Binler, “Barışa Köprü Ol” konserinde buluştu


(30 Ekim) Bostancı Gösteri Merkezi’nde şair Cezmi Ersöz’ün öncülüğünde aydınların ve Öğrenci Kolektifleri’nin düzenlediği “Barışa Köprü Ol” konserinde beş binin üzerinde insan bir araya geldi. Büyük buluşmada Türk ve Kürt gençleri konserle eğlenirken hep bir ağızdan haykırdı: “Gençlik Barışa Köprü Olacak!”

"Kardeşlik köprüsü yeniden kurulacak"

1969 yılında dönemin devrimci gençlerinin Hakkari’nin Zap suyuna yaptığı “Devrimci Gençlik köprüsü” 1999 yılında yıkılmıştı. Üniversite gençliğinin bölge insanına uzattığı kardeşlik eli bugünlerde “Barışa Köprü Ol” kampanyasıyla köprünün tekrar yapımını hedef alarak devam ediyor. Bostancı Gösteri Merkezi’nde şair Cezmi Ersöz’ün girişimiyle bir araya gelen aydınların ve Öğrenci Kolektifleri’nin organize ettiği konserle kampanya devam etti.
Gecede büyük çoğunluğu üniversiteli, beş bin kişi bir araya geldi. Gece, Gülşen Tuncer’in yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Tuncer, “Kürt halkıyla dayanışmanın bu gün ayrı bir önemi olduğunu, bu girişimin de 68 gençliğinin izinden gidenlerin çabalarının ürünü olarak ortaya çıktığını” belirtti.

Konser coşkusuyla Kürt ve Türk gençleri birlikte eğlendi

Açılış konuşmasının ardından ilk bölümde Haluk Çetin, Emin İgüs ve Çiçek Yeşilbaş sahne aldı. Coşkuyla başlayan konserde ilk anlardan itibaren; “Gençlik barışa köprü olacak”, “Barış için anadilde eğitim”, “Denizlere sözümüz devrim olacak”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Bijî biratiya gelan”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Hakkari bu eli tutacak

İlk dinletilerin ardından ilk konuşma Hakkari Yüksekovalı iki genç tarafından yapıldı. Hakkarili gençler bu girişimi çok olumlu bulduklarını ve Hakkari olarak projeye destek vereceklerini belirtti. Hakkari’nin uzatılan bu kardeşlik eline sımsıkı sarılacağını söyleyen gençler salondan büyük alkış aldı.

Öğrenci Kolektifleri Kürt halkına üniversitelilerin elini uzatıyor

Yüksekovalı gençlerin ardından Öğrenci Kolektifleri adına bir üniversiteli konuşma yaptı. 68 Gençliğinin takipçisi olduklarını, onların yolunda barışa köprü olmak için bu konseri düzenlediklerini ve Hakkari’ye köprüyü yapmaya Öğrenci Kolektifleri’nin tüm gücüyle gideceğini belirten üniversitelinin konuşması sık sık destek alkışlarıyla ve sloganlarla kesildi. AKP’nin iki yüzlü politikalarının ve açılımının değil, halkların arasında kurulan kardeşlik bağı ve dayanışmanın Kürt sorununa çözüm getirebileceğini söyleyen Kolektifçi; “Operasyonlar ve Kürt halkına baskılar sürerken, “Ceylanlar” sorgusuz sualsiz katledilirken barış olmaz” dedi.

Konuçmasını bitiren Kolektifçi herkesi halkların kardeşliği, özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde tüm yitirdiklerimiz için saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşunun ardından “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Şehid namirîn” sloganı hep beraber atıldı.

Cezmi Ersöz : "Hakkari'den korkmayın"

Saygı duruşunun ardından konser Emin İgüs’ün sahne almasıyla devam etti. İgüs’ten sonra konuşma sırası Cezmi Ersöz’deydi. Ersöz, “Şaka değil, Denizler ‘Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği’ diyerek can verdiler, bizler de bu köprüyü başka gençler ölmesin diye yapıyoruz. Ankara’dan öteye geçmeyenler ahkam kesiyorlar, önce Diyarbakır’a gideceksiniz, Hakkari’ye gideceksiniz, Van'a gideceksiniz, öyle konuşacaksınız. Meydanı faşizme bırakmayacağız, o köprüyü yapacağız” dedi. Öğrenci Kolektiflerinin yaptıklarına değinen Ersöz, “Ben öğrenci kolektiflerine baktığımda 68 ruhunu görüyorum” dedi.

Konuşma sık sık sloganlarla kesildi. “Faşizme ölüm tek yol devrim”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber, ya hiç birimiz” sloganları atıldı.

Bu konuşmanın ardından Rojda, Edip Akbayram, Moğollar ve İlkay Akkaya, Diyar, Ferhat Tunç şarkılarını seslendirmek üzere sırayla sahneye çıktı. Saatlerin gece yarısını geçmesine rağmen salon hiç boşalmadı. Konser, Bulutsuzluk Özlemi’nin sahne almasıyla son buldu.

Kaynak: kolektifler.net