Feedburner nedir dersek, en yalın haliyle bir rss okuyucusu (rss reader) diyebiliriz sanırım.Peki ne önemi var dersek sağladığı servislerle siteniz için bir çok istatistiğe sahip olabilirsiniz.Özellike de Google'ın FeedBurner'ı satın almasıyla önceden pro olarak satılan birçok özellik artık ücretsiz oldu.Ayrıca Feedburner'ı istediğiniz domainde de kullanma şansınız var.Feedburner'a nasıl üye olunur kısmını tek kelimeyle anlatıp geceyim,Feedbruner sitesine girince karşınıza çıkan büyük kutucuga sitenizin adresini yazın sonrasında o sizi yönlendirecektir zaten...Bizim aslı ilgi alanımız üye olduktan sonraki kısımlar..

FeedBurner Nasıl Kullanılıyor
Sitenizin Rss'sini Feedburner'a ekledikten sonra eğer Feedburner'ın pro servisinden yararlanıp daha derin istatistikler istiyorsanız üst menüden Analyze yazan kısma gelip sol menüdeki en altta FeedBurner Stats Pro secenegini aktif Save diyerek aktif edebilrisniz.


Headline Animator: Resim üzerinde dönüşümlü olarak sitenizdeki konu başlıklarını yayınlayabilirsiniz.

BuzzBoost Beslemeyi bir IFRAME içerisinde başka sitelerde ya da kendi sitenizde gösterebilirsiniz. CSS ile de kendinize has tasarımınzı yapabilrsiniz.

SpringWidgets Skin: Flash ile RSS okuyucusu için arayüz
Email Subscriptions: Ziyaretçileri posta ile güncellemelerden anında haberdar edebilirsiniz.
PingShot: Çeşitli sunucuları yeni mesaj yayınladığınızda haberdar edebilirsiniz.
FeedCount: Beslemenize kaç kişinin üye olduğunu görebilirsiniz.
Chicklet Chooser: Sitenize ekleyebileceğiniz düğmeler
Awareness API: Başkalarının beslemenizin trafik bilgilerini almasına imkan verir.Creative Commons: RSS içine telif ve lisans bilgileri eklemeyi sağlayabilirsiniz.
Password Protector: Şifre ile koruma sağlayabilirsiniz. Tek bir kullanıcı adı ve şifreye izin vermektedir. Sadece üyelerinizin kullanmasını istiyorsanız bunu kullanabilirsiniz.
NoIndex: Arama motorları sitenizin beslemesini taramasını istemiyorsanız bu seçeneği işaretleyebilirsniz.
Link Splicer: Online Bookmark sitelerindeki linklerinizi yayınlamak için kullanabilirsiniz.
Photo Splicer: Online resim paylaşım sitelerindeki resimlerinizi yayınlamak için kullanabilirsiniz.
Geotag Your Feed: Bulundugunuz yerin koordinatlarını girerek feedinizi,rssnizi Coğrafi olarak konulandırabilirsiniz.Bu sadece bulundugunuz yeri belli etmenizi sağlamaktadır.
Feed Image Burner: Rss okuyucularının görebilecekleri logunuz ya da avatarınız diyebiliriz.
Title/Description Burner: Eğer yabancı birinin RSS'ine abone olacaksınız ve açıklamasını değiştiremiyorsanız buradan değiştirmeniz mümkün.
Convert Format Burner: RSS formatını değiştirebilirsiniz baska formatta sizin okuyucular tarafından takip edilmesini sağlayabilirsiniz.
Content-Type Burner: Beslemenizin içerik türünü değiştirebilirsiniz.
Summary Burner: Besleme açıklamalarının boyunu ayarlayabilirsiniz hatta resim ekleyebilirsiniz.
Event Feed: Eğer bir tarih/takvim RSS'i giriyorsanız bunun için seçenekleri bulabilirsiniz. Örneğin eski etkinlikleri gizlemek mümkün
Tickerize Borsa: gibi kısaltmalar için özel sembol ekler. Ama şimdlik sadece ABD borsası için destek mevcut.
Amazon ID Burner: Amazon linklerine Amazon ID'sini ekler.Anlatabileceklerim bunlar arkadaşlar.Aslında o kadar çok seçenek var ki hepsini anlayabilmek nereyse imkansız.Acizane açıklamaya çalıştım ve sizinde tam olarak faydalanabilmeniz için bilmediklerimi nette araştırıp yazmaya çalıştım.Umarım faydalanırsınız.


Hepinize iyi, sağlıklı ve neşe dolu günler dilerim.

kaynak