2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 12 Toplam: 12

Darwin yılında bilim insanlarından çağrı

Supermeydan Özel Kategorisi Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Forumunda Darwin yılında bilim insanlarından çağrı Konusununun içerigi kısaca ->> Katolik dininin merkezi Vatikan'dan, "Darwin'in evrim teorisi Hıristiyan inancıyla çelişmiyor" çıkışı... Katolik dininin merkezi Vatikan'ın, "Darwin'in evrim teorisi Hıristiyan inancıyla ...

 1. #11
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ResuLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesaj
  975
  Rep Gücü
  1697

  Cevap: Darwin yılında bilim insanlarından çağrı

  Katolik dininin merkezi Vatikan'dan, "Darwin'in evrim teorisi Hıristiyan inancıyla çelişmiyor" çıkışı...

  Katolik dininin merkezi Vatikan'ın, "Darwin'in evrim teorisi Hıristiyan inancıyla çelişmiyor" çıkışı, Kilise'nin inanç ve bilim arasındaki mesafeyi kapamak için son yıllarda attığı en kayda değer adım olarak değerlendiriliyor. Papalık Gregoryen Üniversitesi'nin 3-7 Mart arasında İtalya'nın başkenti Roma'da düzenleyeceği "Biyolojik Evrim: Olaylar ve Teoriler" konferansı Darwin'in evrim teorisini, 150'nci yıldönümünde çok sayıda bilim ve din adamıyla birlikte tartışmaya açacak. Papalık Kültür Konseyi Başkanı Başpiskopos Gianfranco Ravasi de, evrimin tamamen bilimsel bir konu olduğunu ve bilimsel araçlarla tesbit edilebileceğini söylerken, zaman içinde bu teorinin bir düşünce sistemi haline geldiğini vurguladı. Ravasi, "Bugün evrim teorisi üzerine tartışırken sadece bilimsel bir sistem olduğunu düşünemeyiz; felsefi ve kültürel yönünü de hesaplamalıyız" diye konuştu.

  'TEORİ, DİN İLE ÇATIŞMIYOR'
  Gianfranco Ravasi'ye göre yaradılış ile evrim birbirine alternatif değil, aynı gerçeğin 2 farklı açıdan ele alınması. Bu noktada din ve Darwin teorisi arasında çatışan bir şey yok. Ravasi ayrıca Darwin'in teorilerinin hiçbir zaman kilise tarafından resmi biçimde kınanmadığını da vurguladı. Katolik din adamlarına göre, ünlü bilim adamının dinden uzaklaşmasına ise, büyük kızının ölümü sabep oldu

  kaynak:aktifhaber

 2. #12
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Rep Gücü
  10549

  Cevap: Darwin yılında bilim insanlarından çağrı

  Araştırmalarına, Tanrı’nın tahtını güçlendirmek amacıyla başladı


  İngiliz Kraliyet Ailesi’ne ait Beagle adlı gemi, 4 yıl 9 ay sürecek seyrine başladığında tarihin en tanınmış gemilerinden biri olacağı bilinmiyordu kuşkusuz.

  Güney Amerika’nın haritasını çizmek, ticaret olanaklarını araştırmak için yola çıkan geminin konukları arasında bir din adamı vardı: Bugün dünyada 200’üncü doğum yılı kutlanan Charles Darwin! Bu yolculuk aynı zamanda doğa bilimci olan Charles Darwin’in hayatını kökten değiştirecekti.

  TARİH, 27 Aralık 1832.

  Beagle inceleme gemisi, 40 bin deniz mili yol yapacak gezi için demir aldı.

  Kaptan Fitzroy, Charles Darwin’e "filozof" diye seslendiği için gemi personeli için onun adı "Filos" kaldı! "Filos", Tanrı’nın tahtını sağlamlaştıracak veriler bulmak için bu gemideydi.

  Ancak yolculuk onun için zorluklarla başladı; deniz tutmasına zor dayandı. Hassas bir yapısı vardı; Arjantin ve Şili’de ağır hastalıklarla boğuştu.

  Fırtınalara, depremlere de tanık oldu.

  Yine de geziden büyük keyif aldı.

  Önemli jeolojik keşifler yaptı; yüksek tepelerde deniz dibi katmanlarını görüp heyecanlandı. Soyu tükenmiş memeli hayvanların fosillerini buldu.

  Sürekli dua ediyor

  Darwin yolculuğu sırasında hocası Peder John Henslow’a sürekli mektuplar, fosil örnekleri ve doldurulmuş canlılar gönderdi. Bunlar öğretmeni aracılığıyla İngiliz doğa bilimcilerine aktarıldı. Örnekler İngiltere’de şaşkınlıkla karşılandı.

  Kuşkusuz bu belgeler, gözlemler henüz kiliseyi rahatsız etmeyecek türdendi.

  Ancak İngiltere’den binlerce kilometre uzaklıktaki Charles Darwin’in içinde fırtınalar kopmaya başladı:

  Galapagos Adası’ndaki hayvan türleri, başka gezegenlerin sakini gibiydi! Kuşlar insanlardan korkup kaçmıyorlardı! Ayrıca bu kuşlar, yaşadıkları adalara göre ufak fizyolojik farklılıklar gösteriyordu. Keza kaplumbağalar da öyleydi.

  Darwin’in düşünce ve inanç dünyası parçalanıyordu. Biliyordu ki düşünceleri Kutsal Kitap’ın "Yaradılış" bölümüne tamamen aykırıydı.

  "Milyonlarca yıl önce başka türler mi yaşıyordu? Evet ise, bu canlılar Tanrı’nın ilk yarattığı gibi değiller mi?"

  Geceler boyu Tanrı düşüncesinin yanlış çıkmaması için dua ediyordu.

  Diğer yanda kafasındaki sorulara engel olamıyordu:

  "Dünyada yaşayan canlılar ilk yaratıldıkları gibi değil mi; bunlar noksansız ve değişmez olarak yaratılmadılar mı; yoksa kalıtım ve çevre koşullarıyla değişime mi uğradılar?"

  Böyle anlarda hemen, biyolojik türlerin dağılımını "yaradılış merkezleri" fikriyle açıklayan Charles Lyell’in kitabına sarıldı.

  Doğaya yaklaştıkça Tanrı’dan uzaklaştığını hissediyordu.

  "Dünya canlılarının iki ayrı yaratıcı tarafından yaratılmış olduğu" gibi ara formüller üretmeye çalışıyordu.

  Charles Darwin "doğum sancıları" çekiyordu.

  Rahip Malthus hayranlığı

  Beagle, İngiltere’ye döndüğünde binlerce insan gemiyi görmeye geldi.

  Darwin artık ünlüydü. 1700 sayfa zooloji ve jeoloji notu tutmuş; 4 bin etiketli kemik, post, deri vs. örnekleri toplamış ve 800 sayfa günlük yazmıştı. (Gezi notlarını yıllar içinde üç cilt olarak yayınlayacaktı.)

  Cambridge Üniversitesi’ne giderek yolculuğu boyunca topladığı örneklerin tanımlanıp sınıflandırılması üzerinde çalışmaya başladı. Peder Henslow, bitki örneklerini tasnif edip isimlendirmede Darwin’e yardımcı oldu. Hayvan örnekleri için Richard Owen adında bir biyologla tanıştı. Owen, Darwin’in getirdiği fosilleri inceleyerek o güne kadar bilinmeyen pek çok soyu "tükenmiş hayvan türü" diye tanımladı.

  Darwin’in korktuğu başına geliyordu.

  Sapkınlıkla ve toplumsal düzeni bozmaya çalışmakla suçlanmaktan korkuyordu.

  Bu gerilime ve yüksek çalışma temposuna dayanamadı; hastalandı.

  Doktorların tavsiyesiyle dinlenmeye çekildi.

  Bu dinlenme sırasında oyalanmak için okuduğu hemşerisi Rahip Thomas Malthus’un nüfus üzerine yazdığı kitabı onun yerinden fırlattı. Canlılar ayakta kalabilmek için değişen çevre koşullarına uyum sağlamak zorundaydılar. Başarısız olanlar yok olmaya mahkûmdu.

  Darwin düşündü; demek türler maddesel koşullar nedeniyle evrim geçiriyordu!

  Artık teorisinden emindi.

  Ama kuram tek başına bir şey ifade etmezdi, bunu destekleyecek verilere ihtiyacı vardı. Bunun için hayvan yetiştiricileriyle görüşmeye ve bitkiler üzerinde deneyler yapmaya devam etti.

  Bilime inandığını düşündüğü adaşı Lyell’a fikirlerini açıklayan mektup yazdı. Ancak beklediğini bulamadı; Lyell, canlı türlerinin değişimini kabul etmedi. Üstelik yaradılış fikrine karşı çıktığı için Darwin’i eleştirdi.

  Oysa bilmiyordu ki, Darwin artık, inanç olarak agnostikliği/bilinememezliği benimsemişti.

  10 yaşındaki kızı Anne Elizabeth ölünce Tanrı’nın iyiliğinden de kuşku duyacaktı.

  O yıllarda, güneş sistemi, dünyada yaşamın oluşumu ve insanlığın kökeni konuları yazılıyor, tartışılıyordu. Ancak bunların bilimsel temeli yoktu.

  Bu veriler ise Darwin’de vardı.

  Ayrıca, Darwin evrim teorisine felsefi maddeciliği eklemişti. Varoluşun temeli maddeydi. Akıl ve ruh hep maddenin yan ürünleriydi.

  Evet, Darwin, Batı düşüncesinin köklü geleneklerini altüst edecek görüşlere sahipti.

  2000 yıllık felsefe ve dine karşı koyuyordu.

  Öte yandan, yazdıklarını yayınlamamak için oyalanıp durdu. Örneğin, sülükayaklı türleri üzerinde tam sekiz yıl çalıştı.

  Cesaretini toplayıp bu kez botanist arkadaşı J. Dalton Hooker’a fikirlerini açtı. Bu durumu anılarına, "Kendimi bir cinayeti itiraf ediyormuş gibi hissettim" diye yazacaktı.

  Hooker teoriyi ne kadar beğendiğini söylese de, Darwin yazdığı kitabını yayınlamamaya karar verdi.

  Bilim adamı dostlarını karşısına almaya cesareti yoktu.

  Oysa Avrupa aydınlanma/devrimler çağını yaşıyordu.

  "Devrim", "Değişim" gibi sözcükleri milyonlarca Avrupalı telaffuz ediyordu.

  Saygın bir doğa bilimci olarak tanınan Darwin, bu çevrelerle aynı mevzilere girmek istemiyordu. O yumuşak başlı devrimciydi.

  Örneğin, Karl Marx, Darwin’in hayranıydı. Mesafeli ilişkileri vardı. Yazışıyorlardı. Marx, Das Kapital’in 2. cildini imzalayıp göndermişti. Darwin’e göre ilişki bu kadarla kalmalıydı.

  Darwin, kurulu düzeninin yıkılmasından endişe duyuyordu. Kopernik ve Galileo gibi dışlanmaktan korkuyordu.

  Üniversitelerin, gazetelerin ve ailesinin hayranlığını kazanmıştı; bilim adamları ondan "Gelecek vaat edecek doğa bilimci" diye bahsediyordu. Kilisenin saygını kazanmıştı.

  Centilmenler kulübü Athenaeum’a ünlü yazar Charles Dickens ile aynı gün üye olmuştu; bu statülerini kaybetmek istemiyordu!

  Mesleki kıskançlık

  Charles Darwin düşüncelerinin mezara gitmesini de istemiyordu.

  Kitabını vasiyeti haline getirdi, öldükten sonra yayınlanmalıydı.

  Sonunda bir olay Darwin’i harekete geçirdi; mesleki kıskançlık!

  Haziran 1858’de A. Russell Wallace’ın makalesini okuduğunda kendisininkine benzer bir teori geliştirildiğini anladı.

  Darwin, teorisini hemen yayınlamaya karar verdi. 1837’de yazdığı eserini 1859’da yayınladı: "Türlerin Kökeni."

  Yaşamın çeşitliliği, planlı çalışan bir akıllı tasarım/Tanrı tarafından değil, "doğal ayıklama" olarak açıkladığı, içinde rastlantının ve ihtiyacın birbirini yaratıcı şekilde tamamladığı plansız bir süreçte ortaya çıkmıştı.

  Övgüler ve acımasız sövgüler aldı.

  Darwin’in insanın maymundan geldiğini iddia ettiği söylendi.

  Halbuki Darwin’in söylediği, insan ile maymunun ortak bir kökenden/soydan ayrılarak geliştikleriydi.

  Darwin bu tartışmalara hiç girmedi. Sustu. Sadece kitaplar yazdı.

  Eserlerini yayınladığı günden bugüne, teorisinin "çökeceği", "tarihe gömüleceği", "yok olacağı" söylendi. Bu tartışmalar hálá sürüyor.

  Bir gerçek var ki, 2009 bütün dünyada "Darwin Yılı" olarak kutlanıyor.

  Darwin’e göre evliliğin iyi-kötü yanları

  CHARLES Darwin, 1839’da dayısının kızı, (sanata yoğun ilgisi olan ve ünlü besteci Chopin’den piyano dersleri alan) Emma Wedgwood’la evlendi. Darwin, evlilik teklifi yapmadan önce bir beyaz káğıda evliliğin yararları ve zararlarını şöyle sıraladı:

  Evlen

  Çocukların olur

  Sana ilgi duyacak yoldaş

  Sevecek ve oynayacak bir şey

  Bir bakıma köpekten iyi

  Evle ilgilenecek biri

  Müziğin ve kadınca gevezeliğin hoşluğu

  İnsan sağlılığı için yararı

  Kanepeye uzanmış hoş ve yumuşak bir eş

  Belki de gürül gürül bir ateş

  Cinsiyetsiz arı gibi yaşamanın kötülüğü

  Evlenme

  Korkunç zaman kaybı

  İstediğin her yere gitme özgürlüğü

  İstediğin cemiyete girme

  Kulüplerde akıllı adamlarla uzun sohbetler

  Akraba ziyaretine gitmek zorunda olmamak

  Çocukların masraf endişesi

  Belki kavga

  Kitap vs. için az para

  Çok çocuk olunca ekmek parası kazanma mecburiyeti

  Çok çalışmanın insan sağlığına zararı

  Belki karım Londra’yı sevmeyecek

  Darwin’in zengin ailesi

  BABA tarafından dedesi Erasmus Darwin (1731-1802) İngiltere’nin ünlü bir doktoruydu. Ancak şöhreti, yazdığı kitaplardan ileri geliyordu: "The Botanic Garden" ve "Zoonomia".

  Botanik ve hayvan bilimi üzerine bu kitaplarda öne sürdüğü kuramlar evrim teorisinin dayanaklarından oldu.

  İngiltere Kralı III. George’un saray doktorluğunu reddeden Erasmus Darwin, siyasetle de ilgiliydi. Fransız Devrimi’ni alkışlıyor; Amerikan Devrimi’ni destekliyor; köleliğe karşı çıkıyordu. "Ay Işığı Cemiyeti" grubundaki arkadaşlarından biri de Benjamin Franklin idi.

  Anne tarafından dedesi Josiah Wedgwood (1730-1795) da, aynı cemiyetin üyesiydi. Erasmus Darwin’in dostu ve sırdaşıydı. Bugün hálá sadece İngiltere’de değil, dünyada bir numaralı porselen markası "Wedgwood"un sahibiydi. Bu porselenleri kraliyet ailesi gibi seçkinler kullanıyordu.

  Erasmus Darwin’in oğlu Doktor Robert (1766-1848) ile Josiah Wedgwood’un kızı Susannah’ın (1765-1817) evliliğinden Charles Darwin dünyaya geldi.

  Baba Robert Darwin doktordu ama aynı zamanda iyi bir tüccardı. Çok paralar kazandı.

  Anne Susannah iyi yetişmişti. Harika piyano çalıyordu.

  Altı çocukları oldu. Charles Darwin beşinci sıradaydı.

  Charles Darwin, sekiz yaşında annesini kaybetti.

  Küçük Charles Darwin’in etrafında hiç yaşıtı erkek yoktu. Genellikle evlerinin bahçesinde yaşlı bahçıvan Abberley ile oynuyor; sürekli çiçekler hakkında sorular yöneltiyordu. Dedesi gibi bitkilere, hayvanlara meraklıydı.

  Bazen nehir kıyısında saatlerce vakit geçiriyor; nehrin bir bölümündeki balıklar ile diğer bölümündeki balıkların neden farklı olduğunu düşünüyordu. Dere kenarında topladığı taşların resimlerini çiziyordu. Kuşları izlemeyi seviyordu.

  Babası Robert Darwin, dedesi Erasmus gibi entelektüel değildi, ama yine de oğlu Charles’a kitap okumayı aşıladı. Dr. Robert Darwin, oğlunu bazen hasta ziyaretlerine götürüyordu. Oğlunun meraklı olması hoşuna gidiyordu.

  Charles Darwin, Latince ve Yunanca’ya dayalı geleneksel Shrewsburg Okulu’na gönderildi, ama o okulu sevmedi.

  O, Pistyll Rhaeadr’deki ünlü şelaleyi görmek için 64 km; Kuzey Galler’de Menai Boğazları üzerinde kurulmakta olan asma köprüyü görmek için 410 km yürümekten çekinmiyor, doğayı öğrenmek-tanımak istiyordu.

  Lise öğrenimini zorlukla bitirdi.

  Dr. Robert Darwin o yaz yine hasta ziyaretleri için yanında götürdüğü oğlunun hastalarla ilgilenme yöntemlerinden etkilendi ve oğlunun iyi bir doktor olacağına karar verdi. Charles Darwin’i de tıp öğrenimi alması için Edinburgh’a gönderdi.

  Darwin okula ısınamadı.

  Okulda çalışan köle John Edmonstone’dan hayvan doldurma sanatını öğrendi. Doğa tarihiyle ilgilenen öğrencilerin kurduğu Plinius Topluluğu’na katıldı.

  Hocası Robert Edmund Grant ile deniz canlılarını inceledi.

  Bir diğer hocası Robert Jameson’dan jeoloji ve bitkilerin sınıflandırılması üzerine dersler aldı. Edinburgh Kraliyet Müzesi’nin bitki koleksiyonunun düzenlenmesine yardımcı oldu.

  Charles Darwin kararını vermişti; babası ne kadar istese de doktor olmak istemiyordu.

  Babası Dr. Robert Darwin, oğlunun din eğitimi almasına karar verdi!

  Charles Darwin öneriye soğuk bakmadı. Çünkü, din adamı William Paley’nin, canlıların karmaşıklığını üstün zekálı bir yaratıcıya bağlayan makalelerini okuyup etkilenmişti. Doğayı incelemek, "Doğa’nın Mimarı"nın eserini incelemekti. Din adamı olabilirdi.

  Cambridge Üniversitesi’nin Christ’s Koleji’ne yazıldı.

  Burada 3.5 yıl eğitim gördü.

  Doğa onun için tutkuydu; öğreniminin ikinci yılında bir at alıp sık sık araziye çıktı. Hocası Peder John Stevens Henslow ile birlikte kır gezileri yaptı. Herslow her daim, "Soru sorma konusunda Darwin gibisini görmedim" diyecekti.

  1830 yılında okulu bitirdi. 178 kişi arasında 10. olmuştu.

  Şimdi ne yapacaktı?

  Káşif Alexander von Humboldt’un 1796 ve 1801 yılları arasında Güney Amerika’ya yaptığı geziyi anlatan 7 ciltlik "Voyages" adlı kitabı elinden düşürmüyordu.

  Dünyanın çeşitli yerlerine geziler yapmayı planladı.

  Tek sorun, babası para verir miydi?

  İmdadına Peder Henslow yetişti. Güney Amerika kıyılarını inceleyip ticaret olanaklarını araştıracak, bölgenin haritasını çıkaracak Kraliyet Ailesi’ne ait bir gemiyle yolculuk yapmak ister miydi?

  Charles Darwin "kusursuz yaratıcının" varlığını ispatlamak için bu zorlu yolculuğa çıktı.

  Gittiği gibi dönmeyecek; büyük bir düşünsel dönüşüm gerçekleştirecekti.

  Soner YALÇIN
  Hürriyet

Benzer Konular

 1. Charles Darwin
  SOSYALİST Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 22
  Son mesaj: 08-04-2011, 09:05 PM
 2. Darwin’in 200. doğum yılında kendi ağzından itiraflar
  ahmetsecer Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-04-2010, 05:28 PM
 3. 200’üncü yılında Darwin’i doğrulayan on beş kanıt
  catpity Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-04-2009, 11:24 AM
 4. TÜBİTAK'ta Darwin'e sansür!
  ozkan1969 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 33
  Son mesaj: 11-03-2009, 01:39 AM
 5. Darwin Kovuldu
  SOSYALİST Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-03-2009, 12:46 PM
Yukarı Çık