Ilısu Barajı ile sular altında kalacak olan antik kent Hasankeyf'e dikkat çekmek amacıyla “Yerinden taşıma yarına taşı” sloganıyla Diyarbakır'da düzenlenen etkinliğe binlerce kişi katıldı. Batman Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi'nin antik kent Hasankeyf'in Ilısu Barajı ile sular altına bırakılmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlediği etkinlikler devam ediyor.

Sümer Park Anfi Tiyatro'da düzenlenen etkinliğe DTP Batman Milletveliki Ayla Akat Ata, Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, DTP Diyarbakır İl Başkanı Nejdet Atalay, Türkiye Barış Meclisi, Tüm Bel-Sen, Eğitim Sen gibi kurumların temsilcileri, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Başkanı Musa Çeçen, Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ve Diyarbakır ilçe belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu binlerce doğasever katıldı.

“Yerinden taşıma, yarına taşı” sloganıyla düzenlenen etkinlik Hasankeyf'e sadakat yeminiyle başladı. Etkinlikte, Hasankeyf'in tarihini ve Ilısu Barajı'na yönelik sivil toplum örgütlerinin mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, uzun süredir Hasankeyf'in sular altında bırakılmasına ilişkin yoğun tepkilerin olduğunu ancak yeterince ses getirmediğini belirtti. Hasankeyf Girişimi'nin çalışmalarıyla ses getirdiğini belirten Kalkan, herkesin sorumluk gereği Hasankeyf'e destek olması gerektiğini belirtti.

Konuşmalardan sonra Bahar Kültür Merkezi tiyatro gurubunun oynadığı 'Xewna bajarekî-Birkentin Düşü' adlı tiyatro oyunu sunuldu. Etkinlikte, Jan Axîn, Cevdet Bağca ve Dicle Fırat Kültür Merkezi Müzik Grubu Koma Avaşin ise söyledikleri şarkılarla Hasankeyf için mücadele edenlerin sesine ses kattı.


Hasankeyf'e sadakat yemini :: www.sendika.org