Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

“Kitap Kardeşliği Projesi”

Supermeydan Özel Kategorisi Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Forumunda “Kitap Kardeşliği Projesi” Konusununun içerigi kısaca ->> “Bu projeyi en az üç kişiye ya da msn arkadaşlarımıza ulaştırabilir miyiz. Biz iki minik kardeşin ricasını kırmazsınız zannediyorum. Şimdiden ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  yeni üye niles.k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Yaş
  33
  Mesaj
  91
  Rep Gücü
  53

  “Kitap Kardeşliği Projesi”

  “Bu projeyi en az üç kişiye ya da msn arkadaşlarımıza ulaştırabilir miyiz. Biz iki minik kardeşin ricasını kırmazsınız zannediyorum. Şimdiden sizlere çok teşekkür ediyorum. Çocuklarınızın geleceği için ne olur…”


  --------------------------------------------------------------------------------


  Konu ; "Kitap kardeşliği projesi"

  Amaç , parola ; “Bütün Türkiye kitap okuyacak”

  Projenin mantığı ; Kitap değişimi üzerine kurulan bir sistem.

  Projenin mimarları ve başlangıcı ; İki minik kardeş. Proje yedi ay önce geleneksel olarak yapılan aile toplantısında annelerinin beş yaşındaki Mesut’uyla, dört çocuğum var dediği babalarıyla birlikte çocuklara özgü, özgürce ortaya attıkları bir düşünceyle başladı. O beyin fırtınalarında ‘Bütün Türkiye kitap okuyacak” dediler.

  Yöntem ve uygulanış çeşitleri;

  1. Yöntem ; Evdeki kütüphane kullanılarak önce bir kitap verip sonraki ayda da bu kitabı başka bir kitapla değiştirmeyle esnaflara kitap okutma projesi…

  Birinci şekliyle; Babalarının kütüphanesindeki kitapları esnaflara vererek bir ay sonrasında da verdikleri bu kitapları diğer kitaplarla değiştirdiler. Bu biçimiyle yedi aydır 40 civarında esnafı kitaplara abone edip, güzel esnaf amca ve teyzelerine kitap okutturdular. Bu çalışma halen devam etmektedir. Bu çalışmayı örnek alan şu an birçok değerli arkadaş bu çalışmayı değişik il ve ilçelerde çocuklarıyla birlikte yapmaya başlamışlar…

  Kaynak ; HABER: Trabzonlu İki Küçük Kardeşin Başlattığı "Kitap Kardeşliği" Pojesi Hızla Yayılıyor haberi

  ZAMAN GAZETESİ [İnternetin İlk Türk Gazetesi] *-*Ay Işığı Konuşmaları Grubu ve Kitap Kardeşliği

  Türkiye´de herkes kitap okuyacak

  2. Yöntem ; Bütün Türkiye’yi büyük bir kütüphane olarak düşünüp özel, tüzel bütün bürolardaki masaların üzerinde de en az 5’er tane kitap olsa diye hayal ettiler. Büroların masalarındaki kitapları her büro sahibi büyük Türkiye kütüphanesine bağışlamış oluyor. Masada güzel bir kitap görüp okumak isteyen kişi masaya okumuş olduğu bir kitabı koyup oradan ücretsiz başka bir kitap alabiliyor. Koyduğu kitap kendisinden çıkmış aldığı kitap da kendisinin olmuş oluyor.

  Özel, tüzel bütün bürolarda masaların üzerinde en az beş tane kitap olsa ve herkes okuduğu kitabı güzel gördüğü başka bir kitapla değiştiriverse, insan bir kitapla yüzlerce kitap okur diyerek bu yönde hemen harekete geçtiler. Şu anda Trabzon, İstanbul, Erzurum, Erzincan ve Rize vb. illerde uygulanmaya başlanan bu proje hızlı bir şekilde Türkiye’ye yayılmaya başladı. Özellikle çok değerli Trabzon valimiz Nuri Okutan beyler bu çalışmayı kurmuş bulunduğu 3 kişilik komisyonla birlikte bütün Trabzon’daki kamu kurumlarına yaymış bulunmaktadır. Bu çalışmanın aşamaları da şöyle gerçekleşiyor.

  Birinci adım;
  Masaya en az beş tane kitap konuluyor. (Üçgen tarzındaki bir takvimin bir yanına "kitap kardeşliği projesi" yazılıyor.)
  İkinci adım;
  Kitabın arkasında, bir kağıda 20 kişiye kadar olan boş bir isim çetelesi yapıştırılıyor.
  Üçüncü adım;
  Bir kitap getirip kitaplara ekleyen kişi oradan beğendiği bir kitabı alarak okuyor. (Bu sayede beş kitap hiçbir zaman eksilmiyor.)
  Dördüncü adım;
  Herkes bu projeyi en az üç kişiye yaymaya çalışıyor.
  Beşinci adım;
  Bütün Türkiye herkesin katkısıyla hep birlikte kitap okumaya başlıyor.

  Kaynak ; Kitap Kardeşliği'ne destek büyüyor haberi | Haber Aktüel - Son Sürat Haber, haber, haberler, futbol haberleri

  ::T.C. TRABZON VALİLİĞİ DUYURU&HABER SAYFASI ::

  Kitap kardeşliği projesi

  3. Yöntem ; En fazla ayda bir, kırtasiye, dernek vb. toplumsal kuruluşların bir masanın üzerine 50-100 tane kitap koyarak (hatta daha fazla da olabilir.) her ayın diyelim ki ilk cumartesi günleri saat 12.00 --- 15.00 arasında uygulanacak kitap değişimi çalışması. Bu çalışma bütün Türkiye çapında yapıldığında, kitapların arkasına da kitabı okuyan kişinin ismi ve şehri de yazıldığı da düşünüldüğünde bir kitap bu şekilde belki de Türkiye’yi dolaşır. Eğer bazı kişiler varsayalım ki tlf larını da yazmış olsalar yine belki de Türkiye’nin her tarafından birbirine bir kitapla bağlanmış “kitap kardeşleri” oluşur diye hayal ettiler.

  Şu anda Trabzon’da iki tane kırtasiye her ayın ilk pazar günü bu çalışmayı başlatmış bulunmaktadırlar. Bir camimizdeki hocamız da her cuma kitaplarınızı getirin değiştirim yapalım diyerek kitap okumayı camilere de taşımış ki Vali Bey onun ziyaretine bile gidecekmiş. Bir kırtasiyemizde ise masaya on tane kitap konmuş, her kitap değiştirimi yapana da şehzade çayı ısmarlanır olmuş. Bu çalışma Türkiye geneli derneklerin, sendikaların ve belediyelerin sosyal faaliyet bazında yapmayı çok arzu edeceği bir çalışma halini alacaktır.

  Not 1; “Nt mağazaları”na bu konuda yapılan yüreklendirmelerinden dolayı çok çok teşekkürler ediyoruz. Özellikle de Erzurum bölge müdürü Hüseyin beye ve Genel merkezdeki proje müdürlerimize çok müteşekkiriz.

  Not 2; 2. ve 3. yöntemin ortalama şekilleri niçin camilerde imamlar tarafından cemaate uygulanmasın. Bunun yanında bu çalışmalar kahvehanelerde, mahalle bakkalında, yurtlarda, okullarda çok rahat uygulanabilir. Ve de uygulanmaya başlandı.

  Kaynak; HABER: Trabzon Kültür Şehri haberi

  Rehberlik Portalı ® Rehberlik, Eğitim, PDR, Psikoloji, Kişisel Gelişim ve OKS, ÖSS, KPSS

  4. Yöntem; Özellikle ilköğretimlerin kütüphane ve edebiyat vb. kulüpleri okulların çevrelerindeki esnafları, okul aile birliklerini ve istekli velilerini kitaplara abone etseler ve ayda bir de okudukları kitaplarını değiştirseler diye hayal ettiler. Yani bütün okulların duvarları soyut olarak yıkılmış oluyor. Okul çevreyi de eğitme görevini yerine getirmiş oluyor. Bu sayede bütün Türkiye bir anda kitap okumuş olmaz mı yani…

  Şu anda Trabzon Yorma ilçesi merkezdeki ilköğretimler ve Trabzon merkezdeki Ata ilköğretim bu çalışmayı başlatmış durumdalar. Hedefimiz eylül ayı gibi Trabzon merkezli bu çalışmayı bütün Türkiye’ye yaymaya çalışıyoruz. Bu projeyi MEB ilköğretim genel müdürlüğüne bir mektup olarak göndermiş bulunuyoruz.

  5. Yöntem; İnternette bir kütüphane sitesi yapıp çocukların organizasyonunda bütün Türkiye’nin kitap okumasını arzu ediyoruz. Kitapların ışığında, Kutup yıldızının kaptanlığında insanlar “sadırdan değil satırdan konuşarak” ilmi, edebi seviyeye yükselsin ve aynı zamanda iş, aş bakımından gelişsinler arzusundayız. İnsanlar istedikleri kitaplarla her an buluşma imkanına niçin ulaşamasınlar ki…

  "Kitap Kardeşliği" projesi Türkiye'ye yayılıyor*-*Ankarahaber.Gen.Tr | Haber,Ankara Haber,Haberler,Son Dakika

  Siz De Kitap Kardeşliği'ne Katılın - İzmir Şehir Rehberi[ izmirdeyasam.com ]

  Önemli bir not; Bu projeye destek veren herkese, ama herkese binlerce teşekkürler ediyoruz. Sözün bittiği yerde, duyguların hissettiğini kelimeler anlatmaya kıfayet etmiyor ya. Bizim milletimiz yeşeren kökleriyle büyük bir çınar gibidir. Bizlere düşen vazife köklere toprak olmaktır vesselam.

  Muhammet Kamil Kalaycı ve Emre Kalaycı kardeşler diyorlar k;

  Haydi bütün Türkiye “Siz de ´Kitap Kardeşliği´ne katılın.

  Değerli Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e ve Trabzon Valimiz Nuri Okutan Bey’lere ve gönlü bu sevdaya akan herkese, Türkiye’ye kitap okutma çalışmalarından dolayı binlerce teşekkürler…

  “İki minik kardeş…”

  “Muhammet Kamil Kalaycı” ve “Emre Kalaycı”  kaynak: “Kitap Kardeşliği Projesi”

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: “Kitap Kardeşliği Projesi”

  Destekliyorum ve alkışlıyorum kardeşim.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Üyecik Ömer Faruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  28
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  10

  Cevap: “Kitap Kardeşliği Projesi”

  Sonuna kadar destekliyorum, tebrikler.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye n3yd1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Nerden
  Ç.kale
  Mesaj
  101
  Rep Gücü
  28

  Cevap: “Kitap Kardeşliği Projesi”

  evet tabi söledigin gibi bu projeyi gelistirmek icin en az 2 3 arkadasımıza iletmemiz gerekiyor katılıyorum su anda msnem de olan herkese mail atıyorum ..... sonuna kadar destekliyorum...

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Üyecik marjane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  25
  Rep Gücü
  17

  Cevap: “Kitap Kardeşliği Projesi”

  Bu projeyi duymuştum ve bunu uygulayan bir arkadaşım da var . Hakikaten alkışlanacak bir proje . :Entusiasmado:

Benzer Konular

 1. Aristo bile (yaşasaydı), “Ekoloji” ye “çevre” demezdi!
  kalemsör Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-10-2010, 11:09 PM
 2. Soru-Cevaplarla Referandumda Neden “Evet”, Neden “Hayır”?
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 26-08-2010, 07:24 PM
 3. Yorum: 1
  Son mesaj: 24-03-2010, 04:44 PM
 4. öcü”den “halk önderi”ne
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-11-2009, 05:53 PM
 5. “Kızıl Sultan”la “Ulu Hakan” Arasında Kalmak
  RABİA Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-02-2009, 07:02 PM
Yukarı Çık