Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Tek çatıda Türk Dünyası

Supermeydan Özel Kategorisi Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Forumunda Tek çatıda Türk Dünyası Konusununun içerigi kısaca ->> Merhaba Türk Dünyası tarihi dönemeçte; tek çatı yolunda ilk adım bugün 1992’de ilk toplantısını 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal liderliğinde yapan ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Tek çatıda Türk Dünyası

  Merhaba

  Türk Dünyası tarihi dönemeçte; tek çatı yolunda ilk adım bugün

  1992’de ilk toplantısını 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal liderliğinde yapan Türk Dili Konuşan Ülkeler Topluluğu, bugün atılacak imzalarla Türk İşbirliği Konseyi adı altında resmi bir uluslararası kuruma dönüşüyor. Türk dünyasının merkezi İstanbul, resmi dili İstanbul Türkçesi olacak.  16 Eylül 2010, Perşembe

  İstanbul bugün bir kez daha tarihe tanıklık edecek. Bugünden itibaren artık küresel politikada bir Türk Birliği de aktör olarak yer alacak. Temeli tam 18 sene önce Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından atılan Türk Dili Konuşan Ülkeler Topluluğu, bugünden itibaren ''Türk İşbirliği Konseyi'' adı altında tek bir kurum olarak resmen hayata geçiyor.

  Türkçe Konuşan Ülkeler Zirvesi için dün İstanbul'da bir araya gelen Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan'ın devlet başkanları konuyla ilgili son kararı verdi. Bugünkü liderler zirvesi, Türk Konseyi'nin ilk adımı olacak. Kuruluşun merkezi ise İstanbul'da bulunacak. Resmi dili ise İstanbul Türkçesi olacak. 1992 yılında kurulduğundan beri Rusça ve İngilizceyi çalışma dili olarak benimseyen zirvede ilk defa müzakereler İstanbul'da Türkçe olarak yapıldı. Nahçivan'da sonuç bildirgesini Türkçenin farklı lehçeleri ile yayımlayan dört devlet bu defa müzakerelerde İstanbul lehçesini tercih etti.

  TÜRKMENİSTAN İLK DEFA, ÖZBEKİSTAN HENÜZ UZAK

  Bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Rosa Otunbayeva ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un gerçekleştireceği zirve sonrası açıklanacak sonuç bildirisiyle Türk İşbirliği Konseyi hayata geçecek. Türkmenistan zirveye ilk defa devlet başkanı seviyesinde katılıyor; ancak şu an için Konsey'de yer almıyor.

  Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan ve Kırgızistan devlet başkanlarının katılımıyla yapılacak bugünkü İstanbul Zirvesi'nde hedef, daimi tarafsızlık politikası sebebiyle geçtiğimiz yıl Konsey'e katılmayı kabul etmeyen Türkmenistan lideri Gurbanguli Berdimuhammedov'u ikna etmek ve böylece Türk dünyasındaki işbirliği sınırlarını genişletmek. En son 1998'deki zirveye temsilci gönderen Özbekistan ise İstanbul'a heyet göndermedi. Yetkililer ilerleyen dönemde Özbekistan'ın Konsey'e üye olmasını arzuladıklarını kaydetti.

  MERKEZ SEKRETERYA GÜLHANE’DE

  Kaynaklar, Türk dünyasının bir örgüt etrafında buluşmasını ve bu örgütün daimi bir sekreteryasının olmasını önemsiyor. Sekreterya, işbirliğinin geliştirilmesi ve her türlü faaliyetin yürütülmesinden sorumlu olacak. Merkezi İstanbul'da olacak konseyin genel sekreterlik görevine üç yıl için Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı seçilecek. Sekreterya’nın yeri, Gülhane Parkı içindeki tarihi bir bina olacak. Binanın kirası ve masraflarını yıl sonuna kadar Türkiye karşılayacak.

  HER ÜLKEDEN İKİ ‘AKSAKAL’

  Türk Konseyi'nin farklı alanlarda aynı hedefe yönelik çalışan şu alt birimlerden oluşması planlanıyor: Devlet Başkanları Konseyi, Dışişleri Bakanları Konseyi, Kıdemli Memurlar Komitesi, her ülkeden iki temsilcinin yer alacağı Aksakallar Heyeti, Parlamenterler Asamblesi (TÜRKPA), Konsey Akademisi ve Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (Türksoy), Sekreterya. Her ülkeden iki temsilcinin yer alacağı Aksakallar Konseyine Türkiye, ilk adayını, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen olarak açıkladı.

  3 EKİM TÜRK GÜNÜ OLACAK

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun verdiği bilgiye göre Türk İşbirliği Konseyi'nin çalışma alanı zamanla daha da genişleyecek. Türk İş Konseyi'nin de kurulacağını belirten Davutoğlu, bu çerçevede üye ülkeler arasında iş bağlantılarının planlanacağını, Sigorta ve Kalkınma Bankası oluşturulmasının ve mevzuatların daha uyumlu hale getirilmesinin gündemde olduğunu kaydetti. Bütçesinin yıl sonuna kadar Türkiye tarafından karşılanması öngörülen Sekreterya, işbirliğinin geliştirilmesi ve her türlü faaliyetin yürütülmesinden sorumlu olacak.

  Bugün devlet başkanlarının onaylaması beklenen sonuç bildirisinde somut gelişmeler yer alacak. Bildiride, Türk İşbirliği Konseyi'nin kurulması başta olmak üzere, 3 Ekim'in Türk Dili Konuşan Ülkeler Günü ilan edilmesi, Bakü'de Türk kültür mirasını korumak için bir vakıf kurulması, üniversiteler arası birlik oluşturulması, araştırma ve geliştirme faaliyetleri için fon oluşturulması gibi kararlar bulunuyor.

  Turkish Journal - Trk Dnyas tarihi dnemete; tek at yolunda ilk adm bugn

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesaj
  2.284
  Rep Gücü
  45818
  hadi hayırlısı......

Benzer Konular

 1. Bilim dünyası şokta!
  tansxx Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 25-07-2012, 01:09 AM
 2. Kuşların Dünyası
  meridyen2 Tarafından Yabani ve evcil hayvanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-03-2011, 08:48 AM
 3. Imtihan dünyası
  atmaca34 Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 21-03-2009, 07:49 PM
 4. Kadının İç Dünyası
  meys Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-06-2008, 11:05 AM
 5. Uydu Dünyası Dergisi
  sheytan Tarafından Uydu Sistemleri ve Alıcıları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-11-2007, 06:03 PM
Yukarı Çık