Merhaba!

Bardakoğlu, yarın kutlanacak Kur`an-ı Kerim`in Hz. Muhammed`e indirilmeye başlandığı gün olan Kadir Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, ``Kadir Gecesi, insanın kendisine dönerek gaflet içinde geçirmiş olduğu günleri sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediği hatalara tövbe etme ve af dileme, bir daha yapmama kararlılığını Allah`ın sonsuz rahmet ve mağfiretini umarak yineleme zamanıdır`` dedi.

Manevi arınma ve yücelme, paylaşarak zenginleşme mevsimi olan Ramazan ayının son günlerini idrak ederken, 15 Eylül Salı`yı Çarşamba`ya bağlayan gecede, Kadir Gecesi`ne ulaşmanın heyecan ve mutluluğunun yaşanacağını belirten Bardakoğlu, Kur`an-ı Kerim`de ``Bin aydan daha hayırlı`` olduğu bildirilen Kadir Gecesi`nin insanlık için kurtuluş reçetesi olan Kur`an`ın indirilmeye başlandığı, esenliğin bütün dünyayı kuşattığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir kutlu gece olduğunu ifade etti.

Bütün insanlık için hidayet rehberi olan Kur`an-ı Kerim`in bu gecede indirilmeye başlanmış olmasının Kadir Gecesi`ni diğer bütün zaman dilimlerinden üstün kıldığını vurgulayan Bardakoğlu, ``Varlık ve varoluş bilgisinin ders kitabı, bütün kainatın özeti ve Allah`ın insanlara uzattığı kurtuluş halkası olan Kur`an`la değer kazanan Kadir Gecesi`nin kıymetinin bilinmesinin, ancak Kur`an`a gönülden yönelmek ve onun insanlığa sunmuş olduğu eşsiz mesajını okumak, anlamak ve yaşamakla mümkün olacağına işaret etti.

Kur`an`ın anlaşılmak, fert ve toplum hayatına rehber olmak için gönderildiğini belirten Bardakoğlu, mesajında şunları kaydetti:

``Okumuş olduğumuz Kur`an`ı anlayarak hayatımıza yansıttığımızda Kur`an o zaman bizlere şifa ve rahmet olacaktır. Çünkü Kur`an sadece bilgi kaynağı değil, aynı zamanda tüm insanlığa bir fırsat olarak sunulan yol haritasıdır. Fatiha`dan başlayıp, Nas suresiyle tamamlanan bu hayat rehberimiz bizi şirkten, zulümden ve her türlü nefsani sapmalardan sakındırmakta, Allah`a şeksiz iman ve tam bir teslimiyetin yolunu göstermekte, kutlu Nebilerin hayatından kıssalarla bugünümüze ölümsüz örnekler taşımaktadır. Ölümü ve ahireti hatırlatarak, hesabını verebileceğimiz bir hayatı yaşamanın uyarısını yapmaktadır. O, bizlere bir yandan oruç, namaz, zekat, hac ve dua gibi ibadetlerle Rabbimize yaklaşmanın, diğer yandan sabır, doğruluk, yardımlaşma, af, adalet ve merhamet gibi ahlaki erdemlerle donanarak örnek bir fert ve toplum olmanın bilincini aşılamaktadır.

Onun insanlığın ufkunda yanan ışığı, her dönemde insanlığı aydınlatmaya devam edecek, taşımış olduğu değerler, getirmiş olduğu evrensel ilkeler her zaman taze ve yeni kalacak, yaptığı çağrı kıyamete kadar sürecektir. Kur`an bu üstün özelliklerine bizzat kendisi tanıklık etmekte ve tüm insanlığa `Ey İnsanlar. İşte size Rabbinizden bir örgüt, kalplere bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet olan Kur`an geldi...`` şeklinde seslenmektedir.``

Mükafatların sınırsız olarak verildiği Kadir gecesinin, insanın kendisine dönerek gaflet içinde geçirmiş olduğu günleri sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediği hatalara tövbe etme ve af dileme, bir daha yapmama kararlılığını Allah`ın sonsuz rahmet ve mağfiretini umarak yineleme, insanların arasındaki sevgi ve bağışlamanın herkesi kucaklaması için bu yolda yeni adımlar atma zamanı olduğunu ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, şöyle devam etti:

``Bize manevi derinliğinde arınma ve bağışlanma fırsatı sunan bu mübarek gün ve geceler, yaşantımızda kalıcı değişiklikler meydana getirmediği müddetçe tam anlamıyla idrak edilmiş sayılmaz. Bu sebeple ibadetlerimizde ve ahlaki yaşantımızda istikrar ve istikametin önemli bir husus olduğu bilinmeli, her ayı Ramazan ve her gün ve geceyi Kadir Gecesi gibi yaşamaya gayret etmeli, dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine, sevgiyi, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hakim kılmalı, yetimlerin, kimsesizlerin, fakir ve muhtaçların yüzünü güldürmeli, onlara yardım elini uzatmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle vatandaşlarımızın, soydaş ve dindaşlarımızın Kadir Gecesini tebrik ediyor, Yüce Mevlamız`dan, tuttuğumuz oruçları ve yaptığımız tüm ibadetlerimizi kabul etmesini, bu gecede yapılan dua ve yakarışların, İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını niyaz ediyorum.``

tumgazeteler