Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Yasak kalktı .Haydi Miting'e...

Supermeydan Özel Kategorisi Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Forumunda Yasak kalktı .Haydi Miting'e... Konusununun içerigi kısaca ->> Ankaralılar 27 Mart cumartesi günü Kolej Meydanı’nda bir miting düzenleyerek, Türkiye’nin en pahalı ulaşım hizmetini veren Melih Gökçek yönetimini protesto ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.117
  Rep Gücü
  80591

  Yasak kalktı .Haydi Miting'e...

  Ankaralılar 27 Mart cumartesi günü Kolej Meydanı’nda bir miting düzenleyerek, Türkiye’nin en pahalı ulaşım hizmetini veren Melih Gökçek yönetimini protesto edip ulaşım hakkını savunacak. Dün miting hakkında bir yasaklama kararı çıkaran Ankara Valiliği, tertip komitesinin girişimleri sonucunda geri adım attı

  Ankaralılar bu cumartesi yapılacak Ulaşım Hakkı Mitingi’ne hazırlanıyor. Cumartesi günü saat 14.00’te Kolej Meydanı’nda yapılacak olan mitingi Halkevleri, Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), TMMOB İKK ve KESK Ankara Şubeler Platformu’nun sekretaryasını oluşturduğu Ankara Ulaşım Hakkı Ortak Mücadele Grubu örgütlüyor.

  Türkiye’nin toplu ulaşım hizmetinde en pahalı kenti olan Ankara’da son bir ayın gündemi, pahalı ulaşım tarifelerinde ısrar eden İ. Melih Gökçek’le ulaşım hakkını savunan Ankaralılar arasındaki mücadele oldu.

  Mücadele hem hukuksal düzlemde hem de sokaktaki doğrudan eylemlerle sürdürülüyor. Danıştay’ın TÜDEF tarafından 6 yıl önce açılan davayı sonuçlandırarak toplu ulaşıma yapılan zamları iptal etmesinin ardından; Gökçek UKOME’de makul bir indirim yapmak yerine fiyatları 6 yıl öncesinde çekip esnafı kışkırtan ve mahkemeden geri dönecek bir karar çıkarmış, bu kararın bir başka mahkeme tarafından bozulması ile de mahkeme yüksek tarifeyi onaylıyor izlenimi yaratarak yeniden zamlı tarifeyi yürürlüğe koymuştu.

  Gökçek’in bu adımı karşısında Halkevleri emekçi mahallelerinde ve metroda binlerce kişinin parasız ulaşım hakkını kullandığı eylemler yapmış, Öğrenci Kolektifleri de üniversitelerde belediye otobüslerine para vermeden binmişti. Bu eylemler karşısında Gökçek polisle işbirliği içinde, parasız ulaşım hakkını kullanan Ankaralılara karşı bir saldırı kampanyası başlatmıştı.

  Ankaralılar şimdi de Gökçek’in bu politikalarına karşı ulaşım hakkını hep birlikte savunmak için 27 Mart’taki mitinge hazırlanıyor. Mitinge Halkevleri, TÜDEF, TMMOB ve KESK dışında sol partilerin ve diğer demokratik kitle örgütlerinin de katılacağı açıklanırken Ankara halkından kitlesel bir katılım bekleniyor.

  Yasak kaldırıldı

  Bilindiği gibi “ulaşım hakkı mitingi” Ankara Valiliği tarafından yasaklanmıştı. Tertip komitesinin bu sabah girişimlerinden sonra Ankara Valiliği ger adım attı ve mitingin yapılmasının yolu açıldı.
  Valiliğin tertip komitesinden kararın düzeltilmesine dair istediği dilekçenin emniyete havale edilmesi ile mitingin yapılması önünde hiçbir engel kalmadı.

  Öte yandan Ankara’da Ulaşım Hakkı Ortak Mücadele Grubu bileşeni örgütler tarafından yapılması planlanan mitinge katılımı düşürmek amacıyla Anakara Büyükşehir Belediyesi başkanı İ.Melik Gökçek çalışmalarını hızlandırdı. Ankara sokaklarından mitingin duyurusunun olduğu afiş, çıkartmaları toplatan Gökçek’in bu hamlesi Ankara sokaklarında afiş yapan Halkevciler ile belediye görevlileri arasında zaman zaman gerginliklere yol açtı.

  Halkevciler yaşananları, ulaşım hakkı mücadelesi, miting hakkının kullanılması mücadelesine dönüştü şeklinde özetlediler.

  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.117
  Rep Gücü
  80591
  Ankaralılar bugün ulaşım hakkı için bir miting düzenledi. Ulaşım Hakkı Ortak Mücadele Grubu’nun düzenlediği mitingde, İ. Melih Gökçek ve AKP’nin neoliberal ulaşım politikaları

  Ankara’da ulaşım zamlarına karşı mücadele veren tüketici derneklerinin, sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin ve partilerin örgütlediği “ulaşım hakkı mitingi” binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Ankara halkı, valiliğin ve İ. Melih Gökçek’in baskı ve tehditlerine karşı mücadele etme kararlılığında olduğunu bir kez daha gösterdi.

  Ankaralılar ulaşım hakkı için sokakta
  Bugün saat 14.00’da Kolej Meydanı’nda toplanan TUDEF, KESK, DİSK, TMMOB, Halkevleri, TKP, ÖDP, EMEP, ESP ve Öğrenci Kolektifleri pankartlarıyla Kızılay Ziya Gökalp caddesine yürüdüler. Ankaralıların yoğun ilgi gösterdiği mitingde i.Melih Gökçek’in ulaşım soygununa son vermesi istendi.

  En pahalı ulaşım Ankara’da
  “Susma haykır, ulaşım haktır”, Ulaşım haktır satılamaz”, “ Gökçek gidecek bu çile bitecek”, “Ulaşım haktır, Gökçek sahtekardır", “Ulaşım hakkımız söke söke alırız” sloganlarıyla Ziya Gökalp Caddesi’ni trafiğe kapatan Ulaşım Hakkı Ortak Mücadele Grubu, dünyanın en pahalı akaryakıtının Türkiye’de, Türkiye’nin en pahalı ulaşımının da Ankara’da olduğuna dikkat çekti ve kar için değil halk için toplu taşıma istedi.

  Gökçek, bırak kentimizi biz yönetelim

  Mitingde ortak açıklamayı yapan TUDEF Genel Başkanı Ali Çetin, ulaşım zamlarına karşı açılan dava süreçleri ile ilgi bilgi verdi ve İ. Melih Gökçek’in tüm yargı kararlarına rağmen hukuksuzluğa devam ettiğini söyledi. UKOME’nin zamlı tarifeleri onaylamasının da suç olduğuna işaret eden Çetin, bu kararlara imza atanlar hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti. Tüm Ankaralıları ulaşım hakkına sahip çıkmaya çağıran Çetin, soyguna ve haksızlığa karşı ortak mücadelenin sürmesinin önemli olduğunu vurguladı ve hesap sormak için burada olduklarını da belirtti. Kar için değil, halk için ulaşım ve kent hizmetlerinin verilmesinin mümkün olduğuna işaret eden Çetin, Gökçek’e ketin gerçek kentin sahiplerinin bunu yapabileceğini söyledi. Başka bir kent ve başka bir ülke mümkün diyen Çetin, başta ulaşım hakkına olmak üzere bütün haklara sahip çıkmaya çağırdı.

  Üniversiteliler Gökçek’in yakasını bırakmayacak

  Ulaşım hakkı savundukları için gözaltına alınan ODTÜ ve Beytepe öğrencileri adına konuşan üniversite öğrencisi Çağdaş Ersaoy, gözaltı sonrası ifade için çıkarıldıkları adliyede aynı gün İ. Melih Gökçek’in de olduğunu söyledi. Üniversite öğrencilerinin ulaşım hakkını savunduğu için orada olduğu belirten Ersoy, Gökçek’in ise yolsuzluk dosyaları yüzünden orada olduğunu açıkladı. Üniversitelilerin, ulaşım hakkını savunmaya devam edeceğini ifade eden Ersoy, insanca yaşam mücadelesi verdiklerini söyledi. Üniversitelilerin Gökçek’i düelloya davet ettiğini söyleyen Ersoy, her yerde Gökçek’le ve AKP’nin halk düşmanı politikalarıyla hesaplaşacaklarını hatırlattı.

  kaynak

Benzer Konular

 1. Ali Taran Acun'u dövmeye kalktı
  mopsy Tarafından SMN Magazin Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 26-11-2011, 07:58 PM
 2. Richard Dawkins'e sansür kalktı
  bursali68 Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-07-2011, 02:07 AM
 3. Maraş Katliamının 30. yıldönümünde Adana'da miting
  güney Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-12-2008, 04:33 PM
 4. Saglık Ocaklarında Muayene ucreti kalktı
  SMN Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-06-2007, 05:42 PM
 5. babanın kabir azabı nasıl kalktı
  çerkeş18 Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-02-2007, 07:26 PM
Yukarı Çık