Ülkenin en büyük spor kulübü, erkek ve kadın profesyonel futbol takımlarının 7-0'lık bir skorla sonuçlanan bir futbol maçı yaptığı iddiasıyla çalkalanıyor

İstiklal Spor Kulübu teknik direktörü Alirıza Mansuriyan, hangisi takımın üstün geleceğini görmek için iki takımı maç yapmaya zorlamakla suçlandı. Tahran merkezli kulüp, kadınların erkeklerle birlikte spor yapması yasağını delme iddiaları yüzünden soruşturma altında.

Takımın kapalı kapılar ardından iki cinsiyetin savaşını simgeleyen bir maç yaptığı iddialarını yönetim yalanladı. Ancak takımın kendi içinde başlattığı soruşturmada kadınlar, profesyonel ve gençlik takımı teknik direktörleri dahil üç kişi para ve uzaklaştırma cezası aldı. İstiklal hakkındaki iddialar konusunda hükümet de soruşturma başlattı.Takım yönetimi resmi bir özür yayınlandı. Eğer böyle bir maçın yapıldığı kanıtlanırsa, emekliye ayrılmadan önce yurtdışında da forma giyen teknik direktör Alirıza Mansuryan işinden olabilir. Mansuryan'ın kulüp yönetiminin büyük baskısı altında tutulduğu konuşuluyor. Geçen salı günü Margubkar stadyumunda yapıldığı iddia edilen maç erkek takımının galibiyetiyle 7-0'lık bir skorla sonuçlandı. Yetkililer iki takımın antreman saatlerinin çakıştığını ve yalnızca 10 dakika bir arada kaldıklarını öne sürüyor. İddiaları reddeden Mansuryan "İstiklal takımı ahlaki değerlere önem verir. Ben o sırada statta değildim ancak yasalara aykırı davrananlar gerekli cezayı alacaktır" diye konuştu. Şah döneminde Taç ismini taşıyan kulüp, 1979'daki İslami Devrim'den sonra İstiklal ismini almış ve 2 kez Asya Şampiyonluğunu kazanarak büyük başarılara imza atmıştı. İranlı kadınlar arasında oldukça popüler olan kadınlar futbol ligini erkeklerin izlemesi yasak. Ayrıca kadınların erkeklerin futbol maçlarını izlemesi de yasalara aykırı.

vatan

İran'da Top Zinasının yasalara göre cezası varmı bilmiyorum ama , İran'daki yönetimi arzulayanlara duyrulur