Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

2 Temmuz anma etkinlikleri başladı

Supermeydan Özel Kategorisinde ve Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Forumunda Bulunan 2 Temmuz anma etkinlikleri başladı Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 2 Temmuz anma etkinlikleri başladı Adana ve İzmir’de 2 Temmuz etkinlikleri başladı. Demokratik kitle örgütleri ve ilerici dernekler basın açıklamaları ...

 1. #1
  güney
  Misafir..

  2 Temmuz anma etkinlikleri başladı

  2 Temmuz anma etkinlikleri başladı


  Adana ve İzmir’de 2 Temmuz etkinlikleri başladı. Demokratik kitle örgütleri ve ilerici dernekler basın açıklamaları yaparak 2 Temmuz anma programlarını açıkladı

  Adana


  Adana’da bulunan demokratik kitle örgütleri bir basın açıklaması yaparak Adana halkını 2 Temmuz'da Sivas’ta yapılacak olan anmaya davet etti. Kurumlar adına açıklamayı Adana Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanı Metin Çelik okudu. Çelik açıklamada ülkemizde yaşanan katliamların, siyasi cinayetlerin faaili meçhul kaldığını vurguladı. PSAKD başkanı “2 Temmuz Perşembe günü Saat 10.00'da Sivas'ta Ali Baba mahallesinde bulunan Pir Sultan Abdal Cemevi önünden Madımak önüne, karanlığın üzerine birlikte yürüyelim” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

  İzmir

  İzmir Alevi Bektaşi ve Yöre Dernekleri Platformu, İzmir halkını, 2 Temmuz günü Gündoğdu Meydanı’nda düzenleyecekleri Sivas mitinge çağırdı

  İzmir Tüm Bel-Sen 1 Nolu Şube’de basın toplantısı düzenleyen Alevi Bektaşi ve Yöre Dernekleri Platformu Dönem Sözcüsü Şehri Tuğcular, 35 kişinin 2 Temmuz’da polis ve askerin gözleri önünde diri diri yakılarak katledildiğini hatırlattı. Tuğcular, Sivas Katliamı’na ilişkin hala yetkililerden toplum vicdanını tatmin edici bir açıklama, özür ve itiraf gelmediğini belirterek, “Bu açıklamayı ve özrü bekliyoruz” dedi.

  Maraş, Sivas, Çorum, Gazi, 19 Aralık ve 1 Mayıs’larda yaşanan katliamları unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını vurgulayan Tuğcular, Sivas Katliamı'nın 16. yıl dönümü dolayısıyla 2 Temmuz günü Gündoğdu Meydanı’nda miting düzenleyeceklerini duyurdu. Alevi Bektaşi ve Yöre Dernekleri Platformu dönem sözcüsü Şehri Tuğcular Tuğcular, tüm emekçileri mitinge davet etti.

  2 Temmuz Perşembe günü saat 16.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda buluşulup buradan Gündoğdu Meydanı’na yürünecek.

  Çiğli’de Sivas Katliamı anması

  Çiğli Halkevi Sivas Katliamı'nda öldürülen aydın ve sanatçılarımızı anmak amacı ile Uğur Mumcu Parkı'nda bir etkinlik gerçekleştirdi. Irkçılığa, gericiliğe, faşizme karşı aydınlık bir ülke sloganıyla gerçekleştirilen anmaya 300 kişi katıldı. Asarlık Cemevi Semah ekibi ve Tolga Türkdoğan etkinlikte sahne aldı.

  Çiğli Halkevi Başkanı Cuma Kuzu katliamın faillerinin yargılanması için devlet tarafından henüz bir adım atılmazken, AKP içerisinde bu kişilerin milletvekili olduğunu söyledi. Katliama kayıtsız kalmaya devam eden AKP'nin açılım iddialarıyla bir yandan aleviler için çeşitli çalıştaylar kurultaylar düzenlemesinin hiç inandırıcı açılımlar olmadığını belirrti.

  Gericiliğe karşı Halkevleri'nin yürüttüğü mücadeleye katılma çağrısı yapılan etkinlikte 2 Temmuz günü Gündoğdu Meydanı'nda ki mitinge ve aynı akşam mahallede olacak meşaleli yürüyüşe halk davet edilerek anma sonlandırıldı.

  Kitle örgütlerinden 2 Temmuz çağrıları

  TMMOB


  TMMOB yönetim kurulu başkanı Mehmet Soğancı Sivas Katliamı ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Madımak Oteli‘nde 35 kişiyi öldürenlerle, bugün Madımak Oteli‘nin yitirdiğimiz aydınların anısını yaşatacak bir kültür merkezine, bir müzeye dönüşmesinin önünde duran zihniyet aynı” derken, her 2 Temmuz’da olduğu gibi bu yılda TMMOB ‘un dost örgütlerle beraber 2 Temmuz anma etkinliklerinde olacağını söyledi.

  Kızılırmak Köy Dernekleri Federasyonu

  Kızılırmak Köy Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Özarslan yaptığı basın açıklamsıyla 2 Temmuz 2009 da Madımak Oteli önünde olacaklarını duyurdu. Kızılırmak Köy Dernekleri saat:10.00’ da Ali Baba Mahallesinde buluna Pirsultan Abdal Kültür Derneği önünde toplanıp Madımak oteli önüne yürüyecek.

  Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF)

  ABF Başkanı Ali Balkız bir açıklama yaparak Sivas Madımak Otelinin kamulaştırılarak, “utanç müzesi” yapılması gerektiğini söyledi. Balkız sözlerini “Katliamlara karşı duruşta sorumluluk hisseden tüm dostları, canları, aydını, yazarı, sanatçıları, demokrasi mücadelesi veren tüm demokrasi güçlerini, 2 Temmuz’da Sivas Madımak Otelinde gücümüze güç, sesimize ses katmaya davet ediyoruz.” Diyerek sonlandırdı.

  Halkevleri

  Halkevleri 2 Temmuz Sivas katli***** ilişkin yaptığı basın açıklamasında katliamlarla baskılarla halkı susturmaya çalışanların bugünde işbaşında olduğuna değinirken, AKP’nin toplumu gericileştirmeye, cemaatleştirmeye ve dilencileştirmeye çalıştığı ve devletin tüm kadrolarına gericilerin getirildiğini belirtti. Müfredatın da giderek gericileştiğinin üzerinde durulduğu açıklamada AKP’nin eğitim, sağlık, barınma, ulaşım, beslenme gibi hakları gasp ettiği ifade edildi. Açıklamda, “AKP, sadece kadınların başını değil toplumun gözünü kapatmayı istiyor. Mevzu türban olunca, kapatma davası olunca demokrasi havarisi kesiliyor. Ancak biliyoruz AKP kendine demokrat” denildi.

  Açıklamda AKP’nin tıpkı Kürt sorunundaki gibi sahte açılımlarla alevileri kendine yedekleme çabasında olduğuna değinilirken, “İlahiyat fakültelerinin kontenjanlarını yüzde yüz elli artırıp Alevilere dönük açılım yapmak ikiyüzlülüktür” denildi. Halkevleri son olarak, katliamcı zihniyetin karşısına çıkabilecek tek gücün örgütlü halk olduğu ifade ederek, 2 Temmuz’da alanlarda olacaklarını belirtti.

  Demokratradyo, halkevleri.org.tr, Sendika.Org – İzmir/Adana

 2. #2
  güney
  Misafir..
  Bugün 2 temmuz ....
  karanlık gün...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Video

  Madımak,Başbağlar....acımızdır...

  Akarsuyum yansam da
  Kül olup savrulsamda
  Bazı bazı gülsem de
  Yine gönlüm hoş değil...


  Allah'tan rahmet diliyorum kaybettiklerimize...
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  ne kadar üzücü bir durumki katiller tespit ediliyor bir türlü yargilanmiyor nasil adelet
  ac olan bir insan bir ekmek caldigi icin yillarca hapis cezalari veriliyor bir tatlici dükkaninda
  hatirlarsaniz paklava calinmisti 16 yil ceza verilmisti hatirladigimkadariyle demekki ölenlerin bir kilo baklava kadar deyerleri yokmus ,saskinim dogrusu.

Benzer Konular

 1. 10 Kasım Atatürk'ü anma Defterimiz
  YukseLL Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 50
  Son mesaj: 10-11-2017, 03:21 PM
 2. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
  dogangunes Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 19-05-2014, 01:33 PM
 3. Metin Oktay'a Yakışır Anma
  mopsy Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-09-2010, 02:24 PM
 4. Anma Arkadaş-Erkin Koray
  SAHARAY Tarafından Nostalji (Mazi'den Kalanlar) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-01-2009, 10:32 AM
 5. Hikmet fidan’ı anma
  helindem Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-08-2008, 03:37 PM
Yukarı Çık