UEFA Kupası'nın yerini alacak olan Avrupa Ligi'nin yeni statüsü açıklandı.

AVRUPA LİGİ GELİYOR
1971-72 sezonundan beri gerek Avrupa gerekse dünya futbolunda büyük öneme sahip olan UEFA Kupası, 2009-10 sezonunun başlamasıyla birlikte yerini Avrupa Ligi'ne bırakacak.

DAHA ÇOK TAKIM YER ALACAK
Kulüpler futbolu bazında Avrupa'nın Şampiyonlar Ligi'nden sonra en prestijli ikinci kupası olan UEFA Kupası Avrupa Ligi'yle birlikte büyük değişime uğrayacak ve tarih olacak. Gelişen dünyaya, yeni pazarlama ve reklam stratejilerine ayak uydurmak, ikinci kupayı daha ilgi çekici hale getirmek, Avrupa'daki daha çok ülke takımına hitap etmek isteyen Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) yeni logoyla Avrupa Ligi'nin başlangıcını yaptı.
Gazeteport'un haberine göre, UEFA Kupası'ndan farklı olarak yeni statüde en büyük farklılık grup maçlarının deplasmanlı yöntem ile gerçekleştirilecek olması ve kupaya katılacak takım sayısının geniş tutulması.

GERİ KALMIŞ LİGLERE ŞANS TANINACAK
UEFA sıralamasında bazı geride yer alan ülkelerin lig şampiyonlarına ve ligi iyi sırada bitiren ekiplerine daha çok şans tanınması Avrupa Ligi’nin en önemli farklılıkları olarak göze çarpıyor.

Yeni statüye göre 4'er takımdan 12 grup oluşturulacak ve takımlar, gruptaki rakipleriyle hem iç sahada hem de deplasmanda karşı karşıya gelecek.

Gruplara ise bazı ülke şampiyonları ve Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalamayan 10 takım otomatik olarak girecek. Liglerinde ülke kupalarını kazanan takımlar da kupaya katılma hakkı kazanacak.

UEFA, Avrupa Ligi’ne girmek için 3 özel takıma fazladan bir hak tanıyacak. Bunlar Avrupa'da liglerinde sezonu Fair-play lideri olarak en üst sırada bitiren 3 takım olacak. 3 takım da 1. turdan mücadelelere başlayacak ve gruplara kalmaya çalışacak.

TÜRKİYE'DEN ÜÇ TAKIM
Ülkemizi UEFA Avrupa Ligi'nde temsil etmeye çalışacak takımlardan ligi 3. sırada tamamlayacak ekip 3. turdan, lig 4.'sü takım ise 2. turdan kupada mücadele etmeye başlayacak. Fortis Türkiye Kupası'nı kazanan takımımız ise 4. turdan itibaren UEFA Avrupa Ligi'ne girme mücadelesi verecek.

2009-2010 sezonunun UEFA Avrupa Ligi finali, 12 Mayıs 2010'da Almanya'nın Hamburg kentinde oynanacak.

ensonhaber.com