Basın Açıklaması

21-1-2008 Myoların 1976 Dan Beri Değişmeyen Makus Kaderinin Milatıdır.

1959 Da Ankarada Kurulan İlk Tekniker Derneği Olan Derneğimiz Türkiyede Bulunan Tekniker,Yüksek Tekniker,Ve Tüm Meslek Yüksek Okulları Mezunlarını İçine Alan Tek Ülkemiz İçinde Şubeleriyle Tek Genel Başkanlık Ve Dernektir.
Değerli Basın Mensupları:
21-01-2008 Tarihinde 2008-784 Esas Sayı Ve Tarihle Tbmm Ne Sn. Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Abdulkadir Akcan Ve Mhp Li Milletvekilleri Tarafından Sunulan (Buradan Bir Kez Daha Tüm Myo Camiası Adına Teşekkürlerimi Sunarız ) Meslek Yüksek Okulları Mezunlarının Kadro Unvan,Yetki,Askerlik İndirimini Konu Alan Kanun Teklifi Mesleki Ve Teknik Açıdan Tamamen Genel Başkanlığımız Tarafından Yılların Tecrübesi Ve Yaşanmışlığı İle Hazırlanmıştır. Sn. Mhp Milletvekillerimiz Bizim Mesleki Ve Teknik Bilgi Ve Tecrübemize Güvenerek , Aynı Zamanda Yetkili Birimlerine İnceleterek Haklı Görerek Aynen Tbmm Ne Sunmuşlardır

Bu Kanun Teklifi Ülkemizin 515 Myo Sunda 2006 Kayıtlarına Göre Mezun 1,226,063 Okuyan 441,074 Öğrencinin Okulda Okurken ,Askerlik Görevi Sırasında ,İş Yaşamında Tüm Yaşamını Değiştirecektir. Çünki Bu Zamana Kadar Yaklaşık 2 Milyon Myo Luyu Gerek İş Hayatında Gerek Okurken Gerekse Askerlik Yaşamında Lise Mezunundan Ayıran Bir Kanun Yoktu. Okuyor Ve Sokakta Kaderleriyle Kalıyor Bunalımlar İçinde Ben Bu Okulu Niye Okudum Diye Kahrediyorlardı.
Biz Hazırladığımız Bu 7 Maddede Myo Larda Milat Başlattık

· 1 Maddede Askerlik Görevini Lise Mezunları Gibi 15 Ay Değil Ama 4 Yıllıklar Gibi 6 Ay Da Değil 2 Yıllık Mezunlar Olarak Ortası 9 Ay Olarak Hazırladık.

· 2, Maddede Myo Yu Bitirince Diplamasında Üniversite Yazmasına Rağmen İş Dünyasında Meslek Lisesi Mezunu Formen ,Ustabaşı Myo Mezunu İşçi Olarak Çalışmasını Kadrosuz Unvansız Yetkisiz Çalışmasını Kızların Sekreter Tezgahtar Erkeklerin Şöför , Garson , Köfteci Olarak Bu Okulu Bitirip % 85 İnin ( % 15 Ni Tenzih Ederiz ) Bu İşlerde Çalışmasının Bu Diplamaya Gerek Olmadığını Gösterdikki Kanunla Kadrosu Unvanı Yetkisi Belli Olsun.

· 3 Maddede İşverenin İşe Personel Alırken Myolu Ara Eleman Alımını Teşvik İçin Eğer Çalıştırdığı Personelin % 50 Si Myolu İse Sigorta Muafiyeti Tanınsın Dedikki Bu Okullara Rağbet Ve Ülkemiz Sanayisinde Kalifiye Eleman Sıkıntısı Bitsin Diye.

· 4 Madde Myo Larda Okuyan Öğrenciler Okula Başladıkları Gün Sigortalı Olsun Dedik Ki Bu Okullara İlgi Artarak Kalifiye Ara Eleman Ülkemize Yetişsin.

· 5 Maddede Belkide Çok Konuşulacağımız Madde Ama 515 Myo Müdürünün Bizden Beklediği Ne Olur Şu Sınavsız Sisteme Bir Çare Kalite Düştü Dibe Vurdu Bedava Üniversite Diye Geliyorlar Bomboş Lisede Yeterli Eğitim Alamamış Burada Çuvallıyorlar Zaten Kendisi 001-002 Ler Alıp Okulu Bırakıyor 515 Myonun 318 İni Konferanslarıyla Dolaşıp Konuştuğumuz Bu Sınavsız Geçiş Sistemine Kontenjan Ve Sınav Sistemiyle Belki Yoksul Öğrenciler Sınavsız Geçiyordu Niye Denilecek Ama İş Dünyasının Ne Yapayım Ben Myoluyu Geliyor Bomboş Bir Şey Bilmiyor Kalite Yok Dediği Mezunlarda Kaliteyi Getirmek İçin Sınavsız Geçişe Sınav Koyduk Kontenjan Koyduk Günü Kurtarmasın Myo Geleceği Aydınlansın Dedik Bugünü Değil Yarını Düşündük Sınavsız Geçişin Başladığı 2002 Den Sonra Myolarda Kalite Dibe Vurmuş 2002 Den Evvel Mezunlar İse İş Dünyasında Daha Çok Tutulmuştur İstatistiklerle Bu Bellidir. Bu Maddenin Amacı Kalite Artsın İş Dünyası Myo Yu Bitirmiş Bir Şey Yok Savını Değiştirmektir..

Sn. Basın Mensupları Myo Kadro,Unvan,Yetki Ve Askerlik İndimi Kanun Teklifi Günahı Ve Sevabıyla Mesleki Ve Teknik Açıdan Tarafımızdan Hazırlanmış Ve Sn. Mhp Milletvekillerinin Biz E Sahip Çıkmasıyla Yüce Meclisimize Teklif Olarak Sunulmuştur.

İçindeki Maddeler 2 Milyon Myolunun 1976 Dan Beri Değişmeyen Makus Kaderini Değiştirirken Bazı Çevrelercede İlerde Çok Konuşulacaktır.

Biz İşçinin, Memurun, Emeklinin, Esnafın Orta Gelirli Çocukların Okuduğu Myolarda Bıçak Kemiğe Dayandığı Anda Bunalımlar Hat Safhaya Çıktığı Anda Yılların Birikimi Ve Yaşanmışlığıyla Mesleki Ve Teknik Açıdan Hazırladığımız Bu Kanun Teklifini Tbmm Ne Sunulmasını Sağlayan Tüm Mhp Milletvekillerine Canı Gönülden Teşekkür Ederken , Chp Ve Dsp Milletvekilleri İle Biz Bu Vatanın Evlatları Olan Yaklaşık 2 Milyon Myolunun Üniversite Diplaması İle Askerlik Ve İş Yaşamında Lise Mezunundan Aynı Statü Ve Yetkide Sayılmaması İçin Akp Milletvekillerinden Bu Kanun Teklifinin Gerçekleşmesi İçin Desteklerini 2 Milyon Myolu Adına Bekliyoruz.

Tekder Genel Başkanlığı

Yönetim Kurulu Adına

Genel Başkan

Hakan BaycıkTEKDER MYO Teknikerler Derneği Resmi Web Sitesi