SEO nedir?

SEO bir kısaltmadır. Search Engine Optimization teriminin kısaltmasıdır. Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu. Bir web sitesinin arama motorunda veya motorlarında ilgili anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkması için yapılan optimizasyon sürecidir. Bu süreç ortalama 3 ile 9 ay arasıdır.

Bir benzetme ile SEO dünyası:

Arama motorumuz dünyanın açık farkla 1 numarası olan Google bir dijital okyanus olsun. Uçsuz bucaksız bu okyanusta birbirleriyle yarışan yelkenli gemiler web siteler olsun. Bir yelkenli geminin yelkeni o web sitesinin temel yapısıdır. Yelkene hızını verecek olan en temel şey yelkenidir. Bir web sitesinin temel yapısını o sitenin kod yapısı ve türü oluşturur. Örneğin bir HTML yelkenlisi bir FLASH yelkenlisinden kat kat daha hızlı gider. Çünkü teknik açıdan daha üstün bir yelkendir SEO yarışında.

SEO yarışında insan faktörü:

SEO dijital dünyadaki bir yarış olsa da insan faktörü burada en büyük belirleyici faktördür. İnsan faktörü burada SEO uzmanı oluyor. O yelkenin yarışı başarıyla bitirmesi o yelkeni yarış boyunca yöneten kaptandır. Kaptan yarıştığı okyanusu (Google) iyi bilmeli. Bu okyanusun tehlikeli yönlerini ve avantajlarını bilip ona göre hareket etmesi, rüzgârın nereden ne zaman eseceğini kestirmesi ve bunu yararına kullanması zeki ve deneyimli bir kaptan olduğunu gösterir.

SEO’da atılması gereken adımlar:

• SEO uyumlu ve kullanışlı bir web sitesine sahip olun.
• Orijinal, faydalı, ve dikkat çeken bir içeriğe sahip olun.
• Meta tag’leri doğru şekilde kullanın ve meta tag-içerik uyumuna önem verin.
• Site içinde yaptığınız tüm adımlar site içi optimizasyonu adı altında geçer. Site içi optimizasyonunda zekânızı ve yaratıcılığınızı kullanmaya çalışın. Kendinizi Google botu ile sizin aranızda oynanan bir stratejik zekâ oyununda gibi görün.
• Site içi optimizasyonundan sonra gelen site dışı optimizasyonu (link yapımı) sürecini yavaş ve emin adımlarla yapın. Kaliteli ve alakalı sitelerden tek yönlü (sadece sizin sitenize gelen) link yapımını uygulayın.
• Optimizasyon süreci uzun ve zahmetli bir süreçtir. Yılmadan sabırla devam edin. Ufak bir bebeği büyütürmüş gibi devam edilmeli, gerekli zamanlarda ve yerlerde ufak değişiklikler yapılarak daha optimize olmuş bir web sitesine sahip olmaya çalışın.

SEO’da atılmaması gereken adımlar:

• Kopya (çalıntı) içerik kullanmayın.
• Aldatmacı yönlendirmeler, arka plan renginde küçük puntolu anahtar kelimeler ve diğer ceza sebebi olan yöntemleri kullanmayın.
• Paralı linkler ve karşılıklı linkler ile link yapımı yapmayın.
• Link yapımında spam linkler asla yapmayın.

SEO neden zor ve neden rekabet oranı çok yüksek?

Cevabı aslında çok basit. SEO sonucunda Google 1. sayfada olmadıkça SEO’nun size yararı neredeyse yok gibi. SEO yapılan anahtar kelimede siteniz 2. sayfada olsa bile alacağınız trafik var olan trafiğin en fazla %5’i olur. %5 oranı bile çok istisnadır. Normalde çok daha düşük bir oran olacaktır. Bu duruma SEO’daki acı gerçeklerden biri diyebiliriz. Google’da sadece Google 1. sayfa reklam alanıdır. Tüm olay burada başlar ve burada biter. Bir sayfada standart 10 tane web sitesi olduğuna göre ilk ana amaç ilk 10’a girmek ve daha sonra ikinci ana amaç 1. sayfada yükselebildiği kadar yükselmek ve elde ettiği sıradaki yerini sağlamlaştırmak.

İlk 10’a giren her bir web sitesi ilk 10’da olan bir web sitesini arka sayfaya kaydırmış oluyor. Bu yüzden SEO’da rekabet hem çok yüksek hem de acımasız. Gelecekte bu rekabet çok daha zorlu olacak çünkü SEO piyasası büyümekte ve doğal olarak yarışa katılan web sitesi sayısı gün geçtikçe artmakta. Bu yüzden SEO dünyasının sözlüğünde kolay ve garanti kelimeleri asla yoktur. SEO yarışı ufak veya büyük olsun her yarış bir ciddiyet ve profesyonellik ister.

Kaynak:
SEO Borg SEO Portal