yenilediği döneme verilen ad. Bu süre içinde Google’ın asıl ve yedek (ikincil) liste sıralamaları farklı olur.

  Google Everflux ; (Google Değişkenliği) Bu Google arama sonuç sayfalarındaki sürekli değişkenlikleri/değişiklikleri belirler.

  Google Ban ; Yukarıda verilen örneklerde olduğu gibi,kural ihlali yapan webmasterın indexlerinin tamamen silinmesi olayıdır.Google da hiçbir sayfanız kalmaz.

  H
  Header Tags ; HTML tagları web sayfanın profiline yardımcı olur önemli bilgilere dikkat çekmek için kullanılır. Anahtar kelimeler header taglarının içine yazılabilir.Eğer doğru tasarlanmışsa arama motorlarındaki rankınızı arttırır. Başlık Tag'ı. Site başlıklarını (title değil) belirlemek için kullanılır
  Örn:
  < h1 >Bu h1 header tagı< / h1 >
  < h2 >Bu h2 header tagı< / h2>

  Hidden Text and Hidden Links / (Gizli Yazı) ; Sayfanın arka planıyla aynı renk yapıldığı için arama motoru örümcekleri/robotlarına görünen ancak site ziyaretçilerine görünmeyen yazılardır. Hidden text yada hidden links çoğunlukla yapay sayfanın anahtar kelime popülaritesini arttırmak için kullanılan bir aldatmaca yöntemidir.Bu yöntem Google ve diğer arama motorları tarafından onaylanmayan bir yöntemdir ve ceza almanıza maruz kalmanıza neden olabilir.

  Hits ; Hits terimi çoğunlukla yanlış anlaşılır.Hit bir web siteniz varsa onun ziyaret edilmesi olarak bilinir.Ama bu değildir.Hit web sitenizde her zaman bulunan bir dosyadır.

  Home Directory ; Sitenizin ana içerik sayfasının bulunduğu yerdeki ana dizindir.

  HTML(Hyper Text Markup Language) ; Internet üzerinde web sayfası oluşturmak için kullanılan bir betik dilidir.

  HTTP(Hyper Text Transfer Protocol) ; HTML dosyalarının aktarımı için kullanılır.

  I

  Image map ; Bir resimdeki belirli yerleri link olarak tanımlamaya yarayan sistem.. Resmin farklı alanlarını tıkladığınızda sizi farklı farklı sayfalara götürür.Arama motoru dostu değildir.

  Inbound Links ; Başka bir web sayfasından sizin sayfanıza bağlı linklerdir. Incoming ya da Backlinks olarakta kullanılır.

  Indexing ; İndeksleme işlemi. Arama motoru web taraması yaptığında URL leri farklı kriterler kullanarak dercelendirir ve içeriğine ekler.

  IP Address ; Internet Protocol Address in kısaltmasıdır. Her bilgisayarı internete bağlar ve tekil olarak numaralandırılmıştır.IP adresler statik(asla değişmeyen) yadar dinamik(internete her bağlanışta değişen) olabilir.

  Impressions ; Bir sayfanın gösterim sayısıdır.

  K
  Keyword (Key Phrase) ; Bir kullanıcının herhangi bir siteyi bulmak için sitenin konusuyla ilgili olarak arama motoruna yazdığı kelime yada kelime gruplarıdır.

  Keyword (Anahtar Kelime) ; İnternette arama yaparken, istediğimiz sonuçları getirmesi için arama motoru kutucuklarına yazdığımız kelime ya da kelimeler gurubudur. Arama motorları, veritabanındaki siteler/sayfalar arasından yalnızca kendi bildiği belli formüllere (algoritm) göre o anahtar kelimeyle en alakalı bulduğu sayfaları bir sıralama yaparak karşımıza getirir.

  Keyword Density (Anahtar kelime Yoğunluğu) ; Anahtar kelimenin bir sayfada geçme sıklığıdır. Google için herhangi bir kelimenin bir site/sayfa ya da yazının anahtar kelimesi sayılabilmesi için en az %2-%3 yoğunluğa sahip olması gerektiğine, %6-%7'nin üzerinde anahtar kelime yoğunluğuna sahip sayfaların spam sayılma olasılığı olduğuna inanılıyor.

  Keyword Stuffing (Keyword Doldurmak) ; Arama motorları sonuçlarını yönlendirmek için sayfayı anlamsız şekilde ardarda sıralanmış anahtar kelimelerle doldurmaya verilen ad. Keyword Zımbırtısı da diyebiliriz.

  L
  Link Farm ; (Link tarlası) ; Yalnızca Arama Motorlarında rank elde etmeyi amaçlayarak oluşturulmuş bir Web sayfasıdır.tamamen ilişkisiz linklerin bulunduğu bir listeden ibarettir.Bu tip sayfalar çoğu arama motorları tarafından cezalandırılır.

  Linking ; Bir Web sayfasından başka bir Web sayfasına geçmek için kullanılan URL dir.

  Log Files ; Web Server ınızda devamlı ve otomatik olarak oluşturulmuş ve güncellenmiş dosyalardır.Log doyalarında URL ler, IP adresleri ziyaret edilmiş sayfalar, Tekil ziyaretçi numaraları, Toplam sayfa görüntüsü, Toplam hit ve daha fazlası vardır.

  Link Popularity (Link Popülaritesi) ; Belirli bir siteye , link veren önemli sitelerin sayısıdır. Birçok arama motoru bir sitenin sıralamasını belirlemek için link popüleritesini bir faktör olarak görmektedir.

 3. #3
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443
  M
  Meta Search
  ; Birden çok veritabanını arayarak sonuçları birleştirmeye denir.

  Meta Tag ; Bir sitenin HTML kodlamasının yapısını belirleyen ve sayfada kullanıcıya gözükmeyen yazıdır. Siteyi Google vb. arama motorlarına tanıtıcı koddur.

  Meta Tags ; Bir internet sitesinin HTML kodlamasının bir parçası olan ve sayfayı tanımlamak için kullanılan tag’ler (etiketler) grubu. Arama motoru optimizasyonu açısından bunların en önemlileri TITLE (Başlık), DESCRIPTION (Tanım), ve KEYWORDS (Anahtar kelimeler) tagleridir.
  Örn:
  < META NAME = " TITLE " CONTENT = " Burası sayfa başlığı “>

  O
  Open Directory Project ; Gönüllüler tarafından yönetilen website dizinidir. Veritabanları internetteki birçok site tarafından kullanılır.

  Outbound Link ; Sitenizden bir başka siteye giden linktir.

  Overture ; En çok kullanılan PPC (Tıkalama başına ücretlendirme) bazında hizmet veren arama motorudur. Overture internetin bazı , Altavista, GO , HotBot , iWon, Lycos , MSN ve NBCi gibi en popüler arama motorlarına sonuçlar temin eder.

  Outbound Links ; Web sayfanızdan başka bir web sayfasına olan bağlantıdır. Çoğunlukla diğer sizin sitenizden başka bir sitede bulunur.

  Page ; Sayfa'nın bir kullanıcı tarafından çağrılma sayısıdır.

  PFI ; (Pay For Inclusion) Ekleme / Kayıt başına ücretlendirme olarak da adlandırılabilir. Yahoo vb arama motorlarının dizininde listelemek için ücretlendirmesi gibi , bir siteyi belirli bir yerde/dizinde listelemek için ödenir.

  Pop Under ; Popunder bir sayfa altında yüklemesini tamamlar ve ancak aktif sayfa kapatıldığında görülebilir.

  Portal ; Genelllikle bir Website'yi internet'in başlangıç noktası adı altında tanımlamak yada tamınlamaya çalışmak için kullanılan bir Internet Pazarlama terimidir. Tipik olarak "Portal Site" websitelerin kataloğu, arama motoru yada ikisi olarak tanımlanır. Bir "Portal Site" email ve benzeri hizmetleri kullanıcıları ayartarak (kendisine çekerek) emaillerini kontrol etmek vb hizmetler için ilk gireceği site olarak sunar.

  PageRank ; Google’ın internet sayfalarını “PR0 ile PR10¨ arasında derecelendirmek için geliştirdiği bir değerlendirme yöntemi. Tam olarak bilinemese de Google’ın bu derecelendirme için en çok bir sayfanın link popülaritesine önem verdiği biliniyor. Daha yüksek Page Rank arama sonuçlarında daha yüksek pozisyon/sıralama olarak tanımlanabilir.

  Page Rank Güncellemesi ; Google her 3 ayda bir sitelerin PageRank değerini günceller,buna PageRank güncellemesi denir.

  PPC (Pay-per-Click) ; Tıklama Karşılığı Ödeme olarak Türkçe’ye çevrilebilen sözcüklerin kısaltması. Rekl*****enin yalnızca reklamları tarafından sağlanan trafiğin karşılığını ödediği reklamcılık biçimine verilen ad.

  Page Title ; Sayfa başlığı bir sayfadaki en önemli yerdir.Sayfa başlıkları arama sonuçlarında link olarak görünürler.

  PR ; PageRank kelimesinin kısaltmasıdır.

  Query ; Arama motorlarında aranan bir sözcük öbeğidir.

  R
  Rank ; Bir sitenin aramalardaki pozisyonudur.

  Rate Card ; Ücretlendirme bilgisini sunan tablo/dökümandır.

  Reciprocal Link ; (Karşılıklı Link) İki sitenin link değişmesidir.

  Referrer ; Bir siteye gelen ziyaretçinin geldiği sayfadır.

  Tag ; Bir sayfanın nerede ve ne zaman yenileneceğini (*******) belirleyen tag'dır.

  Relevancy ; Kullanıcı tarafından belirlenen ve bir dökümanın kullanıcıya ne kadar iyi , kullanıcının aradığı bilgiyi sunduğunu belirleyen ölçüdür.

  Robot ; Robot arama motorlarının sayfaları gezerek bilgi toplaması gibi işlemleri yapmak için bulunan programdır . Daha çok bots olarak bilinir.

  Robots.txt ; Web sitenizin ana dizinine koyulan özel bir text dosyadır. Arama motorları sitenizi gezerken tüm sayfalarınızı tek tek ziyeret edip içeriğini depolar. Eğer sitenizde hazır olmayan sayfalar varsa yada arama motorları tarafından görünmesini istemediğiniz bölümler varsa Robots.txt dosyasına koyabilirsiniz.

  S
  Scooter ; Altavista'nın crawler'ıdır.

  SEO ; (Search Engine Optimization) Arama motoru optimizasyonu yada arama motoru marketing bir sitenin yapılması işlemi ve ; arama motorları ve arayıcılara , içeriğinin yüksek oranda , aranılan kelimeler ve içerik açısından bağlantılı olması amacına göre uygulanan bir bir Online Pazarlama türü/şekli'dir.Başarılı bir Arama motoru optimizasyonu bir site'nin aramalarda kullanılan kelime yada sözcük öbeklerinde (phrase) en yüksek sıralamayı/pozisyonu elde etmesine yardımcı olur.
  Bir sitenin/sayfanın arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer alması sitenin tanınma potansiyelini çok arttırdığı için internet pazarlamacılığı için çok önemli sayılan bir uygulamadır.

  SERP ; (Search Engine Results Pages) - Arama motoru sonuçları sayfaları.

  Slurp ; The Inktomi arama motorunun crawler'ı.

  SPAM (1) ; İstenmeyen , belirli bir yerden yenilik/haber vb bilgi almak istediğine zair anlaşma kabul etmediğiniz halde gönderilen maildir.(Açık olarak spam karalisteye alınmanıza neden olurlar.) . Diğer anlamı olarak da arama motorlarına belirli bir sayfayı sürekli olarak bir sayfayı ard arda kaydetmekdir.

  Spam (2) ; SEO’da yani arama motoru optimizasyonunda rastlanan “spam”, sayfanın ilk sıralarda çıkmasını sağlamak için tasarlanan ve arama motorunun kurallarını ihlal eden yönlendirme tekniklerine denir.

  Spider (Örümcek) ; Arama motorları için internet sayfalarını sitelerini ziyaret ederek, tarayan ve belli bilgileri arama motorunun veritabanına kaydeden program.

  Submission (Kayıt) ; Bir URL’yi taranması için bir arama motorunun URL’ler listesine eklemektir. Bir arama robotu örümceğine sayfanın taranması ve nihayetinde arama motorunun veritabanına eklenmesi için haber vermektir.

  SE (Search Engine) ; Arama motoru. En büyükleri Google, Yahoo!, AltaVista, MSN’dir.

  Stop Word ; Çok sık kullanıldıkları için anlama bir katkısı olamayacağından arama motorları tarafından yok sayılan “ve, ile, ya da” gibi kelimelerdir.
  Cinsellik içeren ve arama motorları tarafından içinde geçtikleri sitenin arama motoru sıralamalarından dışlanmasına yol açabilecek belli bazı kelimelere de “stop words” denilir. Arama motoru robotları, interneti tararken bu kelimelere rastladığında o siteyi hemen terk edip, o siteyle ilgili o ana kadar toplamış oldukları tüm bilgileri de veri hafızalarından siliyorlar. Aynı siteyi bu sözcüklerden temizleyip tekrar kayıt ettirseniz de kabul edilmiyorlar.

  Search Engine Friendly (Arama Motoru Dostu) ; Aldatıcı yöntemler kullanmadan Arama Motorları ile aynı düşünerek dizayn ve optimize etme işlemi.

  Search Enginee Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) ; Bir Web sayfasını Arama Motoru sıralamalarında yüksek rank elde etmek için optimize(iyileştirme) etme işlemidir.

  Search Query-Search Term ; İlginizi çeken konularla ilgili bir web siteyi bulmak için Arama Motoruna yazdığınız anahtar kelime veya anahtar cümledir.

  Sitemap ; Google Webmaster Tools’un vazgeçilmezlerindendir. Sitelerin daha iyi indexlene bilmesi için linklerin yer aldığı bir sitemap dosyasının olması gerekir. Bu dosyaların Google’ xml tipinde olmasını önerir. Sitemapı hazırlayan hazır programlar mevcuttur.

  Sandbox ; Sıkça duyduğunuz bu kelime, PageRank arttırmak amacı ile girilen link değişimlerinin abartılması sonucu, Google’ın siteye verdiği cezadır.Aynı zamanda SPAM adı verilen farklı teknikler kullanan kimselere Google tarafından verilen geçici cezalardır.Bu ceza sonucu kimsenin Google’dan en çok hit aldığı kelimede büyük zarara uğraması muhtemeldir.Kişi bu kelime öbeğinde ilk sayfa çıkıyorsa bir anda 10. sayfaya düşebilir.

  T
  Traffic ; Bir internet sitesine ya da sayfasına gelen ziyaretçilerin sayısıdır. Belli bir zaman diliminde gelen toplam ziyaretçi sayısını, sayfa hitini, sayfa gösterimlerini, vb. ifade eder. genel bir terim olarak da internette dolaşan veriyi tanımlar.

  Tag (Etiket) ; Web sayfasının HTML kodu arasında yer alan

  Title Tag ; Bir web sayfasının tepesine yerleştirilen ve başlık çubuğunda sergilenen meta bilgi tag’i.

  Top Ten Ranking ; Google da arama sorgusu sonucunda listelenmiş ilk 10 siteyi gösteren bir Web sayfasıdır.

  U
  Unique Visitor ; Tekil ziyaretçi bir sitenin tüm sayfaları dahil olmak üzere , alt sayfaların ekstradan dahil olmadığı , yani sadece Ana sayfanın sayıldığı tek bir ip üzerinden siteye erişilen rakamı belirler.Arama motorları için bu özellik vazgeçilmezdir. Özgün olan içerik diğer içeriklerden sıyrılan ve üst sıralara ilerleyen sayfaların oluşmasını sağlar.

  URL ; Uniform Resource Locator. basit deyimle Web adresidir.

  V
  Visitor-User , Sitenizi ziyaret eden kişiler yada kullanıcılar.

 4. #4
  Kıdemli Üye alone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nerden
  ankara
  Yaş
  38
  Mesaj
  592
  Rep Gücü
  18453
  Bu gün gördük bu konu ile ilgili haber okuduk fakat Türkiyede zor iş seo sözlüğünüde merak etmiştik...
  ingilizce bilmeyenler için zor...ve hepsi yabancı reklamlar

  Aslı da var mı anlamadık biliyor musunuz?

 5. #5
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443
  Alıntı alone´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu gün gördük bu konu ile ilgili haber okuduk fakat Türkiyede zor iş seo sözlüğünüde merak etmiştik...
  ingilizce bilmeyenler için zor...ve hepsi yabancı reklamlar

  Aslı da var mı anlamadık biliyor musunuz?
  Seocu olmasamda bu forumda yılları devire devire birazını öğrendim..
  İngilizcede önemli değil aslında bu işe biraz merak sarınca öğreniliyor..

 6. #6
  Kıdemli Üye alone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nerden
  ankara
  Yaş
  38
  Mesaj
  592
  Rep Gücü
  18453
  o kadar yorum okuduk neler yazmışlar kimi iyi kimi kötü dio...
  ilgilendik ingilizcemiz var ama güvenemedik işin doğrusu gerçi aynı işmi bilmiom orda da seo sözlüğü kit alın felan neyse bir anda zenginliğin hayali bile güzeldi:)))

 7. #7
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443
  Alıntı alone´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  o kadar yorum okuduk neler yazmışlar kimi iyi kimi kötü dio...
  ilgilendik ingilizcemiz var ama güvenemedik işin doğrusu gerçi aynı işmi bilmiom orda da seo sözlüğü kit alın felan neyse bir anda zenginliğin hayali bile güzeldi:)))
  Hayırdır seocu falanmı olmaya karar verdin..?..:)

 8. #8
  Kıdemli Üye alone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nerden
  ankara
  Yaş
  38
  Mesaj
  592
  Rep Gücü
  18453
  Bilmem neden olmasın...

Benzer Konular

 1. Donanım Sözlüğü
  dogangunes Tarafından Donanım Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 04-08-2010, 08:22 AM
 2. TDK sözlüğü
  -BaDe- Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-10-2009, 03:11 PM
 3. Astroloji Sözlüğü
  dogangunes Tarafından Rüya tabirleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-12-2007, 01:31 AM
 4. Mitoloji Sözlüğü
  dogangunes Tarafından Mitoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 16
  Son mesaj: 21-11-2007, 11:45 PM
 5. Tıp Sözlüğü
  serseriozi Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-05-2007, 09:54 AM
Yukarı Çık