Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

3G neleri değiştirecek?

BİLİM , TEKNİK , TEKNOLOJİ Kategorisinde ve Cep Telefonu ve Aksesuarları Forumunda Bulunan 3G neleri değiştirecek? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> 3G neleri değiştirecek? Uzun zamandır beklenen lisans ihalesi sonuçlandı. İşte 3G'nin getireceği yenilikler... 3G üçüncü nesil kablosuz teknoloji anl***** geliyor.

 1. #1
  SAHARAY
  Misafir..

  3G neleri değiştirecek?

  3G neleri değiştirecek?


  Uzun zamandır beklenen lisans ihalesi sonuçlandı. İşte 3G'nin getireceği yenilikler...

  3G üçüncü nesil kablosuz teknoloji anl***** geliyor. Cep telefonunda üçüncü aşamayı temsil eden bu teknoloji cep telefonunu daha marifetli hale getiriyor. Ses yanında veri, e-mail, video, müzik aktarımına da olanak veriyor.

  GPRS'in bir adım sonrası olarakta tanımlanan 3G ile cep telefonlarından, cep bilgisayarlarından ve diz üstü bilgisayarlardan kesintisiz olarak sürekli bir bağlantı sağlanıyor. Bu da bize TV izlemek ve anında görüntülü görüşme yapmak gibi birçok olanaklar sunuyor.

  3G'nin 2G'ye göre getirmiş olduğu en büyük yenilik taban olarak alınan verinin ses değil sayısal veri olmasıdır. Buna ek olarak, 3G sisteminde cihazlar bant genişliğini sadece veri alışverişi sırasında işgal ederler.

  3G internete bulunan içeriklere giriş hakkı tanıyacak. Internette ne varsa, tam olarak mobil cihazlara taşınacak.

  3G ile birlikte çok farklı hizmetler kullanıcının ekranına gelecek. Şu anda kullanılan tüm internet uygulamaları mobil telefon ekranına taşıyacak. 3G ile WAP sisteminden çok daha ileri bir düzeyde video aktarmak, TV izlemek, internete direkt girmek, radyo dinlemek, hava ve yol durumu gibi binlerce çeşit hizmet olacak.

  Konumlandırma hizmeti olacak. Örneğin, yağmur yağıyor. Bir 'cafe'de oturuyorsunuz, yağmur bastırdı. Hazırlıklı değilsiniz. O anda çok küçük bir ücretle bağlı bulunduğunuz sisteme "Daha ne kadar yağmur yağacak?" diye soruyorsunuz. Ve o anda bulunduğunuz yer lokal olarak tespit ediliyor ve bulunduğunuz yerdeki hava durumu size bildiriliyor. Size "Bulunduğunuz yerde 10 dakika daha yağmur yağacak!" diye bir mesaj geliyor. Siz de buna göre, yağmur dinene kadar bir kahve daha içebilir ya da bir şemsiye temin edebilirsiniz. Bunun gibi hizmetler çok daha fazla geliştirilebilir düzeyde.


  kaynak

 2. #2
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: 3G neleri değiştirecek?

  Cep telefonları bilgisayara dönüşecek


  3G ihalesi sonrası açıklama yapan Süreyya Ciliv: Her yerden cep telefonu ile internete çok hızlı bağlanılabilecek, telefonlar küçük bir televizyon olacak


  3G ihalesinde 358 milyon euro ile A Tipi lisans alma hakkını kazanan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Sadece bir lisansı almış oluyoruz, bu ihale ile frekansları kullanma hakkını bir yerde havayı kullanma hakkını da devralıyoruz” dedi. İhale fiyatının önemli bir rakam olduğunu da belirten Ciliv, KDV ile birlikte 358 milyon YTL ödeyeceklerini belirtti.


  CEP TELEFONU BİLGİSAYARA DÖNÜŞECEK

  Ciliv 3 G ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “3. nesilin çok önemli bir teknoloji olduğuna inanıyoruz, gerçekten bizi yeni bir iletişim çağına götürecek. Bugün evde kullanılan internetten daha hızlı bir şekilde, mobil ortamda, kablosuz ortamda, Türkiye'nin dört bir yanında müşterilerimiz bu yeni teknoloji ile internete ulaşacaklar. Bu sayede he hız artmış oluyor, hem de fiyat daha uygun bir seviyeye gelmiş oluyor. Bunun yanında mobil televizyon gibi uygulamalarda müşterilerimizin kullanımına sunulmuş olacak. Artık cebinizdeki telefonlar, telefon olmaktan çıkıp hem küçük bir bilgisayar hem internete çok hızlı bir şekilde bağlı hem de küçük bir televizyon olarak çalışacak. Bunun yanında görüntülü görüşme yapma bu yeni teknoloji ile çok güzel bir şekilde kullanılacak.”

  KRİZ DÖNEMİNDE SEMBOLİK İHALE

  Kriz döneminde çok sembolik bir ihale yapıldığını da vurgulayan Süreyya Ciliv, “İleriye gitmenin, teknolojinin gelişmesinde çok katkıları olacağını inanıyorum. Çünkü telekomünikasyon sektörü ve bilgi teknolojileri sektörü diğer bütün sektörleri de etkiliyor. Dün AB Başkanları da buna benzer açıklamalarda bulundu. Dediler ki; krizden çıkmanın yolu teknoloji, inovasyon ve çok açık olarak belirtildi ki; mobil geniş bandın bu yeni çağda çok önemi var” diye konuştu.

  HER YERDE KABLOSUZ İNTERNET

  Uzun süredir bu ihaleye hazırlandıklarını belirten Turkcell Genel Müdürü Ciliv, “Çünkü Türkiye'nin bilgi çağını yakalamasında bu teknolojinin çok önemli bir katkısı olacak. bu teknoloji sayesinde nerede olduğunuz önemli değil, Türkiye'nin dört bir yanından kablosuz bir şekilde internete ulaşabileceksiniz. Dünyanın en başarılı 25. teknoloji firması olduk, 8 ülkede 60 milyondan fazla müşterimiz var. Kriz döneminde daha çok çalışarak, Türkiye'nin daha ileri gitmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

  ABONELER NE ZAMAN KULLANACAK?

  Öncelikle lisans ihalesinin Danıştay tarafından onaylanması gerekiyor. Sonra lisans anlaşması imzalanacak. Ondan sonrada 3-4 ay içerisinde servisi verilmesi planlanıyor. Süreyya Ciliv, Haziran, Temmuz aylarında hizmet vermeye başlayacaklarını söyledi.


  kaynak

Benzer Konular

 1. 2010 yılı neleri getirdi, neleri götürdü?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 27-12-2010, 10:55 PM
 2. hayatınızı değiştirecek 289 e-kitap
  meridyen2 Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-12-2010, 09:17 PM
 3. Kadınların kaderini değiştirecek kitap
  simqe Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-04-2010, 02:42 PM
 4. TÜRKSAT 3A hayatı değiştirecek
  No Exit Tarafından Uydu Sistemleri ve Alıcıları Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 05-06-2008, 06:23 PM
 5. Bu Diyet Hayatınızı Değiştirecek!
  Nil@y Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-01-2007, 07:51 AM
Yukarı Çık