Her yıl Geleneksel olarak yapılan Fransa Bisiklet Turu'nda koşulan 232 kilometrelik beşinci etabı İngiliz Mark Cavendish kazandı.

Fransa Bisiklet Turu'nun beşinci ve en uzun etabını İngiliz Cavendish kazanırken, Alman Stefan Schumacher sarı mayoyu giymeyi sürdürdü. Şole'den Şatoru'ya kadar süren toplam 232 kilometrelik etabın son anlarındaki büyük atağıyla bitiş çizgisini ilk geçen isim olan Cavendish, turun bu en uzun etabını 5 saat 27 dakika 52 saniyede tamamladı. İspanyol Oscar Freire'yle tecrübeli Alman sprinter Erik Zabel, Britanyalı bisikletçiyi izledi. Stefan Schumacher genel klasmanda 12 saniye farkla lider durumda.

23 yaşındaki Mark Cavendish, 'Tur' başlamadan önce tek amacının bir etap kazanmak olduğunu, bu başarının kendisi için çok şey ifade ettiğini söyledi.

Ufak tefek kazalar olmasına karşın tüm bisikletçiler etabı tamamlamayı başardı. Alejandro Valverde yolda bir yabancı maddeye takılıp bisikletinden düştü. Sağ kolunu, sağ dizini ve baldırını yaralayan İspanyol sürücü mücadeleye devam etti. Fransız Aurelien Passeron da bitime 5 kilometre kala bir bayan izleyiciye çarptı.Haber Kaynağı : TGRT Haber