Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Burada herkesin evi ve işi var...

Supermeydan Özel Kategorisinde ve Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Forumunda Bulunan Burada herkesin evi ve işi var... Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> 2 bin 700 nüfuslu kasabada işsiz kalan işgal edilen toprak üzerinde kurulan tarım kooperatifinde çalışıyor; herkes kendi evini inşa ediyor.

 1. #1
  güney
  Misafir..

  Burada herkesin evi ve işi var...

  2 bin 700 nüfuslu kasabada işsiz kalan işgal edilen toprak üzerinde kurulan tarım kooperatifinde çalışıyor; herkes kendi evini inşa ediyor. 30 yıllık sosyalist belediye başkanı "Kriz haklılığımızı ortaya çıkardı" diyor.

  Bu küçük Andalusya kasabasının sakinleri siyasi inançları konusunda hiçbir zaman çekingen davranmadı. 1980'lerde yerel bir aristokratın arazisini işgal ettiklerinden bu yana, kent sakinleri ve belediye başkanları Juan Manuel Sánchez Gordillo'nun adı İspanya'da yoksul köylülerin hakları için yürütülen mücadeleyle eşanlamlı oldu.

  Şimdi ülkenin çöken emlak piyasası yükselen işsizliği beslerken, zeytinliklerle çevrili bu komünist sığınakta kalanlar vatandaşlarının kapitalist çılgınlıklarını gözlerine sokuyor. Belediyenin yürüttüğü barınma programı ve gelişen tarım kooperatifi komşu köylerin yanı sıra diğer kentlerden insanları da iş ve ev bulmak umuduyla buraya çekiyor.

  2 bin 700 nüfuslu kasabanın 30 yıldır belediye başkanlığını yürüten 53 yaşındaki Sanchez, ekonomik krizin kendi sosyalist yaklaşımlarının zekasını kanıtladığını söyledi.

  Ofisinde asılı olan Che Guevera posterinin altında otururken "Piyasanın tanrı olduğunu, görünmez eliyle her şeyi hallettiğini düşünüyorlardı" dedi. "Öncesinde, hükümetin ekonomiye müdahalesini savunmak ölümcül bir günahtı. Şimdi bunun gerekli olduğunu görüyoruz."

  İspanya'nın geri kalanı aşırı değerlenmiş evler almak için ucuz krediye boğulurken, Marinaleda sakinleri belediyenin yürüttüğü program çerçevesinde kredi kullanmadan kendi evlerini inşa ediyordu. Sanchez'in anlattığına göre, eğer bir kasabalı işini kaybederse, kooperatif onu işe alıyor ve böylece kimse işsiz kalmıyor. Yüzde 21 işsizlik oranına sahip bölgede ciddi bir iddia.

  Kendisi ve eşi işini kaybettikten sonra ocak ayında Barselona'dan buraya taşınan Vanessa Romero, çalışma imkanı ve ayda sadece 25 TL tutan kreş gibi sosyal olanaklar için bu seçimi yaptıklarını belirtti. Şimdi kooperatifte çalışarak eşiyle birlikte ayda yaklaşık 4 bin 500 TL kazanıyorlar.

  "Eğer diğer kasabalarının kaynaklarının yarısına bile sahip olmayan böylesi bir kasaba herkese iş sağlayabiliyorsa, neden diğerleri de bunu yapmıyor?" diye soruyor Romero.

  Kasabada polis yok -yetkililer bunun yılda 500 000 TL kadar tasarruf sağladığını söyledi. Sokaklar Latin Amerikalı devrimcilerin isimlerini taşıyor, duvarlarda devrimci sloganlar göze çarpıyor. Birkaç haftada bir toplanan kasabalılar sokakları temizliyor ve kimsenin yapmak istemediği işleri yapıyor.

  [ hispanatolia.com ]

  Yıllar önce "Fatsalı Terzi Fikri" buna benzer bir uygulamayı hayata geçirdiğinde ülkemde kıyamet kopmuştu...
  Olmaz mı?
  Olur.....

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik CHATLOCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Üye Numarası
  132060
  Mesaj
  15
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  119

  Cevap: Burada herkesin evi ve işi var...

  Neden olmasın.Kapitalizmın duvarları çökecek elbet birgün..
  Devrim güneşi doğacak her yönden...

 3. #3
  güney
  Misafir..

  Cevap: Burada herkesin evi ve işi var...

  Alıntı CHATLOCK´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Neden olmasın.Kapitalizmın duvarları çökecek elbet birgün..
  Devrim güneşi doğacak her yönden...
  Kesinlikle katılıyorum neden olmasın??

Benzer Konular

 1. herkesin önünde din adina aglamak dogrumudur
  forumdayim Tarafından Tasavvuf Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 11-01-2012, 06:26 PM
 2. Herkesin 3 kişiliği var! Sizin ki hangisi?
  dogangunes Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 30-05-2011, 01:01 PM
 3. Herkesin Icini Acitan Bir Sehir Vardir...
  RABİA Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 19-08-2010, 06:13 PM
 4. Herkesin bir derdi var ...
  Venhar Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 22-05-2010, 11:00 PM
 5. Herkesin Sıkça Yaptığı Hatalar !
  Gül@y Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 30-01-2009, 11:01 PM
Yukarı Çık