ABD'DE EYLÜL AYINDA 100 BİNDEN FAZLA EVE BANKALAR TARAFINDAN EL KOYULDU
abde kredi kartlarnı ödeyemeyen insanların evlerine bankalar yok pahasına el koyuyor.
bazı mahallelerde halk isyan ediyor.

ABD'de Eylül ayında 100 binden fazla eve bankalar tarafından el koyuldu
Amerikan ekonomisi için bir kötü haber de emlak sektöründen geldi.
14 Ekim 2010, 16:54

Amerikan ekonomisi için bir kötü haber de emlak sektöründen geldi. Geçtiğimiz ay 96 bin insanın işini kaybetmesinin ardından Perşembe sabahı açıklanan rapora göre yine geçtiğimiz ay Amerika genelinde bankaların el koyduğu ev sayısının 102 bini geçtiği belirtildi.

2007 yılında küresel krizin çıkmasını tetikleyen emlak sektöründeki sıkıntıların devam ettiği görülüyor. Bankaların eylül ayında el koyduğu ev sayısının 102 bini bulması bu alanda bir rekoru da beraberinde getirdi. Krizin en sert yaşandığı 2008-2009 yıllarında dahi bir ay içinde bankaların el koyduğu ev sayısı 102 bini bulmamıştı.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde 930 bin 437 konutun bankaların haciz koyması tehlikesi ile yüz yüze olduğu belirtilen raporda, bunun ülke ekonomisi için büyük risk oluşturduğu ifade edildi. Hazırlanan raporda bankaların yaptığı araştırma sonunda konutlarına el konulan ev sahiplerinin çoğunlukla konut kredisi aldıkları dönemde doldurdukları formlara doğru bilgi vermedikleri belirlendi.

Bankaların 100 binden fazla eve haciz koyması konut fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. California, Florida, Nevada ile Arizona gibi eyaletlerde ev fiyatları düşerken, birçok ev sahibinin mortgage ödemelerini yapmakta ciddi sıkıntılar içinde olduğu ifade edildi.

Bankaların el koyduğu konutların yüzde 31'i aynı ay içinde satışa çıkarılırken, Realty Trac. adlı kuruluşun raporuna göre 24 eyalette satışa çıkarılan evlerin yüzde 32'inin hacizli olduğu ifade edildi.

Ekonomideki beklenen düzelmenin sağlanamaması yılın üçüncü çeyreğinde Amerika'da her 139 evden birisinin haciz tehlikesi ile yüz yüze gelmesine neden oldu. Haciz tehlikesini en fazla hisseden eyaletler içinde Nevada ilk sırada yer alıyor. Nevada'da her 29 konuttan birisi haciz tehlikesi ile yüz yüze bulunuyor. Nevada'yı Arizona takip ediyor her 55 evden birisinin bankanın el koyma tehlikesini yaşıyor. Üçüncü sırada olan eyalet ise Florida. Bu eyalette her 56 evden biri haciz tehlikesini ensesinde hissediyor.
VIDEO YUKLENEMEDI