Daha fazla engelli çocuğun eğitim alması ve engellilere sunulan öğrenim olanaklarının kolaylaştırılması amacıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himayesinde Türkiye Beyazay Derneği tarafından organize edilen ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu, sanatçı ve politikacının destek verdiği "Eğitim Her Engeli Aşar" kampanyası, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen tanıtım toplantısıyla başladı.

Toplantıya, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve eşi Reyhan İsen, Ankara Valisi Kemal Önal, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın eşi Saime Toptan, bazı milletvekilleri ve aralarında Hakan Şükür, Metin Şentürk, Doğa Rutkay, Saba Tümer ve Ege gibi ünlü isimlerin de bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Beyazıt Öztürk'ün sunuculuğunu yaptığı toplantıda, işaret diliyle çeviri yapıldı.

Hayrünnisa Gül, törende yaptığı konuşmada, başta aileler olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin engellilerin de eğitim görebileceğine, çalışma ve sosyal hayatta başarılı olabileceğine inanması gerektiğini belirterek, "Engellilerin etraflarındaki kalın duvarları aşıp hayata katılmalarının, bizim ise onları cesaretlendirmemizin vakti geldi de geçiyor" dedi.

Türkiye'de 8,5 milyon engelli olduğunu belirten Gül, "Bu demektir ki bugün burada toplanmamız için 8,5 milyon nedenimiz var. Türkiye nüfusunun yüzde 12'si engelli. İnsanın 'Nerede bu engelliler' diyesi geliyor. Çevremizde çok fazla engelli görmüyoruz, göremiyoruz aslında. Nasıl görelim ki... Gerekli imkanları sağlayamadığımız için engelli insanlarımızın büyük bir çoğunluğu sokağa bile çıkamıyor, iş hayatında yer alamıyor, çalışamıyor, üretemiyor" diye konuştu.

Engelli nüfusun büyük bir kısmının çalışabilecek ve üretime katkıda bulunabilecek durumda olduğunu kaydeden Hayrünnisa Gül, bu insanların engelleri nedeniyle değil, eğitimsiz oldukları için iş bulamadıklarını ifade etti. Gül, esas engelin eğitimsizlik olduğunu söyleyerek, eğitimlerini tamamlayan engellilerin hem iş hayatına hem de sosyal hayata daha aktif katılmalarının ve başarılı olmalarının mümkün olduğunu belirtti.

Törende, kampanya tanıtım filmi ve Metin Şentürk, Sunay Akın, Doğa Rutkay, Oktay Kaynarca, Şahan Gökbakar'ın rol aldığı reklam filmleri gösterildi.

Söz ve müziği Sezen Aksu'ya ait olan ve kampanya şarkısı olarak seçilen "Düş Bahçeleri" isimli şarkı, Eda Resureccion ve engelli çocukların oluşturduğu koro tarafından seslendirildi.

81 ilde 3 yıl boyunca devam edecek olan "Eğitim Her Engeli Aşar" kampanyası, eğitim sistemiyle ilişkisi olan engellilerin sayısını yüzde 50'i artırmayı, mevcut eğitim sistemiyle ilişkisi olan engellilerin bir üst eğitime geçmelerini sağlamayı, okul öncesi eğitime ihtiyaç duyan ve tespit edilmiş engellilerin yüzde 50'sinin bu eğitime erişmelerini, okul öncesi eğitim ihtiyacını karşılamak üzere her ilde örnek sınıflar ve kaynaşmış eğitim veren sınıflar oluşturmayı ve toplumun en az yüzde 10'unun engellilerin eğitim görebileceği kanaatine erişmelerini ve eğitimin nasıl yapıldığı bilgisini edinmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Kampanya hakkında daha geniş bilgi için "0 212 444 60 00" numaralı çağrı merkezi aranabilir

kaynak