+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

Bir et parçası olarak komünist İnsan’ın kıymeti

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Serbest Kürsü Forumunda Bulunan Bir et parçası olarak komünist İnsan’ın kıymeti Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Bir et parçası olarak komünist İnsan’ın kıymeti By Mehmet Yılmaz on May 17, 2011 in Komünizm, Marx, Marxizm, Sosyalizm, Türk

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Üye Numarası
  133704
  Mesaj
  1.889
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33021

  Bir et parçası olarak komünist İnsan’ın kıymeti

  Bir et parçası olarak komünist İnsan’ın kıymeti
  By Mehmet Yılmaz on May 17, 2011 in Komünizm, Marx, Marxizm, Sosyalizm, Türk Solu

  Etrafınızdaki insanlara bir bakın, o güler yüzlü komşunuz, yardım sever bakkalınız, manavın konuşkan çırağı…Yoldan geçen seyyar satıcılar, çocuklarınızın şefkatli öğretmeni… İş yerinizdeki çalışkan insanlar… Yüzlerini, huylarını hatırınızdan geçirin bir bir… Bir gün gelip de bu insanların birbirlerini yiyebileceği aklınıza gelir mi?

  Şüphesiz Ukraynalılar da sizin gibi düşünüyorlardı. Ama komünizme, özel mülkiyetin iptaline, kolektivist tarım politikasına direnen halkı hizaya getirmek için Stalin onlara “iyi” bir ders verecekti: Holodomor!

  ”Kıtlık neticesinde aileler bölündü. Polis teşkilâtı GPU’nun belgelerine göre aileler en zayıf üyelerini ya da gelinlerini yediler. Yetişkinler çocuklarını öldürüp yemeye başladı. 2500 civarında insan yamyamlıktan tutuklandı ama gerçek rakam bunun çok üzerindeydi.” (Timothy Snyder, Bloodlands)

  Stalin’in emriyle uygulanan kolektivist tarım politikalarına direnen insanların aç bırakılarak öldürülmesi yaklaşık olarak Hitler’in Yahudileri katlettiği döneme tekabül ediyor. (Bkz. Ukrayna’daki Komünizm ile Yamyamlık İlişkisi üzerine resimler) Fakat batılı tarihçiler uzun süre bu dosyayı açmak istemediler. Çünkü o dönemde Komünist Rusya “Özgür Dünya’nın” kıymetli bir müttefiki idi. Eli kanlı bir diktatör olan Hitler’i yenmek için işbirliği yapılan Stalin’in de en az Hitler kadar cani olduğunun duyulması hiç yakışık almazdı. İkinci Dünya savaşının sonuna kadar Amerikan ve Rus askerleri propaganda filmlerinde kucaklaşırken, birlikte votka içerken boy gösteriyorlardı, “cici” ekiptendi Ruslar. Almanlar ve Japonlar ise işkence vs yapan “kaka-pis ekip”. Dünya kamuoyuna kafa karıştırıcı bilgiler vermeye gerek yoktu. “Bizimkiler” iyi, “ötekiler” kötüydü. Fakat Kızılhaç görevlilerinin hazırladığı raporlarda yazanlar komünizmin, sosyalizmin ve solculuğun sağlıklı biçimde bir kez daha sorgulanması gerektiğini gösteriyor:

  “…çocukları yamyam yetişkinlerden korumak için Harkov yakınlarında bir yetimhanede toplamıştık. Birden sessizleştiklerini fark ettik. Gidip baktığımızda aralarından en küçük olanı, Petrus’u yiyorlardı. [...] Bazıları ağızlarını Petrus’un yaralarına dayayıp kanını içiyorlardı. Ufaklığı ötekilerin elinden kurtardık ve bir köşeye çekilip ağladık…”

  Komünizmin (varsa) bir suçu insanları yamyamlaştırması değil, DEVRİM YOLUYLA İnsan’ı bütün insanlarda ortak olan vasıflara -yeme, içme, üreme, ölme- indirgemesi olabilir. (Bkz. Derin Göz kitabı) Ancak böylesi bir fikrî-vicdanî zeminde insanlar hayatta kalmak için her şeyi yapmaya hazır hale gelir ve diğer insanları birer ET PARÇASI olarak görür. Ama bu zaviyeden bakıldığında kapitalizm, liberalizm ve hatta İslâmcılık bile zan altında kalabilir. Neden böyle olur?

  Çünkü mesele komünizmin NE olduğunun ötesinde, İnsan’ın NE olduğu ile alakalı. Yamyamlaşma – ET PARÇASI‘laşma sürecini incelerken tam de bu sebeple geçmişi bugüne bağlayan yolları gün yüzüne çıkarmak gerekiyor. Yani insanın insanı sömürdüğü kapitalizmden insanın insanı yediği komünizme nasıl geçildi? Bu süreci incelerken “arkeolojik” bir yaklaşım içinde olmakta fayda görüyorum: Devrimci komünistleri, Lenin’i, Stalin’i, Mao’yu, Pol Pot’u adamımız Karl Marx’a bağlayan çizgileri keşfetmek, KOMÜNİST DEVRİM olgusundan komünizmi soyutlamak ve ardından salt Devrim’e bakmak

  Elbette Rusların yanı sıra Komünist Çin’de insanların açlıktan birbirlerinin çocuklarını ve mezarlardaki cesetleri yedikleri 1958-1960 dönemi hatırlanabilir. Yakın tarihe meraklı okuyucuların bildiği gibi sorunun kaynağı özel mülkiyetin iptali ve komünist Mao’nun planlanmış kollektivist tarım politikaları idi. Proleterya devriminin bu yol kazasında da 30 ila 50 milyon çinlinin (insanın) öldüğü tahmin ediliyor. (1a ve 1b)  Ne var ki açlık dönemi dışında da “politik” sebeplerle insan eti yenmesi vakaları var komünist ülkelerde. Meselâ 1960′ların ortasından itibaren, Mao’nun kültürel devrimi esnasında bazı devrimci doktrinleri ispat etmek için de insan eti yenildi.(1c) Karaciğer gibi « üstün nitelikli » organlar çin Komünist Partisi’nin liderlerine ayırılıyordu. Araştırmacı-Yazar Zheng Yi’nin yaptığı çalışmalar neticesinde yamyamlığın komünist liderlerce teşvik edildiği hatta kurumsallaştığı çıktı ortaya.(1d) Sadece Guangxi eyaletinde mideye indirmek için öldürülen insan sayısı 10.000′i geçti. Başka kaynaklar ise 100.000 insanın yenildiğinden bahsediyor.(1e)

  Bunun yanında Kamboçya’da (2) komünist Kmerlerin 1970′lerde sebep oldukları yamyamlık vakaları hatırlanabilir ama komünist devrimlerdeki bu “ufak aksaklıkların” ötesine de geçip tarihten dersler çıkarmak gerek. Zira Marx insanlık onurunu ve emeği yücelterek yola çıkmış iken komünistlerin çok kısa bir sürede nasıl insan eti yiyen bir düzen(!) kurabildiklerini anlamak dünya barışına daha fazla katkıda bulunabilir, şahsî kanaatim budur.

  Devrim: DEVİR-mek değil ÇEVİR-mek!

  Küçük bir etimoloji notuyla başlarsak… Devrim (fr. Révolution) bizdeki inKıLaB(3) gibi dönmekten geliyor. Bir makine parçasının eksen etrafında dönmesi ya da 16cı asırdan sonra kullanıldığı şekliyle siyasî bir düzenin ÇEV-irilmek suretiyle BAŞ AŞAĞI gelmesi! (Devir, deveran, yıldız ve gezegenlerin güneş etrafında dönmesi…)

  Marx’ın dilinde ve kaleminde de böyle idi bu iş. Yani devrim demek dev-ir-mek, basit bir isyan ile zalim bir kralın tahttan indrilmesi değildi. Çünkü kralın yerine başka kral, bozuk düzenin yerine başa bir bozuk düzen gelebilirdi. Bütün eserlerinde ve nutuklarında görülebileceği gibi Marxçı devrim “yanlış” kurulmuş, TERS bir bir DÜZenin çevirilerek DÜZ bir DÜZen haline getirilmesiydi.

  Peygamberleri devrimci gibi görmek/göstermek isteyen kimi dindar insanlar bunu zalim bir düzenin adil bir düzene ÇEV-irilmesi sanabilir ama bu ahmakça bir hata, tam bir HAMAKAT olur. Zira Marx için devrim yoluyla DÜZ-eltme aynı zamanda “batıl inanç” ve “afyon” olan her türlü ahlâk referansının, ahiret ve ilâhî yargı inancının da DÜZ-eltilmesini (=dünyevîleşmesini) kapsar! İyilik yerine fayda, mânâ yerine madde konur. (Bkz. “Din toplumun afyonudur” isimli makalemiz). Yani Marxçı anlamda devrim sadece siyasî rejimin devir-ilmesi değil üretim biçimlerinin, zenginliği paylaşma şeklinin fakat en başta zihinleri ve kalpleri ÇEV-irmek suretiyle insanları da DÜZ-eltmek demektir.

  Bunu anlatmak için fotoğraf makinelerindeki “ters görüntü” olgusunu bir metafor olarak kullanır Marx. Engels ile birlikte kaleme aldıkları Alman İdeolojisi’nden okuyalım gerisini(4):

  “…Fikirlerin, anlayışların, ve bilincin üretimi, her şeyden önce doğrudan doğruya insanların maddi faaliyetine ve karşılıklı maddi ilişkilerine (alm. Verkehr), gerçek yaşamın diline bağlıdır. İnsanların anlayışları, düşünceleri, karşılıklı zihinsel ilişkileri (alm. geistige Verkehr), bu noktada onların maddi davranışlarının dolaysız ürünü olarak ortaya çıkar. Bir halkın siyasal dilinde, yasalarının, ahlakının, dininin, metafiziğinin vb. dilinde ifadesini bulan zihinsel üretim için de aynı şey geçerlidir. Sahip oldukları anlayışları, fikirleri, vb. üretenler insanların kendileridir, ama bu insanlar, sahip oldukları üretici güçlerin belirli düzeydeki gelişmişliğinin ve bu gelişkinlik düzeyine tekabül eden -ve alabilecekleri en geniş biçimlere varıncaya kadar- karşılıklı ilişkilerinin koşullandırdığı gerçek, faal insanlardır. Bilinç hiç bir zaman bilinçli varlıktan (alm. das bewusste Sein) başka bir şey olamaz ve insanların varlığı, onların gerçek yaşam süreçleridir. İnsanlar ve sahip oldukları ilişkiler tüm ideolojilerinde sanki camera obscura’daymış [ç.n. fotoğraf makinesinin içindeki karanlık oda] gibi baş aşağı çevrilmiş bir biçimde görülüyorsa, nesnelerin gözün, ağtabakası üzerinde ters durmalarının onların dolaysız fiziksel yaşam süreçlerinin yansıması olması gibi, bu olgu da, insanların tarihsel yaşam süreçlerine aynı şeyin olmasından ileri gelmektedir. [...] Yaşamı belirleyen bilinç değil, tersine, bilinci belirleyen yaşamdır...”(5)

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye haveran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2013
  Üye Numarası
  149533
  Mesaj
  100
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  5
  Rep Gücü
  1687
  Sn ümmi, kömünizmle ilgil açtığınız başlıklara bakıyorum da ,komünizmi sırf adam öldürmek ve işkence etmek için oluşturulmuş bir "izm" olarak sunmaya çalışıyorsunuz. İnsanlık tarihinin her aşamasında kanlı vahşetler ve zulümler yaşanmıştır. Kapitalizm tarihine de baktığınızda en vahşi katliamlara tanık olursunuz, komünizm tarihinede, dinler tarihinede baktığınızda bunları görmeniz mümkün..Ben sanmıyorum ki hiç bir aklı başında insan bu vahşetleri onaylasın ve hoş görsün. Her devrim esnasında bu olaylar yaşanır . Kimisi abartılarak anlatılır ,kimisi eksik, kimisi yanlı ve yanlış.Dinler de yaşanmamış mı ?islam dininde bunun iki örneğini verdim talkan ve curcan katliamları daha da var ve halen de din adına zulümler yaşanmakta .Hristiyan tarihinde keza aynı.
  Kavgada yumruk sayılmaz derler .Siz ona o size sürüp gider. Burada asıl konu siz şu kadar biz bu kadar öldürdük meselesi olmamalı. Asıl tartışılması gereken; bu izm lerin ve dinlerin kurallarının neden doğru ve neden yanlış olduğudur. Yani artıları ve eksileri.
  “Sorgulanmamış bir hayat süren insanların hayatı kendi ellerinde ya da kendi kontrollerinde değildir; onların denetimi dışarıdan gelmektedir”

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Üye Numarası
  133704
  Mesaj
  1.889
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33021
  haeveran daha foruma girer girmez muhatap almayacağınız iki kişinin biri ilan etmiştiniz ümmiyi.
  benim de size cevap yazmadığımı ve sizi muhatap almadığımı henüz farketmediniz sanırım.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye haveran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2013
  Üye Numarası
  149533
  Mesaj
  100
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  5
  Rep Gücü
  1687
  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  haeveran daha foruma girer girmez muhatap almayacağınız iki kişinin biri ilan etmiştiniz ümmiyi.
  benim de size cevap yazmadığımı ve sizi muhatap almadığımı henüz farketmediniz sanırım.
  Sizin insanları tanımadan -dediğiniz gibi foruma yeni gelmiş birine- ağzınıza pelesenk ettiğiniz yakıştırmalardan kaynaklanan bir durum sonucuydu .Ama ben inançsız olmama rağmen kindar değilim. Ama siz müslümandınz değil mi? :) İlk bir üsteki iletimdeki size hitap eden "sn ümmi" lafını atın en azından okuduğunuza göre objektif düşünme yönünde adım atmayı deneyebilirsiniz.
  “Sorgulanmamış bir hayat süren insanların hayatı kendi ellerinde ya da kendi kontrollerinde değildir; onların denetimi dışarıdan gelmektedir”

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Üye Numarası
  133704
  Mesaj
  1.889
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33021
  Ne var ki açlık dönemi dışında da “politik” sebeplerle insan eti yenmesi vakaları var komünist ülkelerde. Meselâ 1960′ların ortasından itibaren, Mao’nun kültürel devrimi esnasında bazı devrimci doktrinleri ispat etmek için de insan eti yenildi.(1c) Karaciğer gibi « üstün nitelikli » organlar çin Komünist Partisi’nin liderlerine ayırılıyordu. Araştırmacı-Yazar Zheng Yi’nin yaptığı çalışmalar neticesinde yamyamlığın komünist liderlerce teşvik edildiği hatta kurumsallaştığı çıktı ortaya.(1d) Sadece Guangxi eyaletinde mideye indirmek için öldürülen insan sayısı 10.000′i geçti. Başka kaynaklar ise 100.000 insanın yenildiğinden bahsediyor.(1e)

  Bunun yanında Kamboçya’da (2) komünist Kmerlerin 1970′lerde sebep oldukları yamyamlık vakaları hatırlanabilir ama komünist devrimlerdeki bu “ufak aksaklıkların” ötesine de geçip tarihten dersler çıkarmak gerek. Zira Marx insanlık onurunu ve emeği yücelterek yola çıkmış iken komünistlerin çok kısa bir sürede nasıl insan eti yiyen bir düzen(!) kurabildiklerini anlamak dünya barışına daha fazla katkıda bulunabilir,
  insanları sömürülmekten kurtarıp ! mideye bile indirmiş bunlar efenim.

Benzer Konular

 1. Hirsiz olarak mağazaya girdi müslüman olarak çıktı
  YukseLL Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-11-2014, 04:20 PM
 2. Yorum: 0
  Son mesaj: 30-10-2014, 07:46 PM
 3. İnsan kıymeti
  orkuorkun Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 04-07-2011, 06:26 PM
 4. Ben söyledikten sonra ne kıymeti var?
  Gül@y Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 22-05-2010, 04:32 PM
 5. Diyojen Ve İnsanın Kıymeti
  RABİA Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 18-08-2008, 10:42 PM
Yukarı Çık