NATO gemilerinin geçişine TKP'den protestoAlman ve İspanyol donanmasına ait iki NATO gemisi Çanakkale'den sonra İstanbul Boğazı'ndan da geçişini tamamladı. NATO'nun savaş gemilerinin ilk geçişi Yurtsever Cephe ve TKP üyelerince protesto edildi

Gemilerin İstanbul Boğazı'ndan geçişi sırasında Dolmabahçe'de toplanan Yurtsever Cephe ve TKP üyeleri bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.
TKP Merkez Komite üyesi, Mehmet Kuzulugil'in okuduğu açıklamada, gemilerin, Almanya ve İspanya kapitalizminin "onursuzluğunu" taşıdığı belirtilerek, bu ülkelerin Boğaz'dan geçen gemileriyle, ABD'nin Afganistan ve Irak'taki işgallerinin yanısıra şimdi de Kafkaslar'a dönük saldırganlığının taşeronluğunu yapmak için yola çıktıkları ifade edildi. Boğaz'dan geçen gemileri Birinci Dünya Savaşı sırasında boğazlardan geçen Alman gemileri Goben ve Breslau'ya benzeten Kuzulugil bu durumun Türkiye'yi de savaşa sürükleyeceğini belirtti. Montrö Anlaşmasının gözardı edildiğini söyleyen Kuzulugil, kimse bu durumdan hesap sormazsa emperyalistlerin, halkların başına bomba yağdıracağını da sözlerine ekledi.

Eylemde "Savaşa Hayır","Katil NATO, Katil ABD", "Avrupa Birliği Katillerin Birliği", "İstanbul Boğazı Katillere Kapalı" ve "Yankee Go Home" sloganları atılırken, "Bu Memleketi Amerikancılara Bırakmayacağız", "Kahrolsun ABD Emperyalizmi" dövizleri taşındı.

Açıklama yarın yurtseverlerin, aydın ve emekçilerin yine Dolmabahçe'de Amerikan gemilerine "selam yollayacağı" duyurusuyla sona erdi.

Amaçlarının Gürcistana'a yardım yapmak olduğu açıklayan ABD'nin, ilk yardım gemilerinden vazgeçilmesinin ardından, Alman donanmasına ait FGS Lübeck ve İspanyollara ait Almirante DonJuan Bordon adlı savaş gemileri "insani yardım" bahanesiyle dün Çanakkale Boğazı'ndan geçmişti.

Gemi geçişleri yarın da devam edecek.


NATO gemilerinin geçişine TKP'den protesto :: www.sendika.org