Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, Genel-İş Sendikası üyeleri ile yaptığı anlaşma sonucu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 1 Mayıs İşçi Bayramı ve 15-16 Haziran günlerinde çalışanların ücretli izinli sayılması yönünde anlaşmaya vardı. Başkan Özgüven, işçinin sözkonusu günlerde sokaklarda olması gerektiğini söyledi.

Dikili'de uygulamaya koyduğu 10 tonu aşmayanlardan su parası alınmaması, otobüslerin ücretsiz olması, belediye çalışanlarına yüzde 50 suyun indirimli verilmesi ve suda uygulanan gecikme faizlerinin affedilmesi yönünde aldığı meclis kararı ile hakkında dava açılan ve dün 20 meclis üyesi ile hakim karşısına çıkan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, yine egemenleri kızdıracak bir kararın altına imza attı.

Önceki gün Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmet İşçileri Sendikası (Genel-İş) arasında imzalanan iş sözleşmesi ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 1 Mayıs İşçi Bayramı ve işçi direnişi olarak bilinen 15-16 Haziran günlerinde işçiler ücretli izinli sayılacak.

Amaçlarının işçiye haklarını vermek olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Osman Özgüven, "1 Mayıs dünya işçi sınıfının birlik ve dayanışma günü. Biz işçilerin hakkı olanını verdik. O gün tüm işçilere tatil olması gerekiyor. İşçiler 1 Mayıs tarihinde alanlarda olacacak, yani onlar olması gereken yerlerde olacak" dedi.

Başkan Özgüven, "Kadınlarımız 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde bulunması gerektiği yerde bulunacak. Ayrıca 15-16 Haziran tarihindeki işçi direnişi hiçbir zaman unutulmayacak. İşçiler o günü mutlak suretle hatırlamalı. O günü onlara tatil günü yaptık" diye konuştu.

Dikili Belediyesi'nde 60 işçinin sendikalı olduğunu söyleyen Özgüven, kısa sürede belediye de sendikasız işçi kalmayacağını sözlerine ekledi.

Sendika.Org