Tasarıyla internette silah reklamı yapmak da yasallaşıyor. Fuarda, gösteri yapmak ve basılı matbuat dağıtmak da serbest bırakıldı.
CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel’in, “Ölüm aracının reklamı olur mu? Tüfek, tabanca insan öldürmek için. Bunu tamamen yasaklayalım” önerisini, AK Partililer “İnternette zaten reklamı yapılıyor. Önüne geçmek mümkün değil” diyerek reddetti. Türkiye’nin silah ihracatı yaptığı, bu nedenle fuar reklamlarının olması gerektiği savunuldu. Silah almak için başvuranlardan istenen heyet raporu da tasarıdan çıkarıldı. Yerine doktor raporu ifadesi eklendi. Ancak, “tek doktorun yeterli olduğu” ifadesinin çıkarılacak yönetmelikle açıklanacağı belirtildi. Muhalefetin, itirazı sonuçsuz kaldı.

Beş silah alınabilecek
Bireysel silahlanma ile mücadele eden Umut Vakfı’nın silah ruhsatı alma yaşının yükseltilmesi isteği de kabul edilmedi. Mevcut uygulamada olduğu gibi 5 mermiye kadar atan pompalı av tüfekleri dahil, 18 yaşında alınabilecek. Tabanca için yaş sınırı yine 21’de kaldı. Bir kişi 5 silah alabilecek. Bunlardan 2’si taşıma, 3’ü bulundurma ruhsatlı olacak. Muhalefetin “1 taşıma 1 bulundurma ile sınırlayalım” önerisi de dikkate alınmadı.
Başta milletvekilleri olmak üzere, 1 yıl hapis cezası almış, ancak istisnai durumda bulunan, tehdit edilenlere, valilikte oluşturulacak heyet onay verirse, ruhsat verilebilecek. Yurtdışı elçiliklerde görevli personel, gelirken bir tek silah getirebilecek. İktidar, “Memurlar zaten ekonomik durumu iyi olmayan insanlar. Hediye edilen silahı getirip burada satarak bir gelir elde etsin” gerekçesiyle karşılık verdi.
HÜRRİYET


Bireysel silahlanmanın kolaylaştırılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Savaşamı gidiyoruz?