+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5
 1. #1
  güney
  Misafir..

  kadınlar hayasızca olta sallayacak....

  Kadınlar, Galata Köprüsü üzerinde dekolte elbiseyle balık tuttuğu gerekçesiyle hakkında dava açılan iki çocuk annesi Gülcan Köse’nin “hayâsızca harekette bulunmak” suçundan hapis cezasına çarptırılmasını aynı yerde balık tutarak protesto edecek.

  “Biz kadınlar 5 Temmuz Cumartesi günü Galata Köprüsü’ne gidiyoruz. ‘Hayâsızca’ sallayacak oltalarımız var” diyen kadınlar, imzaladıkları ortak basın bildirisini de Meclis’e gönderecek.

  Bugün saat 11.00’de Tünel’de buluşup, Galata Köprüsü’ne yürüyecek olan ve “Bedenimiz bizimdir” diyen kadınların, “Bedenimiz Bizimdir İnisiyatifi” adına yapacağı basın açıklaması şöyle:
  “Kadınlar balık tutabilir mi? Kadınlar Galata Köprüsü’nde istedikleri kıyafetle gezebilir mi? Kadınların hareket özgürlüğü var mıdır? Biz kadınlar bu soruların cevabının evet olduğunu biliyoruz. Oysa, ülkemizde her gün yeni bir şey öğreniyoruz. Son dersimizi Galata Köprüsü’nde aldık. Öğrendik ki bir kadın, tek başına, tayt ve tişörtüyle balık tutuyorsa, ‘hayâsızlık suçu’ndan 6 ay hapse mahkûm edilebiliyormuş? Çünkü, bu kadın köprüdeki bazı erkeklere göre ‘genel ahlakı’ rencide etmiş. Biz kadınlar ve kadın örgütleri bu kararı protesto ediyoruz ve TCK’nın kadınlara karşı ayrımcılık yapan 225. maddesi ‘hayâsızca hareketler’in derhal iptal edilmesini talep ediyoruz! (...)
  Bizler, kadınların bedenleri üzerinde erkeklerin, ailenin ve devletin denetimine karşı çıkıyoruz. Bedenimiz bizimdir!”

  Ne olmuştu?
  1. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki davayı karara bağlayan hâkim Cahit Marancı, Köse’yi 6 ay hapse mahkûm etti. Hâkim, Köse’nin mahkemeye karşı tutumunu lehine takdir ederek cezayı 5 aya indirdi.
  Sanığın sabıkasız olması ve tekrar suç işlemeyeceği kanaatinin hasıl olduğunu ifade eden Marancı, cezayı erteledi. İddianamede, 12 Haziran 2007’de dekolte kıyafetle balık tutmaya çalışan Gülcan Köse’nin (28) eteğinin rüzgârdan havalanması sonucu mahrem yerlerinin göründüğü belirtiliyordu.

  Savunmasında hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Köse, “Balık tutmaya çalışırken güvenlik görevlileri gelip laf attı. Ben de küfrederek gitmelerini söyledim ve polis çağırdım. Üzerimde iddia edildiği gibi gecelik yoktu. Kesinlikle teşhircilik de yapmadım” demişti.

  Kaynak: Ümran Avcı/Milliyet

 2. #2
  güney
  Misafir..

  Cevap: kadınlar hayasızca olta sallayacak....

  Kadınlar Galata Köprüsü'nde eylem yaptılar


  Galata Köprüsü’nde, tayt ve tişörtüyle balık tutarken vücudunu teşhir ettiği iddiasıyla yargılanan Gülcan Köse’ye (28) geçen hafta mahkemenin “hayasızca hareket” suçundan 5 ay hapis ceza vermesi kadınlar tarafından protesto edildi.

  Kadın kuruluşlarının oluşturduğu “Bedenimiz Bizimdir! İnsiyatifi” kadin bedenine yapılan müdahaleleri protesto için Galata Köprüsü'ndeydi.

  Kadınlar basın açıklamasında, Köse’nin de ceza almasına neden olan TCK’nın kadınlara karşı ayrımcılık yapan 225. maddesi olarak ifade ettikleri ‘Hayasızca Hareketler’ ifadesinin kaldırılmasını istedi.
  ‘Devlet elini bedenimden çek’ sloganıyla yürüyen kadınlar devletin bu konudaki yasal düzenlemelerinin acilen yeniden yapılandırılmasını talep etti.

  Devletin konuyla ilgili hafifletici yasalarının ‘tahrik edici unsur’ olduğunu öne süren grup, benzer şekilde yılbaşında Taksim’de yaşanan cinsel saldırının suçunun karşılığının ‘57 Lira’ olduğunu hatırlattı.

  Bir metin hazırladıklarını ve meclise göndereceklerini belirten kadınlar, eylemlerinin yasa kalkmadığı sürece devam edeceğini açıkladılar. Kadınlar, yaşamlarını kendi tercih ettikleri biçimde kurma ve yaşama isteğinin kişinin en temel hak ve özgürlüğü olduğunu dile getirdiler.

  Radikal

 3. #3
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: kadınlar hayasızca olta sallayacak....

  mahkemenin kararı ve görevlilerin dışında

  köprünün perşembe pazarından eminönüne bakan haliç kısmında. halkı kazıklayan 3kagıtçılar dolandırıcılar bursa işi tombalacılar. cep telefonu hırsızlar. cep telefon dolandırıcıları. tırnakçılar. dolanırlar. çok insanın canını yakarlar.gözümün önünde adam dolandırırlar ve organize çalışırlar.organize suç şebekleri vardır resmen. genelde 1 memleketin köylüleridir . polisler zabıtalar nasıl insan tiplerinden anlarsa bu soygun takımı da kimin polis oldugunu zabıta oldugunu 50-100 metre uzaktan tanır. köprü de eğer maksatsız duran biri varsa hareketlerini inceleyin.
  16 yıl sarayburnu ve galata köprüsünde balık tuttum. kadın balıkçılar hiçbir zaman anormal harekette bulunduğunu görmedim.. balık tutmaya giden .ayrı bir keyife sahiptir.
  o bir zevktir . esas mahkemelerde sürüm sürüm süründürülecekler var o köprüde.
  ama illa ki hafifmeşreplik arıyorsa akşam saat 2100 den sonra balık tutmayanlar tarafına baksınlar.suç şebekesi arıyorlarsa perşembe pazarın köprünün ilk çeyreği. ancak güpegündüz etek altı gösterecek kaç tane kadın balıkçı vardır onu bilemem. bir alman kadın turist yapsaydı . ve bu muameleye maruz kalsaydı . rezalet olurdu. hele bir amerikalı olsa. çok daha farklı şeyler olurdu. konsolosları devreye girdiği an zaten
  olayı bilmem ama ben hiç böyle vaka görmedim. o balık tutulan yeri yasaklamışlar balık tutmayı o bölümde bugün ordan geçtim.

  ama illa ki balık tutarken etek açıp gösterecek kadın varsa erkekler olarak biz memnun oluruz. köprünün etrafında dolanıyoruz bilesiniz. boğazın deniz havası rüzgarı herkesindir.

 4. #4
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: kadınlar hayasızca olta sallayacak....

  adalet nerde bu davada
  asıl o hakıme bu cezayı vermek lazım
  yakında sokakta dahı dolasamıyacagız
  nereye gıdıyoruz

 5. #5
  Üyecik KeremYabgu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesaj
  6
  Rep Gücü
  11

  Cevap: kadınlar hayasızca olta sallayacak....

  Herkes herkese karışma hakkını kendinde buluyo...Çok enteresan bir ülkedeyiz...Kapanmak da yasak açık giyinmek de...Devlet bireysel tercihleri belirleyen bir kurum değildir...Devlet sadece insanlarının mutluluğu ve huzuru için adımlar atan bir oluşumdur...böyle kararları kesinlikle kınıyorum!!!

Benzer Konular

 1. LPG'nin tahtını sallayacak yakıt
  ErDaLL Tarafından LPG Dönüşümü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 06-04-2012, 06:05 PM
 2. Mantarli olta
  mopsy Tarafından Denizcilik, Balıkçılık Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 11-12-2011, 09:24 AM
 3. Toplu olta
  mopsy Tarafından Denizcilik, Balıkçılık Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-12-2011, 09:22 AM
 4. Hareketli olta
  mopsy Tarafından Denizcilik, Balıkçılık Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-12-2011, 09:19 AM
 5. Yorum: 0
  Son mesaj: 07-09-2011, 01:35 PM
Yukarı Çık