MerhabaGalataPerform yeni sezon açılışını "Görünürlük Projesi 6" ile müjdeliyor!
Yeni yazarlara, yeni yönetmenlere ve yeni sanata açık gösteri mekanı GalataPerform, yeni sezonunu bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilecek “Görünürlük Projesi” ile açıyor! 2 Ekim 2010, Cumartesi gün boyu Galata Meydanı ve çevresindeki mekânlarda gerçekleşecek “Görünürlük Projesi 6”; bu sene bir dizi atölye çalışmasını ücretsiz olarak katılıma sunuyor!

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Görsel Sanatlar Yönetmenliği’nin desteğiyle GalataPerform tarafından düzenlenen “Görünürlük Projesi 6”; yedi atölyeden oluşan bir program sunuyor. Proje kapsamında yer alan atölyeler; 5 değişik mekânda, Eylül ayı boyunca devam edecek. Bir ay sürecek atölye çalışmaları; 2 Ekim 2010, Cumartesi günü düzenlenecek “Görünürlük Projesi 6”da, bir harita ve program aracılığıyla sanatseverlerle buluşacak.

Eylül ayı boyunca ücretsiz olarak gerçekleşecek atölyeler arasında oyun yazarlığı, maske, performans, kuram ve tiyatro teorisi atölyeleri var. Farklı disiplinlerden atölye çalışmalarının bir arada bulunduğu programın sonuçları 2 Ekim günü tüm gün boyunca açılacak atölye etkinlikleri ve çalışmaları kapsamında seyirciyle buluşacak.

Proje kapsamında “görünürlük” kavramıyla kapışmak üzere yola çıkan ve çağdaş gösteri sanatları ve kuram üzerine tartışmalardan oluşan “Kuram Atölyesi”, Galata’da bir cafe’de katılımcılara açık olarak Ata Ünal, Zeynep Draz ve Özlem Hemiş tarafından düzenlenecek. Görsel sanatçı Genco Gülan’ın farklı malzemeler kullanılarak gerçekleştireceği maske atölyesinin çalışmalarıyla Görünürlük Günü 2 Ekim’de Galata’nın sokaklarında bir performans oluşturulması hedefleniyor.

Projenin ilgi çeken atölyelerinden biri ressam ve performans sanatçısı Deniz Aygün’ün yürüttüğü “Ergene-Koro”. İngiltere, Rusya ve Türkiye’de katıldığı yarışmalarda ülkemizi temsil eden ve altı kez taç giyen “Kainat Güzeli” tarafından düzenlenen “Ergene-Koro Atölyesi”ne katılanlar; “Kainat Güzeli”nin “Ergene Konmuştu” ve “Ayvayı Yedik Artık” adlı sevilen şarkılarını öğrenip, proje günü hep beraber Galata Meydanı’nda seslendirecekler. Katılmak için müzik eğitiminin aranmadığı ilginç atölyede yaş sınırlaması da yok.

Ceren Ercan ve Mark Levitas; “Görünürlük Projesi 6” kapsamında Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nun ana projesi olarak 2006’dan beri devam eden “Yeni Metin Yeni Tiyatro” ile yeni oyun yazarlarına açık bir atölye düzenleyecekler. Tiyatro ve oyun yazım pratiği üzerine geliştirilecek olan atölye boyunca sahneleme ve yazım bir arada ilerleyecek.

Projenin seyirciye açık olmayan iki atölyesinden biri Gonca Gümüşayak ve Erdem Gündüz’ün oluşturduğu Performance Planet ekibi tarafından düzenlenecek. “Gölgeli Masallar Atölyesi”nin halka açık çalışması ise, Eylül ayında gerçekleşen kapalı atölye çalışmalarının ardından “Görünürlük Projesi 6”da izlenebilecek. Eylül ayında katılıma açık olmayan bir diğer çalışma da proje kapsamında bu yıl ilk defa Tophane’de bulunan Barın Yurt’ta kalan Musevi yaşlılarla gerçekleşecek. Dicle Doğan, Nitsa Viktorya Samur ve Simona Zemaityte gerçekleştireceği dans, sanat ve çalışmaların ürünleri 2 Ekim Görünürlük Günü seyirciyle yine Barın Yurt’ta buluşacak.

Bu yıl ayrıca Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nun sezon için hazırladığı yeni projesi de oyun yazarı ve yönetmen Yeşim Özsoy Gülan yönetiminde bir “bellek alanı olarak tiyatro” üzerine teori ve tiyatroyu birleştiren etkileşimli bir atölye çalışması olarak seyirciyle buluşacak. Özsoy Gülan; “Bir Bellek Alanı olarak Tiyatro” başlıklı atölye çalışmasında; yeni oyunu “Yüzyılın Aşkı” üzerinden toplumsal bellek ve hafıza çalışması yaparak geçtiğimiz yüzyıl Türkiye’sinin resmi olmayan tarih bilgisine ulaşmayı hedefliyor.

GalataPerform tarafından düzenlenen tüm atölyelere katılım ücretsiz. Atölyelerin sonuçlarını bir dizi sunum ve etkinlik olarak 2 Ekim Görünürlük Günü’nde izleyebileceğiz. Aynı gün GalataPerform’un sezon için hazırladığı program da ilan edilecek. Mekanın yeni sezon için hazırladığı program ağırlıkla yeni yazarlar, yönetmenler ve sanatçılara yönelik bir çizgi oluşturuyor.GalataPerform "Görünürlük Projesi 6"
ATÖLYELER DUYURUSU


Bu sene İstanbul 2010 Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında yer alan ve her sene olduğu gibi GalataPerform’un düzenlediği Görünürlük Projesi altıncı senesine girdi. Proje altıncı senesinde atölyelerden oluşan bir program sunuyor. 5 değişik mekanda yer alan 7 atölye 2 Eylül- 2 Ekim arasında Eylül ayı boyunca devam edecek ve bu atölyelerin ürünleri 2 Ekim Görünürlük gününde oluşturulan bir harita ve program aracılığıyla seyirciyle buluşacak.

Projenin programında yer alan atölyeler şöyle: Ceren Ercan ve Mark Levitas’ın hazırladığı ‘Yeni Metin Yeni Tiyatro Oyun Yazarlığı Atölyesi’, Kuram Atölyesi’nin düzenlediği ‘Görünürlük Atölyesi’, Genco Gülan’la ‘MASKE Atölyesi’, Kainat Güzeli’yle ‘ERGENE-KORO’, Yeşim Özsoy Gülan ile ‘Tiyatro, Tarih ve Kişisel Tarih Atölye Çalışması’, Gonca Gümüşayak, Erdem Gündüz, Performance Planet ile ‘Gölgeli Masallar Dans ve Gölge Oyunu’ ve Barın Yurt’ta yaşayan yaşlılar ile yapılan atölyeler…

Katılıma Açık Atölyeler:

1- “Bir Bellek Alanı Olarak Tiyatro”
Tür: Tiyatro Teorisi
Düzenleyen: Yeşim Özsoy Gülan (Ve Diğer Şeyler Topluluğu)
Katılımcılar: Tiyatro ve tarih disiplinlerinden herkese açıktır. Başvuru için vedigerseyler@yahoo.com
Atölye mekanı: Galata Perform
Adres: Büyük Hendek Cad. no: 21/1, Galata, Beyoğlu.
Atölye tarihleri: 13 Eylül’den itibaren her Pazartesi 11:00-14:00 ve Perşembeleri 16:00-19:00 saatleri arası.
Yeşim Özsoy Gülan’ın 2010-2011 sezonu için hazırladığı yeni oyunu “Yüzyılın Aşkı” üzerinden bir toplumsal bellek ve hafıza çalışması içeren atölye, oyunun açık provaları, oyunculuk çalışması ve kişisel tarih çalışması olarak gelişecek ve tiyatro ve teoriyi bir arada değerlendirecektir. Oyun bir aşk hikayesi üzerinden geçtiğimiz yüzyılın farklı zamanlarına yolculuk eden iki karakter üzerine kuruludur. Bu zaman yolculuğu sırasında geçtiğimiz yüzyılın Türkiye’sinin resmi olmayan bir tarih bilgisine ulaşılması hedefleniyor.
YEŞİM ÖZSOY GÜLAN

2- Kuram Atölyesi
Tür: Sanat ve Kuram
Düzenleyen: Ata Ünal, Zeynep Draz, Özlem Hemiş
Katılımcılar: Tüm gösteri sanatlarından gelen profesyonellere açıktır. Başvuru için ataunal@yahoo.com
Atölye mekanı: Galata’da bir cafe (Belirlenecek)
Atölye tarihleri: Katılıma göre belirlenecek.
Kuram Atölyesi, Görünürlük Projesi çerçevesinde, sorgulamalarının odağına bizzat “Görünürlük” kavramını koyuyor. Bu atölye çalışması, henüz 6 aylık bir oluşum olan Kuram Atölyesi’nin ikinci etkinliği olacak. Çağımızda salt sanat, sanatçı, toplum ilişkisi sınırları içinde kalmayan, ötesinde devlet organlarının da dahil olduğu kurumsal yapılar, müzeler, farklı sanat kurumları, ulusal ve uluslararası fonların da çok boyutlu ilişkiler ve bir çok argümanla içini doldurduğu (veya boşalttığı) bir kavram ve olgu Görünürlük. Günümüzün zihin kurgusunun belirleyici bir bileşeni...
kuram atölyesi

3- Çağdaş Sanat Atölyesi – MASKE
Tür: Çağdaş Sanat
Düzenleyen: Genco Gülan
Katılımcılar: Herkese açıktır. Başvuru için: gencogulan2@gmail.com
Atölye mekanı: Genco Gülan Atölyesi. Adres: Büyük Hendek Cad. no:55, kat:6, no: 705, Galata Beyoğlu.
Atölye tarihleri: 13 Eylül’den itibaren her Pazartesi, Perşembe ve Cuma 16:00-19:00 arasında.
Genco Gülan Görünürlük Projesi için yeni görünmez adamlar hazırlamaya devam ediyor. Bu seneki atölye çalışmasının başlığı, çağdaş sanatta maske üretimi ve kullanımı olarak belirlendi. Eylül ayı boyunca yapılacak olan atölye çalışmasında farklı malzemeler kullanılarak maskeler üretilecek ve bu maskeler 2 Ekim tarihinde de sokaklarda performansçılar tarafından giyilerek sergilenecek.
Genco Gulan Resmi Web Sitesi / Official Web Site of Genco Gulan.

4- Yeni Metin Yeni Tiyatro Oyun Yazarlığı Atölyesi
Tür: Oyun Yazarlığı
Düzenleyen: Ceren Ercan, Mark Levitas
Katılımcılar: 35 yaşa kadar oyun yazarlığıyla ilgili olan herkese açıktır. Başvurular e-postayla kabul edilir.
Atölye mekanı: Galata Perform Adres: Büyük Hendek Cad. no:21/1, Galata, Beyoğlu.
Atölye tarihleri: 4 Eylül’den itibaren her Pazartesi ve Çarşamba 18:00-22:00 ve her Cumartesi 12:00-17:00. 27 Eylül Pazartesi 13:00-18:00, 29 Eylül Çarşamba 13:00-18:00, 30 Eylül Perşembe 13:00-18:00.
Gösteri Tarihi: 2 Ekim 2010 Cumartesi, Galata Kule Meydanı saat 17:00
Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nun ana projesi olarak 2006dan beri devam eden Yeni Metin Yeni Tiyatro, Görünürlük Projesi dahilinde yeni oyun yazarlarına açık bir atölye düzenliyor. Projenin dramaturgu Ceren Ercan ve koordinatörü Mark Levitas yönetiminde oluşacak ve tiyatro ve oyun yazım pratiği üzerine geliştirilecek olan atölye boyunca sahneleme ve yazım bir arada ilerleyecek. Yazar-yönetmen ve oyuncu tanımları bu sürecin içinde üretimle beraber yeniden bir tartışma alanına dönüştürülecek. Başvuru için yenimetinyenitiyatro@gmail.com adresine kısa özgeçmiş, 10 sayfayı aşmayan bir oyun metni ve katılma sebebinizi anlatan kısa bir metin göndermeniz yeterli.
VDST Theatre Group

5- ERGENE-KORO
Tür: Performans
Düzenleyen: Kainat Güzeli
Katılımcılar: Herkese açık.
Atölye Mekanı: Caravansarai: Bankalar Caddesi, Banka Sokak 3, Tan Han
34420 Karaköy, İstanbul
Atölye tarihleri: 13 Eylül Pazartesi 19:00; 14 Eylül Salı 19:00
Gösteri Tarihi: 2 Ekim Cumartesi, 19:00, Kuledibi Meydanı, Galata
Ergene-Koro atölyesine katılanlar, Kainat Güzeli’nin sevilen şarkılarından “Ergene Konmuştu” ve “Ayvayı Yedik Artık”ı öğrenip, 2 Ekim günü hep beraber Galata Meydan’ında seslendirecekler. Atölyeye katılmak için müzik eğitim aranmamaktadır. Atölye her yaştan katılımcılara açık olup ücretsizdir. İki atölye çalışma gününe de katılım zorunludur. İlgilenenler 5 Eylül tarihine kadar demiritir@gmail.com adresine e-posta ile bildirmeliler.
Miss Universe


6- GÖLGELİ MASALLAR
Tür: Dans, gölge oyunu
Düzenleyen: Gonca Gümüşayak, Erdem Gündüz, Performance Planet
Dans: Gonca Gümüşayak, Erdem Gündüz
Canlı Müzik: Şebnem Poryalı (flüt), Nilüfer Akbayoğlu (klavye), Burçin Elmas (saksafon)
Poi Art: Cihan İlhanlı, Teşekkürler: Banu Taylan
Katılımcılar: Herkese açık
Eser Performance Planet ekibinin özgür doğaçlama birlikteliklerinden, disiplinler arası çalışmaları sonucu ortaya çıkmış, kurgusal bir oyundur. Oyun içinde her birey farklı hikayelerle aynı masalı anlatırlar; diğer tekimizi bulma arzusudur bizi aratan, sevme ve üretme ihtiyacıdır bizi yaşatan. Dokunduğumuzda kaybolan ama orada olan, kavuşma isteğidir her an... Dokununca, içine girince, arka arkaya gelince değişen gölgeler ne der bize her an?Gölge oyunu ve ilizyonlar , seyirci etkileşimi oyunun temel çekiciliğini oluşturur.

Galata Kuledibi’ndeki Beketzade Çeşmesi için tasarlanmıştır.

Eylül ayında gerçekleşecek Kuledibi’ndeki prova çalışmaları izlenebilir ve etklişimli gölge oyunu bölümü katılma açıktır.
27 Eylül Pazartesi saat 20:00’de yapılacak olan halka açık provası Kuledibi Meydanı’nda izlenebilir.
Tüm çalışmaların sonucu 2 Ekim Cumartesi 20:00’de yine Kuledibi Meydan’ında sunulacaktır.
Halka Açık Prova Tarihi: 27 Eylül 2010 Pazartesi, 20:00
Gösteri Tarihi: 2 Ekim 2010 Cumartesi, 20:00
Gösteri ve Açık Prova Mekanı: Kuledibi Meydanı, Galata-Beyoğlu.
Daha detaylı bilgi için:
Gonca Gümüşayak – Performance Planet | Rosebud Silverfoot name means.It is performers personal blog about Performing arts, and contemporary dance
ggumusayak@yahoo.com

7. BARIN YURT ATÖLYELERİ
İKİ İLERİ BİR GERİ
Düzenleyen: Dicle Doğan
Tür: Dans
Dicle Doğan, Barın Yurt sakinlerinde hissettiği görünmezliği ve kaybolmuşluğu, onlarla birlikte dans ederek 2 Ekim günü ortadan kaldırmak istiyor. Sanatçı, “Geçmişlerinde dans etmiş alkışlanmış ve şu an yalnızlık hissedenler ya da hayatlarında ilk defa alkışlanacak olmalarını onlara yaşatabilmeyi çok istiyorum. Benim için görünürlük projesi onları görünür kılma fikrini canlandırıyor” diyor.
Onların hikayelerinden oluşturacağı bir kompozisyon ile unutulamayacak bir an yaşatıp önemli kalmak, önemli kılmak, mekanı canlandırmak ve unutulmuşluğu unutmak-unutturmak istiyor.
Gösteri Tarihi: 2 Ekim 2010 Cumartesi
Mekan: Barın Yurt
Adres: Ali Hoca Yokuşu, Dibek Çıkmazı, No: 34, Tophane, Beyoğlu.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GALATA’DA YAHUDİ DÜĞÜNLERİ
Düzenleyen: Nitsa Viktorya Samur
Tür: Belgesel
Projede İstanbul Yahudilerinin düğün gelenekleri tanıtılacaktır. Düğün geleneklerinin tanıtımı Matan Basteter’de kalan kişilerin anıları üzerinden yapılacaktır. Bu şekilde hem sözlü bir tarih çalışması yapılarak geçmişte gelenekler yaşatılacaktır hem de Dünden Bugüne değişen ve aynı kalan düğün geleneklerine değinilecektir. Birçok insan için hayatlarının en önemli günlerinden olan ve Yahudi kültürünün önemli bir parçası olan düğün gününün özellikleri vurgulanacaktır.
Gösteri Tarihi: 2 Ekim 2010, Cumartesi
Mekan: Barın Yurt
Adres: Ali Hoca Yokuşu, Dibek Çıkmazı, No: 34, Tophane, Beyoğlu.

INSIDE OUT/ TERS YÜZ
Düzenleyen: Simona Zemaityte
Tür: Çağdaş Sanat
Simona Zemaityte’ye göre Barın Yurt, bir bakıma çevreden ayrılmış gibi görünen bir yerdir. Galata’da bir sokakta yer alır ve yüksek çitler ile bir bekçi tarafından korunmaktadır. Bu da Barın Yurt’ta yaşayan insanların unutulduğu izlenimi uyandırır. Sanatçı, gerçekleştireceği proje ile, Barın Yurt sakinlerinin yaşamlarını hikayelerini, bina dışına yansıtarak şehirle tanıştırmayı amaçlamaktadır.
Gösteri Tarihi: 2 Ekim 2010, Cumartesi
Mekan: Barın Yurt
Adres: Ali Hoca Yokuşu, Dibek Çıkmazı, No: 34, Tophane, Beyoğlu.

2010