Komşuluk ilişkilerinde '3T' projesi

Yenimahalle Kaymakamı Kenan Çiftçi, Toplum Destekli Polislik çalışmaları kapsamında düzenlenen, ‘’Komşu Güvenliği Projesi’’nin Ümitköy, Çayyolu ve civarında mala karşı işlenen suçu azalttığı gibi, unutulmaya yüz tutmuş komşuluk ilişkilerine de katkı sağla

Komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesinin hırsızlık olaylarını da azalttığını ifade eden Çiftçi, ‘’Toplum destekli polislik uygulamasının asıl amacının, ‘halkın’ bu projenin asli unsuru olduğu, onların komşuluk ilişkilerindeki yapıcı rolünün çok önemli olduğu, polis olarak onlara bu konuda her türlü desteğin verileceğinin ifade edilmesidir. Vatandaşlar da yaşadıkları bölgenin daha huzurlu daha güvenli bir yer olabilmesi için personelimize yardım konusunda destek gösterdiler’’ dedi. Huzurlu bir Yenimahalle için projenin esas alınmasını benimsediklerini ve komşuluk ilişkilerinin mala karşı işlenen suçları önleme konusunda çok önemli olduğunun altını çizen Çiftçi, projenin halktan aldıkları destekle sürdüğünü kaydetti.

İlçe Müftülüğünden de çalışmalarına destek geldiğini bildiren Çiftçi, halkın bilinçlenmesinde camilerde okutulan hutbe ve verilen vaazların da faydasını gördüklerini kaydetti. ‘’3 T’’nin anlam açısından da önemli bir işlevi yerine getirdiğini ifade eden Çiftçi, sloganlarının ‘’Komşunu Tanı, Komşunla Tatlı Geçin, Komşunu Terk Etme’’ olduğunu vurguladı.

DİLENCİLİK AZALTILDI

Geçtiğimiz aylarda başlatılan ‘’Dilenciliği Önleme Projesi’’nin de başarıyla devam ettiğini hatırlatan Çiftçi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca yürütülen bu proje kapsamında, ilçe sınırları içerisinde dilenciliği önlemek için maddi katkı sağlandığını ve halkı bilgilendirmek için afişler bastırıldığını söyledi. İlçenin önemli noktalarına asılan afişlerle Yenimahalle’de ikamet eden ve tespiti yapılan dilencilere, proje kapsamında vakıf tarafından ihtiyaçlarına göre nakdi ve ayni yardımların yapıldığını ifade eden Çiftçi, dilenciliğin de hissedilir derece azaldığını kaydetti. Çiftçi, ‘’İlçemiz sınırları dışında oturan dilencilerin tespiti durumunda kendileri bizzat bilgilendirilerek bağlı oldukları ilçelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yönlendirilmektedirler’’ dedi.

Star