2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 17 Toplam: 17
 1. #11
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450
  selam ederim;

  bu konuda haklısınız gazete ve çevreden etkilenmemek gerekir. gundeme vakıf olmak için tv izlemeyide sevmiyorum. fakat kanuninin hayatini bundan cok zaman önce okudum. muhammedimizin ebu bekirin ömerin fatih sultanin ataturkun bence herkez insanlik tarihine ve turk tarihine mal olmuş kişileri bilmeli ögrenmeli.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 2. #12
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  1.078
  Rep Gücü
  18410
  Alıntı tansxx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  selam ederim;

  bu konuda haklısınız gazete ve çevreden etkilenmemek gerekir. gundeme vakıf olmak için tv izlemeyide sevmiyorum. fakat kanuninin hayatini bundan cok zaman önce okudum. muhammedimizin ebu bekirin ömerin fatih sultanin ataturkun bence herkez insanlik tarihine ve turk tarihine mal olmuş kişileri bilmeli ögrenmeli.

  Kesinlikle öğrenmeliler.
  Ama Kanuninin hayatında bu yazdıklarımın olmadığını mı iddia ettiniz ?
  Böyle bir düşünceniz varsa paylaşımınızı rica edeceğim.Ama ben bir değil bir çok kaynaktan oğlunu öldürttüğünü biliyorumç

 3. #13
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450
  selam ederim;

  hayır filmde kanuninin aşırı kadın düşkünü ve zaafı olduğu en ön planda tutulmuştur. ilk 3-4 bölüm izledikden sonra izlemeyi bıraktım çünkü bende hayal kırıklığı yarattı. geçmişimizin önemli şahsiyetlerini bizde yer edindikleri iyi yönleri ile anmamız gerekir. ilk mesajımda size dünyada diğer ülkelerdeki hiçde önemli bir iş yapmamış sıradan yöneticilerin bile allanarak pullanarak tarihte önemli bir yer almış havası verildiğinden bahsettim. öyle ise feth yaptığı yeni yerlerde halkına din ve kendi dilinde konuşma özgürlüğü sunan bundan dolayı bu günlerde bile örnegin macaristan yönetimi tarafından yüzyıllar sonra bile teşekkürler sunulan bir kimseyi bizimde toplum önünde yerin dibine sokmamamız gerektiğinden bahsediyorum. hataları olmuştur kimse eksiksiz noksansız kusursuz değildir. yaptığı yanlışların hesabını ulu Allah çokdan görmüştür buna şüpheniz olmasın. fakat filmin teması çocuğunu öldürmesi üzerine değil kadın ve kıza olan düşkünlüğüdür.

  birde kanuninin hayatına kısaca göz atarsak bakın ne ön plana çıkıyor;


  (alıntıdır)
  "Türklerin kendisine Kanuni ve Gazi, Avrupalıların ise "Muhteşem" dedikleri Süleyman Han, babasından devraldığı 6,557,000 kilometrekarelik Osmanlı toprağını, yaptığı fetihlerle 14,893,000 kilometrekareye ulaştırdı. Bulunduğu yüzyıl, dünya tarihine Türk asrı olarak geçti. Bu asırda her sahada dahi devlet ve ilim adamları yetişti. Nitekim sadrazamı İbrahim Paşa, Lütfi Paşa, Sokullu Mehmet Paşa; şeyhülislamı Kemal Paşazade, Ebüssuud Efendi, şairi Baki, Fuzuli; sanatkarı Mimar Sinan; kaptan-ı deryası Barbaros Hayrettin Paşa olan bir devletin padişahı Kanuni olurdu.

  Sultan Süleyman Han'ın asıl adından daha fazla bilinip, şöhreti olan Kanuni ünvanı, önceki Osmanlı kanunnamelerini ve devri icabı lüzumlu hükümleri Kanunname-i Al-i Osman adı altında, İslam hukuku esasları dahilinde toplattırıp tanzim ettirmesinden ileri gelmektedir. Kanuni hareket ve sözleri güzel, aklı kamil, nezaketli, irfan sahibi, sözleri tatlı, alim, hakim ve şairlere dost, bütün maddi-manevi iyilikleri şahsında toplamış emsalsiz bir padişahtı.

  Pek çok hayrat ve iyilikleri olan Kanuni, imar faaliyetleriyle de uğraştı. Memleketin hemen her yerinde camiler, mescitler, medreseler, hamamlar ve çeşmeler inşa ettirdi. Mimar Sinan'ın yaptığı Süleymaniye Camii de bu devirde Türk azameti devrinin tacını teşkil etmiştir. Koca Mimar Sinan büyük Hakan'a; "Padişahım sana öyle bir cami inşa ettim ki, kıyamete değin ayakta duracak bir metanete sahiptir." diyerek bu güzel eserini takdim etmiştir.

  Pek çok özellikleri yanında büyük bir şair olan Kanuni Sultan Süleyman'ın hastalığında yazdığı şu beyti yüzyıllardır dillerde söylenmektedir.

  Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,

  Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.

  Bir olay

  Fransa Kral`i bir gün Alman Imparatoru Sarlken´e esir düser. Bunun üzerine validesi derhal Osmanli imparatoru Han´a münacat´ta bulunarak yardim ister. Süleyman Han, derhal Alman Imparatoruna bir name yazdirir :

  " Biz ki, diyar-i Trablusgarbin, diyar-i Libyanin, diyar-i Misirin, diyar-i Rumun, diyar-i ... vesaire´nin fatihi, Sultan Süleyman Han´iz. Sen ki, Almanya Eyaletinin Kral´i Sarlken´sin. Sana deriz ki, tez Fransiz Kral´i kulumuzu serbest birakasin ". Muhtesem Süleyman´in koskoca Almanya Imparatoruna olan hitabi iste bu sekilde olur.Yazdirdigi o nameyi Alman Kralina göndermek icin bir Pasa dahi tayin etmeye tenezzül etmeyen Süleyman Han, bu ise siradan bir Cavusu vazifelendirmekle iktifa eder. Tabii neticemi ? Fransiz Krali derhal serbest birakilir. Koskoca Kanuni Sultan Sülayman´a karsi durmak öyle kolay degildir.

  Bir devlet adamı düşünün ki, 46 yıl boyunca ülkesini dünyanın daima zirvede ülkesi olarak idare etmeyi başarmış olsun.
  e bir padişah düşünün ki, yarım asra yaklaşan idaresi süresince ülkesinde günümüze ışık tutacak hürriyet ve eşitlik prensiplerine uygun bir idare tatbik etsin.şte bütün idaresi boyunca seferler, zaferler, adalet, eşitlik ve huzur dolu ülkesini uzun süre zirvede tutmayı başarmış bir devlet adamı"


  peki siz bu filmi izlediğinizde böyle bir şahsiyetten eser görüyormusunuz filmde? ben göremediğim için bıraktım izlemeyi. görüyorsanız haklısınız sayın consume.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 4. #14
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450
  selam ederim;

  ayrıca işin içinde gülen var ise mutlaka atatürkçülük ve muhalefette var oluyor. oda bu ülkenin insanı elbetteki fikir beyan edebilir karşı çıkan olabilir. benim her görüşe saygım vardır. haksızlık dışında. bu gün sn.erdoğana hak veririm yarın sn.kılıçdaroğluna belki öbür gün selahattin demirtaşa ama her olayda hep bir tanesine hak veriyorsam kendimi sorgularım adaletlimiyim? tarafsız bakıp objektif olabiliyormuyum? bu kişiler ülke yönetiyor veya yönetmeye adaylar. bir ülkede muhalefet ne kadar güçlü olursa düzen okadar güzel yürür. ben ülkemi yöneten her yöneticinin atatürkden kanuniden fatihden daha ileride bir akıla zekaya ve adalete sahip olmalarını dilerim. çünkü zaman ileri gitmektir. biz nedense futbol takımı gibi particilik yaparak inanın çok geride kaldık hemde çok. belki şu an 30 yıl kaybımız vardır diğer gelişmiş ülkelerden. 30 yıldır biz birbirimizi basit sebeplerle yer dururken onlarda altımızda kuyu kazmakla kendileri ileri gitmek ile meşgullerdir. mehdi ortaya çıktığında ne şuncu ne buncu kalacaktır. hepimiz biziz, hepsi bizdendir, biz onlardanız deyip yürüyeceğiz dilimizde istiklal marşımız elimizde türk bayrağımız Allah birdir bizde bir olalım el ele kol kola anlayışı ile, bu gaflet sona erdiğinde sıra dünyayı feth etmeye gelecektir Allahın izni ile.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 5. #15
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Dizi adının aksine Kanuni döneminde bozulmaya başlayan İmparatorluk sistemini anlatıyor daha çok...

  Kanuni zaferler kolleksiyonu yapmıştır ama aynı zamada imparatorluğun sarsılmaya başlamasının tohumları da atılmaya başlanmıştır...

 6. #16
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Cumhuriyet " delik deşik " edilirken Sn.Gülen nerelerde merak ediyorum...? Konu Osmanlı oldumu ortaya çıktı...Oysaki...;

  11.KÂNUNİ SULTAN SÜLEYMAN : 1494 -1566.
  Padişahlığı 46 yıl sürdü : 1520 -1566

  Eşleri...:
  a)Yunan kökenli Fülane Hatun : Mahmud,
  b)Arnavut kökenli Mahidevran Hatun : Mustafa,
  c)Rus Roksalan (Hürrem sultan) : Mehmet , Cihangir , Selim , Beyazıt
  d)Rus asıllı Gülfem Hatun : Murad
  Bu sıralama " kadın zaafı / düşkünlüğü " nün delili...,

  8.KÂNUNİ SULTAN SÜLEYMAN : 1494 -1566. Padişahlığı 46 yıl sürdü : 1520 -1566 6 kız kardeşi vardı, erkek kardeşi yoktu. Önce büyük amcası Cem Sultan’ın oğlu Murat’ı ve onun oğullarını (1522 de) Rodos’ta öldürttü. Sonra kendisini tarihe, OĞLUNU ÖLDÜRMÜŞ 2. PADİŞAH olarak geçirecek cinayeti işledi: Oğlu Şehzade Mustafa’yı boğdurdu. Torununu da Amasya’da boğdurdu....
  Bu ise " CİNAYET " geleneğini sürdürdüğünün delilidir...

  Haremi anlatmasın , kadın düşkünlüğü / zaafiyeti sunulmasın , cinayetleri anlatılmasın...kapitülasyonlara ait anlaşmaları anlatılmasın...Ne anlatılmalı peki dizide...Savaşları , saray bahçesindeki " üfül üfül " gezintileri , kusursuz aileye ait PEMBE tablolar mı...Bunlar mı...Kanuni bunlarla mı Kanuni sadece...?

  Sonuçta bu bir dizi...BELGESEL değil...!!! Sn.Gülen rahatsızlık duyuyorsa izlemesin , gitsin Afrika Aslanları belgeselini izlesin...Zaten rahatsızlık duyulan izlenmez...

  Sağlıcakla kalınız...

 7. #17
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  1.078
  Rep Gücü
  18410
  Alıntı tansxx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  selam ederim;

  hayır filmde kanuninin aşırı kadın düşkünü ve zaafı olduğu en ön planda tutulmuştur. ilk 3-4 bölüm izledikden sonra izlemeyi bıraktım çünkü bende hayal kırıklığı yarattı. geçmişimizin önemli şahsiyetlerini bizde yer edindikleri iyi yönleri ile anmamız gerekir. ilk mesajımda size dünyada diğer ülkelerdeki hiçde önemli bir iş yapmamış sıradan yöneticilerin bile allanarak pullanarak tarihte önemli bir yer almış havası verildiğinden bahsettim. öyle ise feth yaptığı yeni yerlerde halkına din ve kendi dilinde konuşma özgürlüğü sunan bundan dolayı bu günlerde bile örnegin macaristan yönetimi tarafından yüzyıllar sonra bile teşekkürler sunulan bir kimseyi bizimde toplum önünde yerin dibine sokmamamız gerektiğinden bahsediyorum. hataları olmuştur kimse eksiksiz noksansız kusursuz değildir. yaptığı yanlışların hesabını ulu Allah çokdan görmüştür buna şüpheniz olmasın. fakat filmin teması çocuğunu öldürmesi üzerine değil kadın ve kıza olan düşkünlüğüdür.

  birde kanuninin hayatına kısaca göz atarsak bakın ne ön plana çıkıyor;


  (alıntıdır)
  "Türklerin kendisine Kanuni ve Gazi, Avrupalıların ise "Muhteşem" dedikleri Süleyman Han, babasından devraldığı 6,557,000 kilometrekarelik Osmanlı toprağını, yaptığı fetihlerle 14,893,000 kilometrekareye ulaştırdı. Bulunduğu yüzyıl, dünya tarihine Türk asrı olarak geçti. Bu asırda her sahada dahi devlet ve ilim adamları yetişti. Nitekim sadrazamı İbrahim Paşa, Lütfi Paşa, Sokullu Mehmet Paşa; şeyhülislamı Kemal Paşazade, Ebüssuud Efendi, şairi Baki, Fuzuli; sanatkarı Mimar Sinan; kaptan-ı deryası Barbaros Hayrettin Paşa olan bir devletin padişahı Kanuni olurdu.

  Sultan Süleyman Han'ın asıl adından daha fazla bilinip, şöhreti olan Kanuni ünvanı, önceki Osmanlı kanunnamelerini ve devri icabı lüzumlu hükümleri Kanunname-i Al-i Osman adı altında, İslam hukuku esasları dahilinde toplattırıp tanzim ettirmesinden ileri gelmektedir. Kanuni hareket ve sözleri güzel, aklı kamil, nezaketli, irfan sahibi, sözleri tatlı, alim, hakim ve şairlere dost, bütün maddi-manevi iyilikleri şahsında toplamış emsalsiz bir padişahtı.

  Pek çok hayrat ve iyilikleri olan Kanuni, imar faaliyetleriyle de uğraştı. Memleketin hemen her yerinde camiler, mescitler, medreseler, hamamlar ve çeşmeler inşa ettirdi. Mimar Sinan'ın yaptığı Süleymaniye Camii de bu devirde Türk azameti devrinin tacını teşkil etmiştir. Koca Mimar Sinan büyük Hakan'a; "Padişahım sana öyle bir cami inşa ettim ki, kıyamete değin ayakta duracak bir metanete sahiptir." diyerek bu güzel eserini takdim etmiştir.

  Pek çok özellikleri yanında büyük bir şair olan Kanuni Sultan Süleyman'ın hastalığında yazdığı şu beyti yüzyıllardır dillerde söylenmektedir.

  Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,

  Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.

  Bir olay

  Fransa Kral`i bir gün Alman Imparatoru Sarlken´e esir düser. Bunun üzerine validesi derhal Osmanli imparatoru Han´a münacat´ta bulunarak yardim ister. Süleyman Han, derhal Alman Imparatoruna bir name yazdirir :

  " Biz ki, diyar-i Trablusgarbin, diyar-i Libyanin, diyar-i Misirin, diyar-i Rumun, diyar-i ... vesaire´nin fatihi, Sultan Süleyman Han´iz. Sen ki, Almanya Eyaletinin Kral´i Sarlken´sin. Sana deriz ki, tez Fransiz Kral´i kulumuzu serbest birakasin ". Muhtesem Süleyman´in koskoca Almanya Imparatoruna olan hitabi iste bu sekilde olur.Yazdirdigi o nameyi Alman Kralina göndermek icin bir Pasa dahi tayin etmeye tenezzül etmeyen Süleyman Han, bu ise siradan bir Cavusu vazifelendirmekle iktifa eder. Tabii neticemi ? Fransiz Krali derhal serbest birakilir. Koskoca Kanuni Sultan Sülayman´a karsi durmak öyle kolay degildir.

  Bir devlet adamı düşünün ki, 46 yıl boyunca ülkesini dünyanın daima zirvede ülkesi olarak idare etmeyi başarmış olsun.
  e bir padişah düşünün ki, yarım asra yaklaşan idaresi süresince ülkesinde günümüze ışık tutacak hürriyet ve eşitlik prensiplerine uygun bir idare tatbik etsin.şte bütün idaresi boyunca seferler, zaferler, adalet, eşitlik ve huzur dolu ülkesini uzun süre zirvede tutmayı başarmış bir devlet adamı"


  peki siz bu filmi izlediğinizde böyle bir şahsiyetten eser görüyormusunuz filmde? ben göremediğim için bıraktım izlemeyi. görüyorsanız haklısınız sayın consume.
  Görüyorum. Onun önünde zekasına karşı nasıl tir tir titrediklerini krallıkların onun başarıları karşısında nasıl çaresiz kaldıklarını diz çöktüklerini gördüm.
  Ama bu bir dizi.Süleymanın özel hayatına öncelik veriyorlar.Zaten dizi hürremin gelişiyle başladı.Amaç onların aşkları...

Benzer Konular

 1. Adnan Oktar’dan Fethullah Gülen’e tepki
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-01-2013, 09:55 AM
 2. Brad Pitt Muhteşem Yüzyıl'da
  mopsy Tarafından Tv Dizileri, Tv Programları Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-11-2011, 03:19 PM
 3. Muhteşem Yüzyıl/Kalender Çelebi Deyişi
  İNCİ Tarafından Tv Dizileri, Tv Programları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-10-2011, 08:25 PM
 4. Trabzonspor'dan TFF'ye sert tepki!
  bursali68 Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 16-08-2011, 11:48 PM
 5. Muhteşem Yüzyıl'la RTÜK den uyarı
  YukseLL Tarafından Tv Dizileri, Tv Programları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-01-2011, 02:52 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık