Kadınlardan Yeni İstihdam Paketi eylemine çağrıSosyal Haklar Kadın Platformu TBMM'de kabul edilen yeni İstihdam Paketi'ne yönelik tepkilerini dile getirmek için 17 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00'de İstanbul-Taksim metro girişinde basın açıklaması yaptıktan sonra İstiklal Caddesi'nde bildiri dağıtacak.

İzmir'de de kadınlar 17 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00'te Konak Postanesi önünde toplanarak bir basın açıklaması yapacak ve itirazlarını ifade eden faks mesajları çekecekler. Eylemin ardından kitlesel biçimde bildiri dağıtılacak.

AKP'nin sermayeden taraf, kadın ve emekçi düşmanı düzenlemelerinde SSGSS'den sonra sıranın yeni istihdam paketine geldiğini söyleyen kadınlar, yeni paketi proteste etmek için SSGSS sürecinde olduğu gibi yeni bir kampanya başlatmaya hazırlanıyorlar. AKP Hükümetinin, neo liberalizmin daha ucuz emek daha fazla sömürü talebini karşılamak üzere gündeme aldığı istihdam paketinin vitrinine kadınları ve gençleri koyarak yerel seçim hazırlığı yaptığını ve IMF politikalarına gösterdikleri sadakatle gerçekleştirdikleri özelleştirmelerin yarattığı işsizliği unutturmaya çalıştığını belirten Sosyal Haklar Kadın Platformu, "Kadınların istihdamını artırmak adı altında, kadın emeğinin işverene maliyetini düşürmek için yeni işe başlayacak kadınların sigorta primlerini işsizlik fonundan karşılayarak hedeflenen, aslında yine sermayeye kaynak yaratmak" dediler. İşsizliğin hızla artmasıyla birlikte son yıllarda kadınlar iş bulmaktan ümitlerini kesiyorlar. Tayyip Erdoğan'ın kadınları en az üç çocuk yaparak anne-eş ve ücretsiz aile işçiliği kimliğine mahkum etmeye çalıştığı bir ortamda kabul edien yeni İstihdam Paketi, çalışan kadınların zaten çok sınırlı biçimde kullanabildikleri kreş hakkını işveren lehine düzenlemelerle kullanılamaz hale getiriyor.


sendika.org