Merhaba

Avrupa Şampiyonası'nda kadınlar 48 kiloda Nurcan Taylan koparmada altın madalya kazandı. Nurcan Taylan Silkme'de 118 kilo kaldırışıyla Avrupa Rekoru kırarken, 3 altın madalyanın da sahibi oldu.Avrupa Halter Şampiyonası Belarus'un başkenti Minsk'te başladı.

Şampiyonanın ilk gününde 48 kiloda podyuma çıkan olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu Nurcan Taylan, koparmada 90 kilo kaldırarak altın madalya kazandı.

Taylan birinci hakkında kaldırdığı 85 kilo ile Avrupa şampiyonluğunu garantiledi. İkinci hakkında 90 kiloyu kaldıran Taylan, altın madalyaya uzanırken, son hakkında 95 kiloda başarılı olamadı.

Nurcan Taylan Silkme'de 118 kilo kaldırışıyla Avrupa Rekoru kırarken, 3 altın madalyanın da sahibi oldu.

Nurcan, Koparma ve silkmenin ardından toplamda kaldırdığı 208 kilo ile de altın madalyaya ulaşırken, şampiyonayı 3 altın madalya ile Avrupa şampiyonu olarak tamamladı.

Nurcan Taylan, koparmada kaldırdığı 90 kilonun ardından silkme de ilk hakkında 108 kiloyu kaldırarak Avrupa şampiyonluğunu garantiledi.

İkinci hakkında rekor denemesine gelen Nurcan, 117 kilo olan rekoru kaldırdığı 118 kilo ile kırarken salonda bulunan Türk seyircilere büyük mutluluk yaşattı.

Son hakkına çıkmayan Nurcan Taylan toplamda da 208 kilo ile birinciliği kimseye kaptırmadı.

48 kiloda yarışan diğer Türk haltercisi Şaziye Okur koparmada dördüncü oldu. Şaziye ilk hakkında 73 kiloyu, ikinci hakkında 76 kiloyu kaldırmayı başardı.

Son hakkında 78 kiloyu da kaldıran Şaziye koparmada dördüncü oldu.

Polonyalı Kaprinska Marzena 83 kilo ile ikinci, İtalyan Pagliaro Genny ise 79 kilo ile üçüncü olarak bronz madalya kazandı.

Aynı kiloda yarışan Şaziye Okur, koparmada 78 kilo ile kazandığı dördüncülüğün ardından silkmede büyük başarıya imza attı.

Şaziye, ilk hakkında 90, ikinci hakkında 94 ve son hakkında ise 95 kiloyu kaldırarak bronz madalya kazandı.

Şaziye toplamda kaldırdığı 173 kilo ile Avrupa üçüncüsü oldu. Silkmede Nurcan Taylan'ın ardından ikinciliği 96 kiloyla Polonyalı Kaprinska Marzena aldı.

Toplamda ise Nurcan Taylan 208 kilo ile birinci, Polonyalı Kaprinska Marzena 179 kilo ile ikinci, Şaziye Okur ise 173 kiloyla üçüncü oldu.

Gökhan Kılıç dördüncü

Belarus'un başkenti Minsk'te bugün başlayan Avrupa Halter Şampiyonasının ilk gününde podyuma çıkan 56 kiloda Gökhan Kılıç, koparmada kaldırdığı 113 kiloyla Avrupa dördüncüsü oldu.

Aynı kiloda yarışan Sedat Artuç ise koparmada kaldırdığı 112 kilo ile Avrupa altıncısı oldu. Gökhan Kılıç ilk hakkında 113 kiloyu kaldırmayı başaramazken, ikinci hakkında aynı kiloyu kalırdı.

Son hakkında 116 kiloyu deneyen Kılıç, başarılı olamadı ve Avrupa dördüncülüğünde kaldı. Aynı sıklette yarışan Sedat Artuç ise ilk hakkında 112 kiloyu kaldırdı. İkinci ve üçüncü hakkında 115 kiloyu deneyen Artuç, başarılı olamadı ve Avrupa altıncılığıyla yetindi.

Koparmada Avrupa şampiyonluğunu ev sahibi Belaruslu Vitaly Dzerbianiou 118 kilo ile kazanırken, ikinciliği Belçikalı Tom Goegebuer 116 kilo ile, üçüncülüğü ise Moldovalı Lurie Dudoglo 115 kilo ile aldı.

Sedat Artunç Avrupa ikincisi

Belarus'un başkenti Minsk'te bugün başlayan Avrupa Halter Şampiyonasının ilk gününde 56 kiloda podyuma çıkan Sedat Artuç, silkmede kaldırdığı 139 kilo ile gümüş madalya kazanarak Avrupa ikincisi oldu.

Sedat Artuç, silkmedeki ilk hakkında 130 kiloyu kaldırırken, ikinci hakkında 135 kiloyu kaldırdı. Son hakkında ise 139 kiloyu kaldırmayı başaran Sedat Artuç, gümüş madalya kazandı.

Artuç, koparmada kaldırdığı 112 kilo ile altıncı oldu. Toplamda ise kaldırdığı 251 kilo ile Avrupa dördüncüsü olarak şampiyonayı tamamladı.

Bu sıklette podyuma çıkan diğer Türk haltercisi Gökhan Kılıç, silkmedeki ilk hakkında 130 kiloyu, ikinci hakkında 138 kiloyu kaldırdı. Son hakkında 140 kiloyu deneyen Gökhan Kılıç başarılı olamadı ve silkmede Avrupa dördüncüsü oldu.

Kılıç, koparmada kaldırdığı 113 kiloyla Avrupa dördüncüsü, toplamda da 251 kilo ile Avrupa beşincisi oldu.

Silkmede birinciliği Ermeni sporcu Smbat Margaryan 146 kiloyla alırken, ikinciliği Sedat Artuç 139 kilo, üçüncülüğü ise Belçikalı Tom Goegebuer 138 kiloyla aldı. Toplamda şampiyonluğu ev sahibi Belerus sporcu, Vitaly Derbenev 256 kiloyla kazandı.

İkinciliği Ermeni Margaryan 255 kilo ile alırken, üçüncülüğü Belçikalı Goegebuer aldı. Koparmada Avrupa şampiyonluğunu, ev sahibi Belaruslu Vitaly Dzerbianiou 118 kilo ile kazanırken, ikinciliği Belçikalı Tom Goegebuer 116 kiloyla aldı. Üçüncülüğü ise Moldovalı Lurie Dudoglo 115 kiloyla elde etti.

Şampiyonanın yarın yapılacak ikinci gününde bayanlarda, 53 kiloda Aylin Daşdelen ve Sibel Özkan, erkeklerde 62 kiloda ise Erol Bilgin ve Bünyamin Sezer madalya için mücadele edecek.

Nurcan Taylan Avrupa şampiyonu CNNTurk.com