+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Velim olurmusun?

Supermeydan Özel Kategorisinde ve Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Forumunda Bulunan Velim olurmusun? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Kampanyanın gerekçesi Çocuk işçiliği, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de ciddi bir sorundur. Çocuk işçiliği ülkelerin

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Üye Numarası
  120960
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.364
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  67754

  Velim olurmusun?

  Kampanyanın gerekçesi

  Çocuk işçiliği, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de ciddi bir sorundur. Çocuk işçiliği ülkelerin ekonomik, sosyal gelişmişliği ve eğitim düzeyleriyle doğrudan ilişkilidir.

  Çocuk işçiliğinin temelinde; öncelikle yoksulluk olmak üzere, aşırı nüfus artışı, kırdan kente yoğun göç, eğitim sistemindeki aksaklıklar, istihdam imkanlarının kısıtlılığı, yeterli toplumsal bilincin oluşmaması, ailelerin eğitimsizliği gibi bir çok sosyal ve ekonomik neden bulunmaktadır.

  Çocuklar kentsel alanda sanayi, ticaret ve hizmet sektöründe, göçün etkisiyle sokakta; kırsal alanda ise iş çeşitlerine ve mevsimlere göre değişiklik göstermekle birlikte yoğun olarak tarım sektöründe mevsimlik işçi veya ücretsiz aile işçisi olarak çalışmaktadırlar.
  Genellikle, çocuğun iş yapması, onun sorumluluk alması, olgunlaşması bir anlamda sosyalleşmesi açısından önemli görülmektedir. Hatta bazı durumlarda çocuğun işleri öğrenmesi son derece yaşamsaldır. Örneğin, kırsal kesimde çocukların tarımla ilgili işleri ya da ev işlerinin nasıl yapılacağının öğrenmesi önemlidir. Gerçekten de çocuğun ev içinde ve yaşadığı çevrede bazı işleri üstlenmesi sorumluluk alma, özgüven kazanma, bazı şeyleri başarabildiğini görme gibi yararlar sağlayacağı için çocuğun psikososyal gelişimi açısından önemli ve gerekli olabilir.

  Ancak;

  Çocukların özellikle zor koşullar altında uzun süreler için çalıştırılmasının ruhsal ve bedensel sağlıklarını olumsuz yönde etkilediği, çalışan çocukların çoğu zaman okula devam edemediği, hem çalışıp hem de okula devam etmeleri ise çocukların okulda yeteri kadar başarı gösteremeyerek zorunlu eğitimlerini yarıda bıraktığı ve dolayısıyla ileriki yaşamları için gerekli olan donanımdan yoksun kaldığı, çalışan çocukların her türlü suiistimal ve istismara da açık olduğu unutulmamalıdır.

  Türkiye, 1994 yılında Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi, 1998 yılında İstihdama Kabulde Asgari Yaşa İlişkin 138 sayılı ILO Sözleşmesini ve 2001 yılında ise 182 sayılı Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Önlenmesi İçin Acil Önlemler Sözleşmesini onaylamıştır.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ilgili tüm kurum ve kuruluşların katkılarıyla “Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi İçin Zamana Bağlı Politika ve Program Çerçevesi” hazırlamış ve öncelikli hedef gruplar “Sokakta Çalışma, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışma, Tarımda Aile İşleri Dışında, Ücret Karşılığı Gezici ve Geçici Tarım İşlerinde Çalışma” olarak belirlenmiştir.

  Hazırlanan Politika ve Program çerçevesi ile Hükümet, çocukların çalışma yaş***** girmesinde temel nedenleri oluşturan yoksulluğun ortadan kaldırılması, eğitimin kalitesinin ve ulaşılabilirliğinin artırılması, toplumsal bilinç ve duyarlılığın artırılması ve detayları programda verilen geniş kapsamlı tedbirlerle çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin (2005-2015 dönemini kapsamaktadır) 10 yıllık bir zaman periyodu içinde önlenmesini temel hedef olarak almıştır.
  Türkiye’de çocuk işçiliğini önlemeye yönelik olarak yürütülen çalışmalardan elde edilen deneyimler ve çocuk işgücüne yönelik olarak yapılan araştırma sonuçları çocuk işçiliğini önlemede en önemli alternatifin eğitim olduğunu göstermektedir. Çocuklar ne kadar eğitim sisteminin içerisinde ise o kadar çalışma hayatının dışında kalmaktadır.

  Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2006 yılında gerçekleştirilen Çocuk İşgücü Araştırmasına göre Türkiye genelinde 6-17 yaş grubunda bulunan 16 milyon 264 bin çocuğun % 60,9’u kentsel, % 39,1’i kırsal yerlerde bulunmaktadır. Bu çocukların % 84,7’si bir okula devam ederken, % 15,3’ü okula devam etmemektedir.

  Çalışan çocukların % 31,5’i bir okula devam ederken, % 68,5’i öğrenimine devam etmemektedir. Okula devam eden 6-17 yaş grubundaki çocukların % 2,2’si ekonomik bir işte çalışırken, okula devam etmeyen çocukların % 26,3’ü çalışmaktadır.

  6-17 yaş grubunda çocukların okula devam etmeme nedenleri incelendiğinde ilk sırayı %22,4 ile “okul masraflarını karşılayamama” almaktadır. ”Derslerde başarısız olma/okula ilgi duymama” nedeniyle okula devam etmeyenlerin oranı %15,4 iken, “ailenin izin vermemesi nedeniyle” okula devam edemeyenlerin oranı %14’dür.


  Kampanyanın amacı

  Kampanyanın amacı; GAP kapsamındaki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Kilis, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt İllerinde sokakta çalıştırılan veya okul masraflarını karşılamak için çalışmak zorunda olan çocukların gönüllü velilerin sağlayacağı destekle okula yönlendirilmesi, okula devamlarının sağlanması ve okuldaki başarılarının artırılmasıdır.


  Beklenen sonuçlar
  Toplumsal duyarlılık ve kamuoyu oluşturulması,
  Toplumun katılımının ve desteğinin sağlanması
  GAP İllerinde (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Kilis, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt) sokakta çalışmak zorunda olan çocukların eğitim giderlerinin karşılanarak, eğitime kazandırılması ve/veya eğitime devamının sağlanması.
  “Velim olur musun?” kampanyası ile sokakta çalışan çocuklara ve ailelerine verilecek hizmetlerin proje desteği olmaksızın da sürdürülebilirliği sağlanmış olacak ve bundan sonraki çalışmalar için iyi bir örnek teşkil edecektir.


  Velim Olur Musun? Sokakta Çalışan Çocukların Rehabilitasyon Projesi  Destekliyorum ve alkışlıyorum,linke bir göz atmanızı tavsiye ederim.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Üye Numarası
  110270
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  Cevap: Velim olurmusun?

  Destekliyorum ve alkışlıyorum...Sokağın çocukları için ayrıca, gerçekleştirmek istediğim bir düşüncem var...İnşallah,olanakları sağladığım zaman güzel olacak...

  Teşekkürler.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 3. #3
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Velim olurmusun?

  çok güzel bir kampanya..aslında her okul muhatarlıklarla beraber çalışsa va kendi çevresındekı okuyamayan cocukları belırlese daha iyi bir sistem olurdu..her okulda gönüllü çalışanlar var önayak olunabılır..iyi fikir pazartesı ılk iş muhtarla ve okul müdürüyle görüsmek

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Üye Numarası
  120960
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.364
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  67754

  Cevap: Velim olurmusun?

  Evet çok güzel bir çalışma bir okadarda gerekli,ama birçoğumuzun bundan haberi bile yok
  daha çok kitlelerde sesini duyurmasını ümit ediyorum

Yukarı Çık