Anne Çocuk Eğitim Vakfınca (AÇEV) hazırlanan ve Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında desteklenen, ''Kadınların Çok Yönlü Güçlendirilmesi Projesi''ne katılan 5 bin 400 kadın okuma yazma öğrendi.

AÇEV Okuma Yazma Birimi Koordinatörü Meltem Cantürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1993 yılında kurulan AÇEV'in temel misyonunun kişiye eğitim yoluyla yatırım yapmak ve böylece bu kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu belirtti.

Cantürk, bireylerin eğitimi amacıyla çeşitli projeler yürüttüklerini ifade ederek, ''Bu kapsamda 2008 yılında, Kadınların Çok Yönlü Güçlendirilmesi Projesini hazırladık. Proje, Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında finanse edildi. Proje ile kadınların okuma yazma öğrenmesini ve günlük yaşamlarında kendilerine gerekli olan bir çok konuda bilgilendirilmelerini amaçlıyoruz'' dedi.

Projenin ilk olarak 2009 yılında Trabzon, Nevşehir, Adana, İzmir ve Van'da başladığını anlatan Cantürk, ''Öncelikle projede görev alacak eğitmenlerin eğitilmesi için kurslar düzenledik. Ardından bu illerde 292 okuma yazma kursu açıldı. şimdiye kadar kurslara katılan 5 bin 400 kadın okuma yazma öğrendi'' diye konuştu.

-''OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN YÜZDE 98'İ KADIN''-

Cantürk, projenin ilk başladığı illerdeki kursların tamamlanmasının ardından Ankara ve Bursa'da da kurslar açılacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

''7 ilde uygulanan proje kapsamında toplam 11 bin kadının okur yazar olmasını hedefliyoruz. Şu anda hedeflediğimiz sayının yarısını yakalamış durumdayız. Projenin sona ereceği 2011 Haziran ayına kadar 11 bin kadının okuma yazma öğrenmesi hedefimize ulaşmayı, hatta aşmayı istiyoruz.''

Kadınların Çok Yönlü Güçlendirilmesi Projesinin kadınların sadece okuma yazma öğrenmesini kapsamadığını ifade eden Cantürk, ''Eğitimler sırasında kadınlarımıza üreme sağlığı, aileleri ve çevreleriyle olumlu iletişim yöntemleri, eğitim, miras, kadın hakları gibi, kadını günlük hayatta güçlendirecek her alanda bilgiyi de sunuyoruz. Yani kadınlarımız hem okuma yazma öğreniyor, hem de belkide şimdiye kadar haberdar olmadıkları hakları konusunda fikir sahibi oluyorlar'' dedi.

Cantürk, tüm yetişkinlere yönelik okuma yazma kursları hazırladıklarını vurgulayarak, ''Biz sadece kadınlara yönelik değil, herkese ve her yaş grubuna da okuma yazma kursu açıyoruz. Ancak okuma yazma bilmeyen kitleye baktığımızda, bunlardan neredeyse yüzde 98'inin kadın olduğunu görüyoruz. Bu verilerde bize kadınların okuma yazma öğrenmesi sorunun ne kadar büyük boyutta olduğunu gösteriyor'' diye konuştu.

Meltem Cantürk, proje kapsamında şu ana kadar Trabzon'da açılan 30 okuma yazma kursunda, 42 gönüllü eğitici tarafından her yaş grubundan 370 kadının okuma yazma öğrenerek belge aldığını söyledi.

kaynak