Galatasaray Spor Kulübü'nün 33. Başkanı: Adnan Polat

Tüzüğümüzün 25 maddesi ve Yönetim Kurulu’nun 18 Aralık 2007 tarih ve 058 sayılı kararı gereğince, Kulübümüzün SEÇİM GENEL KURUL TOPLANTISI bugün Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda yapıldı. Oylama sonucunda Adnan Polat 2148 oyla başkan seçildi. Diğer başkan adayı Nazım Durak 230 oy aldı.

Galatasaray Kulübü’nün Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda oy verme işlemi başlamadan önce, başkan adayları Adnan Polat ile Nazım Durak, kongre üyelerine yönelik konuşma yaptı.

Galatasaray Lisesi’nde gerçekleştirilen kongrede konuşan Adnan Polat, Galatasaray’ın problemleriyle en üst düzeyde mücadele edeceğini söyledi.

İlk sözü alan Polat, toplantının yapıldığı Tevfik Fikret Salonu’nun Galatasaray’ın mabedi olduğunu dile getirerek, "Ben 25 sene önce buradan heyecanla ve hayranlıkla ağabeylerime bakardım. Şu an ise başkan adayı olarak sizlere hitap ediyorum. Bu görev verildiği taktirde, Galatasarayımızın bütün problemleriyle en üst düzeyde mücadele edeceğime ve de bunu da yaparken, Galatasaray’ın 526 yıllık örf, adet ve geleneklerini kendime meşale olarak tutacağımıza söz veriyorum" dedi.

Konuşmasını kısa tutacağını belirten Polat, genelde hedeflerini yaptıkları toplantılarla anlattığını dile getirdi. Tek vücut Galatasaray istediklerini anlatan Adnan Polat, ancak böylece mevcut sorunların üstesinden gelebileceklerini söyledi.

Adnan Polat, Riva arazisini mutlaka değerlendireceklerini kaydederek, "Buradan elde edilecek gelirlerle Galatasaray Sportif A.Ş. ile Futbol A.Ş’yi birleştireceğiz. Borçları ödeyeceğiz ve Florya’daki üst kullanım hakkı bize ait olan arazinin tapusunu almaya çalışacağız. Ama asla bu parayla transfer yapmayacağız" diye konuştu.

Seyrantepe Projesi ile ilgili sorun olmadığını kaydeden Adnan Polat, stat projesini üstlenen Eren Talu’nun ABD’li ortağı ile sorunu bulunmadığını ve Eylül ayında stadın betonarme karkasının yükseleceğini kaydetti.

Adnan Polat, Galatasaray ile ilgili söylenen borç kriz senaryolarının üyelerin gözünüzü korkutmamasını isteyerek, "Galatasaray’ın borçları, mevcut varlıkları ile yan yana koyduğunuzda önem teşkil etmiyor. Sadece nakit sıkıntısı var. Borçlar dışında kulüp bugünkü gelirleriyle giderlerini karşılayacak potansiyele sahiptir" şeklinde konuştu.


OYLARIN SANDIKLARA GÖRE DAĞILIMI
1. SANDIK

131 Adnan Polat
7 Nazım Durak
6 Beyaz Liste

2.SANDIK
178 Adnan Polat
20 Nazım Durak

3.SANDIK
194 Adnan Polat
21 Nazım Durak

4.SANDIK

161 Adnan Polat
30 Nazım Durak

5.SANDIK
171 Adnan Polat
17 Nazum Durak

6.SANDIK
157 Adnan Polat
25 Nazım Durak

7.SANDIK
155 Adnan Polat
13 Nazık Durak

8.SANDIK
151 Adnan Polat
20 Nazım Durak

9.SANDIK

166 Adnan Polat
16 Nazım Durak

10.SANDIK
201 Adnan Polat
19 Nazım Durak

11.SANDIK
167 Adnan Polat
19 Nazım Durak

12.SANDIK
194 Adnan Polat
2 Nazım Durak

Toplam
2026 Adnan Polat
207 Nazım Durak
6 Beyaz ListeYENİ YÖNETİM KURULU
Faruk Bil
Mehmet Helvacı
Işın Çelebi
Sinan Kılıç
Haldun Üstünel
Yiğit Şardan
Ali Haşhaş
Mümtaz Tahincioğlu
Murat Yalçındağ
Cemal Özgörkey
Ahmet Dedehayır
Metin Karakaya
Nejat Uygur
Tunca Hazinedaroğlu
Adil Emecan


Başkan Adnan Polat ve Yönetim Kurulu'nda yer alan isimlerin özgeçmişleri şöyle:

Adnan Polat (7708): Polat Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olan Adnan Polat, 1953 yılında Erzurum’da doğdu. 1971 yılında Işık Lisesi’nden, 1976 yılında New York Long Island Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nden mezun oldu.

1976 yılında Polat Holding’e bağlı Polat İnşaat Anonim Şirketi’nin şantiyelerinde çalışma hayatına başlayan Galatasaray Spor Kulübü Başkan Adayı Polat, 1981 yılından itibaren Polat Holding’in Sanayi Grubu’nun yönetimini üstlendi. Polat bu süre içinde Sanayi Grubu’nu uluslararası boyuta getirdi.

1992-1996 yıllarında 4 yıl süre ile Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcılığı ve Futbol Komitesi Başkanlığı yapan Adnan Polat, 7 Mart 1997 yılında Tayland Fahri Konsolosluk görevini üstendi.

Adnan Polat, 1999 yılında CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. İki yıl sonra da Serkap (Seramik Kaplama Malzemeleri Üreticileri Birliği) Başkanlığı’na getirildi. 2002 yılında da Seramik Federasyonu Başkanı seçildi.

Halen bu görevini sürdüren Adnan Polat, 2006 Mart ayında Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı görevine getirildi.


Evli ve iki çocuk babası olan Adnan Polat, TÜSİAD, İKV ve İTO üyesi.


Faruk Bil (5336): 1956 İstanbul’da doğdu. 1975’de Galatasaray Lisesi'ni, 1979’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdikten sonra, yüksek lisansını University of North Texas’ta yaptı. Stinnes Intercoal Türkiye temsilciliği ve Toplu Konut Kamu Ortaklığı İdaresi'nde başkan danışmanlığı görevinden sonra reklam sektörüne girdi. 1994’te Kangaroo İletişim ve Danışmanlık Reklam ve Pazarlama İletişim AŞ’yi kurdu. Fransızca ve İngilizce bilen Faruk Bil, evli ve bir çocuk babası.

Mehmet Helvacı (5555): 1960 doğumlu olan Mehmet Helvacı Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bitirdi. Aynı fakültenin ticaret hukuku ana bilim dalında doktorasını tamamladıktan sonra aynı kürsüde profesörlüğe yükseldi. Evli ve iki çocuk babası olan Prof. Dr. Mehmet Helvacı Fransızca ve İngilizce biliyor.

Işın Çelebi (8023): 1950 doğumlu olan Işın Çelebi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliğini bitirdikten sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans derecesi aldı. Doktorasını ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde ekonomi alanında tamamladı. 1975-1982 yılları arasında, Devlet Planlama Teşkilatı İktisadi Planlama Dairesi’nde Uzman ve İmalat Sanayi Grup Başkanı olarak çalışan Çelebi, 1987 yılında İzmir Milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. 1989-1991 yılları arasında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Para ve Kredi Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. 1997-1998 yıllarında ikinci kez Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini yürüten Çelebi, 2002 yılında Çelebi Stratejik Danışmanlık AŞ’yi kurdu. İngilizce bilen Çelebi, evli ve üç çocuk babası.

Sinan Kılıç (8283): 1948 doğumlu olan Sinan Kılıç, Ankara Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İhtisasını gastroentereloji ana bilim dalında tamamlayan Dr. Kılıç, evli ve 2 çocuk babası. Dr. Sinan Kılıç, İngilizce ve Almanca biliyor.

Haldun Üstünel (9313): 1967 İstanbul doğumlu olan Haldun Üstünel, orta öğrenimini Saint Benoit Lisesi, lise öğrenimini Suadiye Lisesi’nde, yükek öğrenimini ise A.B.D. San Francisco Dominican College Üniversitesi’nde Uluslararası İş İdaresi Bölümü’nde tamamladı. Üstünel, 1992 yılından bu yana İstanbul Tela Sanayi Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. İngilizce ve Fransızca bilen Üstünel, evli ve iki çocuk babası.

Yiğit Şardan (9798): 1963 doğumlu Yiğit Şardan, ortaöğretimi Galatasaray Lisesi’nde, liseyi ise Robert Kolej’de tamamladı. Ardından İTÜ İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Reklamcılık sektöründe faaliyet gösteren Saatchi & Saatchi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Şardan, iki çocuk babası ve Fransızca, İngilizce biliyor.

Ali Haşhaş (9959): 1953 doğumlu olan Ali Haşhaş İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. Emlak, yatırım, inşaat ve ticaret alanlarında faaliyet gösteren Extensa AŞ’de Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Ali Haşhaş İngilizce biliyor. Haşhaş, evli ve üç cocuk babası.

Mümtaz Tahincioğlu (10617): 1952'de Mardin'de doğan Mümtaz Tahincioğlu Londra Üniversitesi’ni bitirdi. Mümtaz Tahincioğlu, İngiltere'de "Fomula 4" kursuna katılarak bu sporla tanıştı. Türkiye'ye döndükten sonra 1989'dan itibaren "karting" sporunun gelişmesi için çalıştı. İstanbul'un ikinci Otomobil Spor Kulübü'nü (İMK) kurdu. 1989-1992 yılları arasında 3 kez Türkiye Karting Şampiyonu oldu ve Dünya Karting Şampiyonası'nda da Türkiye'yi ilk kez temsil etti. 1997'de Otomobil Federasyonu Başkanlığı'na seçildi. Halen TOMSFED’in Başkanı olan Tahincioğlu evli ve 2 çocuk babası. Sanayici olan Tahincioğlu, İngilizce biliyor.

Murat Yalçındağ (10963): 1970 doğumlu olan Murat Yalçındağ lise mezunu. Aile şirketinde görev yapan Yalçındağ, nakliyat sektöründe faaliyet gösteriyor. Murat Yalçındağ İngilizce biliyor.

Cemal Özgörkey (11076): 1959 doğumlu olan Cemal Özgörkey Galatasaray Lisesi’nden 1979 yılında mezun olduktan sonra lisansını ABD Oglethorpe Üniversitesi’nde tamamladı. Halen Etap Endüstri ve Yatırım Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olan Özgörkey İngilizce ve Fransızca konuşuyor.

Ahmet Dedehayır (7173): 1963 İstanbul doğumlu olan Ahmet Dedehayır, 1982 yılında İstanbul Özel Alman Lisesi’nden, 1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. 1992-1994 yılları arasında ortağı olduğu Tezal Menkul Değerler AŞ’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Dedehayır, 1994-1996 yılları arasında Med Menkul Değerler AŞ’de Genel Müdürlük görevinde bulundu. Dedehayır 1996 yılından beri bir danışmanlık şirketinde görev yapıyor. Evli ve üç çocuk babası olan Dedehayır, İngilizce, Almanca ve Fransızca biliyor.

Metin Karakaya (8754): 1955 doğumlu olan Metin Karakaya lise mezunu. Aile şirketi olan Karakaya Deri’yi yöneten Metin Karakaya İtalyanca ve İngilizce biliyor. Karakaya evli ve 2 çocuk babası.

Nejat Uygur (8844): 1972 doğumlu olan Nejat Uygur yüksek tahlisini ABD Syracuse Üniversitesi’nde tamamladı. Halen, inşaat, turizm, yiyecek, içecek, tarım ve hayvancılık alanlarında faaliyet gösteren SEL Group A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Nejat Uygur, İngilizce biliyor.

Tunca Hazinedaroğlu (10627):
1967 yılında Ankara'da doğan Tunca Hazinedaroğlu, orta ve lise öğrenimini Saint-Benoit Lisesi’nde yaptı. Yüksek öğrenimini Viyana Webster Üniversitesi’nde tamamlayan Hazinedaroğlu, bu üniversitesinin İş İdaresi Bölümü’nden mezun oldu. 1992 yılından bu yana Hazinedaroğlu İnşaat Yönetim kurulu üyesi olan Hazinedaroğlu, 2002-2005 yılları arasında 2 dönem CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği, 2003-2005 yılları arasında ise Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. İngilizce, Fransızca ve Almanca bilen Tunca Hazinedaroğlu evli ve iki çocuk babası.

Adil Emecan (11285): 1961 doğumlu olan Adil Emecan, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İhtisasını göğüs hastalıkları ana bilim dalında tamamlayan Adil Emecan evli ve iki çocuk babası. Dr. Emecan İngilizce biliyor.


Kaynak:HABERLER - Galatasaray Spor Kulübü'nün 33. Başkanı: Adnan Polat - 22.03.2008 20:42:00