"TFF krizi yönetemedi"

Fenerbahçe'nin TFF tarafından Şampiyonlar Ligi'nden men edilmesini spor yazarları değerlendirdi.

İşte yazarların konu ile ilgili açıklamaları

Türkiye Futbol Federasyonu'nun, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne katılmasını men etmesiyle birlikte Türk futbolunda bir ilk yaşandı. Şampiyonlar Ligi gruplarının kura çekimine çok kısa bir süre kala gerçekleşen bu gelişmenin ardından, spor kamuoyunun önde gelen isimleri konuyla ilgili değerlendirmeler yaptı.


Bağış Erten:

Biz yarayı pansumanla tedavi etmeye çalışırken ameliyat geldi.

Biz bu süreci iyi yönetemiyoruz. Bu ortaya çıktı.Erteleyerek, mümkün olduğunca ileri atarak çözmeye çalıştığımız süreci UEFA öne aldı. UEFA, "Siz karar vermezseniz, Fenerbahçe karar vermezse" ben karar veririm dedi. Yaptırımlarının neler olduğunu ortaya koydu.

Avrupa'ya giden diğer takımların da sıkıntıyı yaşayabilme durumu var. Diğer takımlar da karar verilmeden Avrupa'ya giderse o zaman işler tamamen karışabilir.
UEFA kanaat bildirmiyor ama verirsem ağır cezalar olur diyor.
Bu kararın bu şekilde alınmasında sorumlu sadece Federasyon değil aynı zamanda gizlilik kararı alan mahkeme ve bu yargı sürecini yöneten savcılıktır.Mehmet Demirkol:

Keşke bu işi kendimiz halledebilseydik.

Üzücü ve kırıcı bir durum. Keşke bu duruma düşmeseydik. Bu işi daha doğru halledebilirdik. Hep beraber, daha önce ve daha kolay ve daha makul şekilde yapabilirdik, bu iyi bir yöntem olmadı.
Dışarıdan birilerinin sizden bunu istemesini beklememek lazımdı. Ama bize böyle bir durum olmadığı söylendi yani şikeyle ilgili kesin karar vermemiz gereken bir durum olmadığı söylendi. Şimdi, UEFA başmüfettişinin ziyaretini hemen ardından, böyle bir karar alınıyor. Yani biz kendimiz bu işi halledemedik, bu sonuç çıkıyor.
Bu işin sadece ekonomisini düşündükçe, oyunu da batırıyoruz. Bence başlatmayalım.Mert Aydın:

TFF, deve kuşunu oynamaktan UEFA sayesinde kurtuldu.
Fenerbahçe, şu anda isyanlarda ama belki de gelecek yıllarda yaşanabilecek sıkıntılardan kurtulmuş oldular.


Uğur Vardan:

53 yıllık ligimizin en gereksiz tartışmalarından birini geride kalan haftada play-off tartışmasıyla yaşadık. Baştan beri kriz yönetilemiyor.
Deniyor ki "UEFA, Şampiyonlar Ligi'ne çok önem veriyor." Biz Süper Lig'e önem vermiyor muyuz? UEFA buraya geldi, sanki 'sömürge valisi' gibi davrandı; "Siz bu sorunu çözemiyorsunuz" dedi.
Burnumuz çok kötü bir şekilde kırıldı. Hala 3'üncü dünya ülkesi gibiyiz yönetimde.
Yukarıdaki abilerimiz karar veriyor. Ben bu Federasyon'un istifa etmesi gerektiğini düşünüyorum.
Kaosu hep erteledik. Sorun daha da büyüdü. Bir an önce lige başlayalım dedik. Fikstür çekilecek ama ne olacak?
Birbirini incitici onca tezahürat olacak, taraftarlar karşı karşıya gelecek.
Masa başı ligi sahipleri bu ortamı meydana getirdi. En iyisi biran önce La Liga başlasın. Diğer liglerle kendimizi tedavi etmeye çalışacağız.


Gürcan Bilgiç:

Bence şok yaşanıyor. Kimsenin beklemediği bir karar ve süreç. UEFA, bugüne kadar kimseye yapmadığı bir yaklaşımı Fenerbahçe için gerçekleştirdi.
Daha önce böyle bir olayda ve soruşturmada içişlerine karıştığını bilmiyorum. Dava sürecine gelinmemiş bir olay. Bu kararda, Türkiye'de yapılan açıklamaların rolü olduğuna da inanıyorum.
Daha iddianame açıklanmadan, eğer UEFA bu şekilde bir yazı yazıyorsa başka dinamiklerin de rol aldığına inanıyorum.
Onlar 1'i 5 yapmayı çok iyi bilir. Büyük ihtimalle Türkiye içerisinden gelen itirazlar da var. Kendi içimizde İrlandalılar da vardır.
UEFA, Yunanistan'ı bekledi, Portekiz'i bekledi. Türkiye'yi neden beklemedi?
Bu son karar Federasyon tarafından çekilen beyaz bayraktır. Ben Sayın Mehmet Ali Aydınlar'ın da yanlış yönlendirildiğine inanıyorum.


Mehmet Arslan:

Bu kararı alan TFF’den çok UEFA ve UEFA kararı TFF aracılığıyla uygulamaya soktu; acı tarafı bu. Biz spor endüstrisi mi yoksa spor ahlakı mı ikileminde kaldığı her ortamda ilkini seçti. Bir sistemin temelinde ahlak yoksa, o sistemin ayakta kalması çok mümkün değil. Biz uzun süredir futbolda kirlenmeyi yaşadık ve bugün temizliği başkaları yapıyor.
UEFA Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne katılmasına izin vermiyorsa, ben o takımı Türkiye'nin en üst liginde neden seyredeyim. Men kararı alan TFF, bana bu sorunun yanıtını vermeli.


Tayfun Bayındır:

Etik kurulu raporunun açıklanmasının ardından, federasyonun iddianame ve savunma bekleyeceğini duyuran Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'a, Şampiyonlar Ligi'ne katılım sorulmuş o da 'takımlar karar almalı' demişti.
üşünce

Kaynak : TFF krizi yönetemedi - Milliyet.com.tr