Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Nerden
  İSTANBUL/Kartal
  Mesaj
  20
  Rep Gücü
  0

  Çift sim kartlı telefonlar toplatılıyor!

  Çift sim kartlı telefonlar piyasanın gözdesi oldu. Ancak birçok riski de beraberinde getirdi. Telekomünikasyon Kurumu bakın nasıl uyarıda bulundu.

  Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, piyasada satılan 8 çift sim kartlı cep telefonunun teknik özelliklerinin standartlara uygun olmadığını tespit ettiklerini bildirerek, kısa sürede adlarını açıklayacakları bu ürünlerin iade edilebileceğini ve toplatılacağını kaydetti.

  Çift sim kartlı telefonların son dönemde çok yaygınlaştığını ve pazar paylarının yüzde 15'e ulaştığını ifade eden Acarer, sektörde 53 markaya ait 70 çift sim kartlı telefon modeli bulunduğunu söyledi.

  SAĞLIK AÇISINDAN STANDARTLARA UYGUN DEĞİL

  Teknik Düzenleme Daire Başkanlığı bünyesindeki “Piyasa Gözetim ve Denetim Laboratuvarı”nda yapılan testlerle telefonlardaki teknik değerlerin kontrol edildiğini bildiren Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Yaklaşık 2 ayda 13 çift sim kartlı telefonun testi yapıldı. Diğerlerininki de devam ediyor. Ancak piyasadaki 1,2 milyon çift sim kartlı telefon modelinden 800 bini bu 13 modelden. Bu da pazarın yüzde 60'ı ediyor. Bunların 8'inin teknik özelliklerinin standartlara uygun olmadığını tespit ettik. 4 tanesinde de sorun var. Bir tanesi ise yapılan uyarı ile uygun hale geldi. Ürünlerimiz Avrupa Birliği standartlarına uygun olmalıdır. İthal edilen bu ürünler, Avrupa Birliği standartlarına uygun değil. Baz istasyonları sağlık açısından tartışılıyor ama üzerinizde taşıdığınız telefonları kafanıza dayıyorsunuz. Bunların standartlara uygun olmaması durumunda sağlık açısından önemli etkileri olur."

  MARKA VE MODELLER İLAN EDİLECEK

  Mevzuata göre, bu ürünlerin marka ve modellerini 2 ulusal kanal ve gazete aracılığıyla duyurmaları gerektiğini belirten Acarer, uygunsuzluk tespit edilen ürünleri ithalatçılarına da bildireceklerini söyledi.
  Testleri yapılan ürünlerin istenilen standartları sağlamadığına ilişkin ilanın ardından hem ürünün ithalatının yasaklanacağını hem de bu ürünleri kullanan tüketicilere iade hakkı doğacağını kaydeden Acarer, diğer çift sim kartlı telefonların da aynı laboratuvarda inceleneceğini belirtti.

  “RİSKLİ ÜRÜN, MARKA VE ÜLKELER BELİRLENECEK”

  Acarer, çift sim kartlı telefon piyasasının kalite yerine rant ağırlıklı olduğunu belirterek, “Vatandaş ürün alırken teknik özellikleri sorgulamalı. Tüketiciler faturanın yanı sıra teknik özelliklerine de bakmalı. Biz bu firmaları ilan edince tüketici gidip ürünü iade edebilecek fakat sağlık açısından zarar görebilir” diye konuştu.
  Test sonucunda teknik özellikleri standartlara uygun olmayan ürünleri belirleyerek sektör için “riskli ülke, riskli ürün ve riskli markaları” tespit edeceklerini kaydeden Acarer, bunları da AB üyesi ülkelerde uygulandığı gibi Dış Ticaret müsteşarlığına bildireceklerini söyledi.  Kaynak: internethaber.com

 2. #2
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Nerden
  İSTANBUL/Kartal
  Mesaj
  20
  Rep Gücü
  0

  Cevap: Çift sim kartlı telefonlar toplatılıyor!

  Çin malı telefonlar yaydığı radyasyon oranıylada sorun teşkil ediyor zira geçenlerde ablamın almış olduğu bir telefon üzerine entegre edilmiş analog tv sayesinde cezbedici görünsede tv yayını izleyebilmek için en az onuncu katta oturmanız gerekmekte ayrıca bu yeni nesil telefonların üzerinde çift hoperlor sayesinde sesleri oldukça yüksek fakat teneke gibi bir ses veriyorlar ablam benim N Series telefonumla kendi telefonunu karşılaştırıp hava atıyor bana karşı fakat N Series ses kalitesi bakımından şu anda en ileri telefon diyebilirim..Çin malı telefonun markasınıda unuttum ablama ait olan zaten şu anda analog tv özelliğine sahip bir kaç marka var hepside uzakdoğu menşeili bazılarında çift simkart dahi var fakat telefonu taşımak içinde çanta kullanmanız gerekmekte ebatları epeyce büyük fiyatı küçük olsada..

Benzer Konular

 1. Çift Çekirdekli En İyi Akıllı Telefonlar
  dogangunes Tarafından Cep Telefonu Tanıtım, inceleme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-06-2011, 07:19 AM
 2. Kahve pişiriciler toplatılıyor
  dogangunes Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-07-2008, 01:38 PM
 3. Çift sarılı yumurtalardan çift civciv çıkar mı?
  SAHARAY Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-06-2008, 12:28 AM
 4. Çift kartlı telefon
  YukseLL Tarafından Cep Telefonu Tanıtım, inceleme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-01-2008, 12:09 AM
 5. Çift sim kartlı telefon Türkiye'de satısa sunuldu
  EMRE Tarafından Cep Telefonu Tanıtım, inceleme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-02-2007, 11:27 PM
Yukarı Çık