+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Bugün Dünya AIDS Günü

Supermeydan Özel Kategorisinde ve Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Forumunda Bulunan Bugün Dünya AIDS Günü Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Dünyada 33 milyon AIDS hastası var 1 Aralık 2008 Hacettepe Üniversitesi AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM) Koordinatörü Dr. Aygen

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye carpediemcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Üye Numarası
  63048
  Nerden
  ank
  Mesaj
  675
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  653

  Bugün Dünya AIDS Günü


  Dünyada 33 milyon AIDS hastası var 1 Aralık 2008
  Hacettepe Üniversitesi AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM) Koordinatörü Dr. Aygen Tümer, "Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Aralık 2007 verilerine göre, dünyada 33.2 milyon kişi HIV/AIDS hastalığı ile beraber yaşıyor. Salgının başından beri yaklaşık 27 milyon kişi hayatını kaybetti" dedi.

  Tümer, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, HIV/AIDS hastalığının 1981’de tanımlandığını, o günden bugüne büyük bir hızla yayıldığını ve yayılmaya devam ettiğini belirterek, HIV enfeksiyonunun sadece erişkinleri değil, bebek, çocuk, genç, yaşlı demeden herkesi tehdit edebilen bir hastalık olduğunu söyledi.

  Hastalığa ilişkin henüz virüsü vücuttan tam atabilecek tedavinin ve aşısının bulunamadığını ifade eden Tümer, HIV enfeksiyonunun başarılı tedavilerle ölümcül bir hastalık olmaktan çıktığını kaydetti. Dr. Tümer, "Yan etkileri fazla ve aylık bin 500-2 bin YTL olan tedavi maliyetine rağmen, hastalıktan ölüm hemen hemen ortadan kalkmış, yaşam boyu ilaç kullanımını gerektiren bir tür kronik hastalığa dönüşmüştür" diye konuştu.

  Yürüyüş yapılacak

  Tümer, tüm enfeksiyon hastalıkları gibi HIV/AIDS hastalığında da korunma önlemlerinin tedaviden daha ekonomik olduğunu vurgulayarak, "Eğitim ile korunmayı öğrenmek, öğretmek ve davranış değişikliğinde bulunulmasını sağlamak hastalığın yayılmasını önlemede en etkili yol olarak kabul edilmektedir" diye konuştu.

  Toplum tarafından dışlanma, işini ve çevresini kaybetme korkusu, HIV enfekte kişilerin kendilerini gizlemesine yol açtığını belirten Tümer, bu korkunun tedavilerinin gecikmesine neden olabildiğini anlattı.

  Bu konuda farkındalığı artırmak, koruyucu önlemler hakkında halkı bilgilendirmek için çeşitli faaliyetler düzenlediklerini belirten HATAM Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal, da Ankara’da bugün HIV/AIDS hastalığına dikkat çekmek amacı ile akademisyenler, öğrenciler, sanatçılar, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile Esat Caddesi’nden başlayarak, Tunalı Hilmi Caddesi boyunca yürüyüş yapılacağını kaydetti. Ünal, aynı etkinliğin yarın da İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde yapılacağını sözlerine ekledi


  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  32642
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  47
  Mesaj
  1.940
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37780

  Cevap: Bugün Dünya AIDS Günü

  Aids hastalığı virüs hastalıkları içinde en tehlikelilerdendir.
  Hepatit hastalıkları virüslü hastalıklar olup. Karaciğer safra kesesi ve sindirim sistemini iflas ettirir.

  İNTERFERON-A ve İNTERFERON-B karaciğer tıkanıklığı veya hepatit virüslerine verilebilecek en büyük bilinen cevaptır. ancak hala daha deneme halinde ve fiyatları çok pahalı bir tedavidir.

  Hepatit hastalıklarında en büyük tedavisi Hastanın direncini arttırmaktır. interferon da bir direnç arttırıcı komplekstir. Vitamin desteği diye düşünebiliriz.
  Vücut direnci artarsa virüs etkisi vücuda karşı kaybederek azalır. Vücut savaşı kazanır.

  Viral tedavilerde bünyenin kuvvetlendirilmesi önemlidir.Virüsün etkisinin azaltılması rahatsız olması da tanımakla anaşılır.

  kaynak;okudugum birçok kitabın özeti

 3. #3
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: Bugün Dünya AIDS Günü

  EVLİ KADINLARDAKİ AIDS ORANINDA KORKUTAN ARTIŞ!..


  Aile yapısını bozan gizli aşklar ilerisi için korkunç bir tablo çiziyor.

  Erkekler arasında eşlerini aldatmak artık masumane bir kaçamak ya da hanımlar için manevi darbeden öteye taşınıyor. Çünkü son yıllarda enfeksiyon taşıyan evli hanımların sayısındaki artış dikkat çekiyor. Cinsel yolla bulaşan ölümcül AIDS virüsü aldatan kocalardan eşlere taşınabiliyor.


  Ölümcül HIV virüsüne yakalanma oranı özellikle evlilik öncesi ilişki ve uyuşturucu kullanımı ile ciddi boyutlara ulaşıyor.


  Araştırmalar AIDS'e yakalananların neredeyse tam***** yakın bir bölümünün bu virüsü cinsel yolla aldığını gösteriyor. HIV virüsü alanların yüzde 10'u ise damar yoluyla uyuşturucu kullananlar oluşturuyor. Ülkemiz için giderek büyüyen bir risk olan AIDS'e karşı bilinçli hareket edilmesi ve kişisel önlemlerin alınması gidrek önemini artırırken bu konuda ailelere kuşkusuz büyük görev düşüyor.


  AIDS’TE KESİN RAKAM BİLİNMİYOR


  Türkiye'deki AIDS hastalarının sayısını kesin bir rakamla ifade etmek çok gerçekçi bir sonuç ortaya koyamıyor. Çünkü bu veriler sadece AIDS'in belirleyici testi olan Eliza testini yaptıranlarla sınırlı. Ancak rakamın giderek yükseldiği biliniyor. Hastalık 20-50 yaş arası erkeklerde yoğunluk taşıyor.


  AIDS cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Her türlü cinsel temas ile virüs bulaşabildiği unutulmamalıdır. HIV virüsünün cinsel yolla erkekten kadına bulaşma oranı çok daha yüksektir. Yani virüsün infekte olan erkekten kadına bulaşma riski kadından erkeğe bulaşmasından daha yüksektir.


  KAN YOLUYLA BEBEĞE


  Hastalık kan yoluyla da bulaşıyor. Kan teması ve kan verme, kan alma işlemleri gibi transferlerle virüs bulaşmaktadır. Anneden bebeğe geçiyor. Aynı zamanda infekte olmuş bir anne hamilelik sırasında ve hamilelik sonrasında emzirme yoluyla bebeğe bu virüsü aktarabilmektedir.


  AiLELER BiLiNÇLi OLMAK ZORUNDA


  Ergen cinselliğinde yaş sınırı giderek aşağılara iniyor. Ailelerle gençler arasında cinselliğin paylaşılamaz ve konuşulamaz bir konu olmasıyla cinsellik ergenler arasında kapalı kapılar ardında yaşanan bir olguya dönüşüyor. Ve dolayısıyla bereberinde bir çok tehlikeyi getiriyor.


  Erkekler kızlara göre cinsel konularda daha bilgisiz. Her iki cins de kendi cinsel organlarını ve fonksiyonlarını karşı tarafınkinden daha fazla biliyor. Kızlar bilgiyi erkekler arkadaşlarından alıyor. Üreme sağlığı konusundaki detaylı bilgiyi konunun uzmanlarından ve görsel materyal ile öğrenmek istiyorlar.


  PUSUDA BEKLiYOR


  HIV vücudun bağışıklık sistemini çökerterek vücudu dirençsiz bırakmaktadır. HIV virüsü sinsice uzun yıllar sessiz kalıp hiç bir belirti vermeden diğer hastalıkların oluşumunu sağlayarak organizmayı yok eder. AIDS’in en sık rastlanan belirtileri arasında:


  Sürekli devam eden ateş


  Gece terlemesi


  İştahsızlık


  Öksürük


  Kilo kaybı


  Cinsel organlarda uzun süreli yaralar


  Eklem ve kas ağrıları, halsizlik, yorgunluk


  Lenf bezlerinde büyüme


  İshal sayılabilir.


  Zayıflayan bağışıklık sisteminin belirtileri olan bazı göstergeler belirtiler arasında sayılsa da bu bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda görülen belirtiler olduğundan AIDS'in kesin ayırt edici belirtileri değildir. Yine de kişide bu belirtilerden ancak birkaç tanesinin bir arada bulunması durumunda AIDS düşünülmelidir. AIDS belli bir kesimin hastalığı değildir. Bu hastalık hiçbir şey ayırmadan herkese bulaşabilmektedir. O nedenle hastalığa karşı bilinçli hareket ederek tedbirlerin alınması, çocuklarımıza cinsel sağlık bilgilerinin doğru yollarla aktarılması gerekmektedir.  kaynak

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  32642
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  47
  Mesaj
  1.940
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37780

  Cevap: Bugün Dünya AIDS Günü

  Aidsten ölen veya ölmekte olan kişiler. Uluorta ölmezler. Mutlaka köşelerdedir. Bazıları neden öldüğünü bile bilmez. Kontrol altında olsa da Hastanelerde ölümcül hastalara genelde yapılacak birşey bulunmaz. sadece acı çekmesi azaltılabilir.
  Bu yüzden görünmez bir hastalıktır. Ve hastalığı kapan Köşesine saklanır ölür. Türkkiyede kayıtlı Aids hastası çok az vardır. Çünkü Hastane devlet Fert ilişkisi eskiden beri zayıf. ve hayatın ucuz olması bir sebeptir.

  Ülkemiz erkeğinin uçkura düşkünlüğü , cinselliğe aşırı merakı olup nasıl bu kadar iyi hastalıklardan korunduğu şaşılabilir. Çoğumuz yabancı bir kadınla birlikte olurken prezervatif bile kullanmak istemeyiz, Neden diye bir soru sorulursa?
  Hiçbirşey hissedilmiyormuş o yüzden.. cevabını alırsınız. Ama pişmanlık geç başlar.
  Aids hastalığının az görülmesinin diğer bir sebebi. Eşcinsel damgası yiyeceği korkusudur.
  Eşcinsel olmasa da eşcinsellikle karıştırılır.

Benzer Konular

 1. Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 14-02-2011, 09:57 PM
 2. Dünya Tuvaletler Günü
  Kadim Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-11-2009, 04:35 PM
 3. Bugün MSN'e bağlanamama günü: Suçlu kim?
  Bay X Tarafından Msn, icq, skype, chat, irc, mirc Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-09-2008, 09:14 PM
 4. Bugün Dünyanın Son Günü...!
  metu Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 04-04-2008, 08:32 AM
 5. DÜNYA AIDS GÜNÜ (1 Aralık)
  Cerrah Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-12-2006, 12:08 PM
Yukarı Çık