Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Güler daha önce yaptığı iki binanın (eski müteahhitmiş kendileri) bir deprem sonrası yıkılabileceği yönünde açıklama yapmış (Haber linki : Radikal / Müteahhitken yaptığım binalar yıkılabilir / Ekonomi / ERDAL SAĞLAM ). Kendince haklı sebeplerin başında da ''o zamanın yönetmeliğini'' göstermekte. Bu açıklamayı neden yaptı bilemiyoruz tabi -akla gelebilecek bir kaç neden var...

Eğer bir deprem olur da binaları yıkılırsa: ''ben demiştim'' mi? ya da ''önlemini alsaydınız, binaları boşaltsaydınız'' mı? yoksa ''suçu ben de değil, yönetmelikte arayın'' diye şimdiden yönlendirme yapıp vicdanını mı rahatlatmak istiyor bilemiyoruz.

İşin garibi, ''Veli Göçer'' gibi Van'da da muhtemel günah keçilerinin yaratılmasının ''eski yönetmelikten'' dolayı haksız yere suçlama olacağına ima etmesi...

İyi güzel de;

Bu memlekette (ve dünya da) pek çok tarihi eser bina ve bu binaların başından geçmiş çokça deprem olmasına rağmen hala ayakta duruyorsa, bunlar hangi yönetmeliğe -hangi zamanın yönetmeliğine- göre inşa edilmiştir?

Tabi ki karşımızda dikilen-direnen ahlaki yönetmeliğe göre olmasın sakın?

Hadi hak verelim bunlara...
Döneme göre yönetmeliklerde -deprem ülkesi diye andıkları bu topraklarda en azından çağı ne zaman yakalayacağız?
Bir diğer büyük deprem de mi? Yoksa diğerinde mi?

Hiçbir zaman...

Çünkü bunların alayı ''tüccar''.

- Sen haram diyerek elinin tersi ile ittiğin üç kuruşu, Allah'tan korktuğun için yapmadığını, bunlar; seni de harama banarak helalinden iç etmekte.

Memleketimizde -en azından- deprem hakkında yanlışların farkına yalnızca ''başa geldiğinde'' varacak ve ona göre ilgili yönetmelikleri geliştirecek isek, bu alanda koskoca adamlar ve yıllarını vererek okuduğu-öğrendiği kurumlar ne işe yaramaktadır o halde?
Ne gerek var bunlara?