Bu iki kulübü, 'kardeş kulüp' haline getiren 'sol' odaklı siyasi görüşleri yeşil sahada vücut bulacak ve Livorno'yla Adana Demirspor bu akşam saat 21.00'da, dostluk-kardeşlik maçına çıkacak.‘Sınıf’ kavramının lanetle anıldığı, unutturulmaya, yok sayılmaya çalışıldığı günümüzde demiryolu işçilerinin takımıyla, liman işçilerinin takımının maçı aslen bir ‘işçi sınıfı’ oyunu olan futbola gerçek anlamını da kazandırıyor.


Ünlü spor yazarı Simon Kuper'in "Futbol, asla sadece futbol değildir" demişti. Adana'da oynanan dostluk maçı da bu sözü bir kez daha akıllara getirdi.
Adana Demirspor ile İtalya Seri A takımlarından Livorno arasında Adana 5 Ocak Stadyum'nda bir dostluk maçı oynandı. Bu karşılaşmayı ilginç yapan en önemli özellik ise 2 takımın taraftar kimliği. Çünkü Adanademirspor demiryolu, Livorno da liman işçileri tarafından kurulmuş kulüpler. İtalyan ekibin taraftarları ayrıca, endüstriyel futbola ve ırkçılığa karşı duruşları ile de biliniyor.

Taraftarlar Anlaştı, Takımlar Dostluk için Sahaya İndi
Karşılaşmanın organizasyonu da bir hayli farklı. Adanalı taraftarların da kendileri ile benzer görüşleri paylaştıklarını öğrenen Livorno taraftar dernekleri, bir dostluk maçı teklifinde bulundu.

Teklif, Adana'daki taraftar derneklerince olumlu karşılandı. Kulüp yöneticileri de, taraftarların bu çağrısına kayıtsız kalmadı ve Livorno Adana'ya geldi.

Maçta Türkçe ve İtalyanca Pankartlar Açıldı
Dostluk maçı öncesinde karşılıklı hediyeler verildi. Stadı dolduran taraftarlar, tribünleri Türkçe ve İtalyanca pankartlarla süsledi.

Havanın sıcak olması nedeni ile maçın 25'nci dakikasında futbolcular su molası verdi. Taraftarlar da itfaiye aracının püskürttüğü su sayesinde serinledi.

Adanademirspor ile Livorno arasındaki dostluk maçı golsüz sona erdi.

Tarihe geçen bu karşılaşmayla ilgili konuşan Adanademirspor Başkanı Bekir Çınar, "Bütün Türkiye, İtalya hatta bütün Avrupa'ya önemli bir mesaj verdiğimizi düşünüyorum. Futbolun siyaseti yoktur. Klüp olarak ırkçılığa ve endüstriyel futbola karşıyız. Bunu da bir kez daha çocuklarımız sahada gösterdiler" dedi.

kaynak trt haber..