2. Sayfa, Toplam 3 BirinciBirinci 123 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 20 Toplam: 23

'Şapka idamları' komşuda da olmuş!

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Serbest Kürsü Forumunda 'Şapka idamları' komşuda da olmuş! Konusununun içerigi kısaca ->> efenim bu şapka ne menem bişimişki iki komşu ülkenin birsürü insanı uğruna katledilmiş.ne keramet varmış bu şapkada hala anlayamadım....

 1. #11
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  efenim bu şapka ne menem bişimişki iki komşu ülkenin birsürü insanı uğruna katledilmiş.ne keramet varmış bu şapkada hala anlayamadım.

 2. #12
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742
  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  efenim bu şapka ne menem bişimişki iki komşu ülkenin birsürü insanı uğruna katledilmiş.ne keramet varmış bu şapkada hala anlayamadım.
  Al bendende o Kadar Şapka için idam etmek ne kadar yanlışsa Fes,sarık için Başörtüsü için yaygara koparmak o kadar yanlıştır
  Din İman şekilde değil insanın içinde olmalıdır. İçinde olmadıktan sonra Şapka giymişsin,Türban takmışsın Fes giymişsin Sarık takmışsın ne fayda....
  İnsanın içindekinide ancak Allah bilir...

 3. #13
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  efenim bana başörtüsü ,sarık,fes takmadığı için asılan bir tek örnek gösterebilir misiniz islam tarihinden.
  Ama şapka için onlarcası asıldı.

 4. #14
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742
  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  efenim bana başörtüsü ,sarık,fes takmadığı için asılan bir tek örnek gösterebilir misiniz islam tarihinden.
  Ama şapka için onlarcası asıldı.
  Madem Konu Başlık Komşu, O zaman komsu'dan haberler ile devam edelim:))

  İran'da Örtünme !
  İran nasıl böyle olmuştu?

  Türbanın serbest kalması ihtimali insana ister istemez İran'ı hatırlatıyor. Şöyle bir geçmişe bakalım dedim.
  1979 Ocak ayında İran Şahı memleketi terk edip bir nevi sürgüne gitti. Ayetullah Humeyni sürgünde bulunduğu Paris'ten, Devrimci İslam Konseyi'nin, Şah'ın 'kanun dışı' hükümetinin yerini aldığını açıkladı.

  1979 Şubat. Ayetullah Humeyni, Fransa'dan İran'a döndü. Kendisini milyonlarca insan karşıladı.
  8 Mart 1979 günü Ayetullah Humeyni 'Devlet dairelerinde çalışan kadınların bundan böyle peçe takıp, islami elbise giymeye mecbur olduklarını bildirdi. İşin acıklı tarafı ise 8 Mart'ın Düna Kadınlar Günü olması idi.
  1979 Nisan ayında Humneyni İran İslami Cumhuriyeti'nin kurulduğunu ilan etti. Bütün kanunlar kalktı. Yerlerini Şeriat hükümleri aldı. Kadınlar haklarının büyük bir kısmını kaybettiler.
  Bunların en mühimleri 1931'de kabul edilen Aile Kanunu ile kadınlara verilen boşanma hakkı ile erkeklerin birden fazla kadın ile evlenmesini yasaklayan hükümler ile miras hakkı idi.
  18 olan evlenme yaşı kızlar için 13'e, oğlanlar için ise 15'e indirildi.
  Kızların normal mekteplere gitmeleri yasaklandı.
  Kadınların çadır (tepeden tırnağa siyah ve peçeli bir kıyafet) giymeleri mecburi oldu.
  Humeyni'nin kadınları sadece cinsi birer madde olarak gören felsefesi icabı bu sayede erkeklerin tahrik olmalarına mani olunacaktı.
  Kadınlar miras başta olmak üzere medeni kanunun bir çok hakkından mahrum edildiler.
  Okullarda, otobüslerde, denizde, kayak merkezlerinde velhasıl her yerde kadınların erkeklerden ayrı olması kaide haline geldi. Bunun aksi olduğu takdirde Devrim Muhafızları kadınları hemen bekaret kontroluna götürebiliyorlar.
  Devrimden sonraki bir kaç sene, vücutlarının ellerinden başka bir yeri açık olan kadınların cezası ya 70 kırbaç ya da 60 gün hapis idi.
  Bu arada kısa kollu gömlek ile dolaşan erkeklerin de kolları siyah boya ile boyanabiliyordu.
  Rivayete göre hapiste olan kadınlar, idam edilmeden önce Devrim Muhafızları tarafından iğfal ediliyorlardı. Bunun asıl sebebi bu kızların, kadınların cennete gitmelerine mani olmaktı.
  1983 Eylül ayında, İran'ın kuzey doğusunda, Türkmen kadınlara islami elbise giydirmek ve peçe taktırmak isteyen Devrim Muhafızları ile Türkmen ve Tatar kabileler arasında çatışmalar çıktı.
  1991 Temmuz ayında islami kıyafet mecburiyetini protesto eden yüzlerce kadın hapise sokuldu.
  1991 Ağuston ayında İran'da, yabancı şirketlerde çalışan kadınların da kıyafet kaidelerine uymalarının icap ettiğine dair bir emir yayınlandı.
  Daha sonraları Muhamet Hatami Cumhurbaşkanı seçildi ve onun zamanında kadınlara nisbi bir rahatlık geldi. Kadınlar belediye seçimlerinde bazı koltuklar kazandılar. Okullarda ve devlet dairelerinde kıyafet konusunda biraz tolerans gösterilmeye başlandı ancak bu iyileşme harketleri Ashmedi Nejat'ın başkanlığı ile sona erdi.
  2007 senesinde erkeklerin kolsuz T-shirt giymeleri ve saçlarını batı usulü kestirmeleri yasaklandı.
  Uzun lafın kısası Şah devrinde bile bu kadar eziyet çekmeyen ve oldukça modern bir görünüşe sahip olan İran halkı yine karanlığa büründü.

  Aslında İslam Devrimi'nden Öncede Çok Direndiler !

  Humeyni'nin başörtüsünü zorunlu yapma girişimini protesto için binlerce kadın meydanlara aktığında takvim 8 Mart 1979'u Dünya Kadınlar Günü'nü gösteriyordu. Hükümet göstericilere "Humeyni'yi yanlış anladıklarını zorunlu örtünmenin söz konusu olmadığını" anlatmak, güvence vermek zorunda kaldı.


  Bugün: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde "Başörtüsü istemiyorum" diyen kadınlar başına jop yiyor!

  Eski Tahran Büyükelçisi Korkmaz Haktanır'ın eşi Handan Haktanır'dan uyarı var:

  "İran'da örtü okula sinsice girdi; 3 yılda herkes örtündü"

  Önceki gece NTV'de akademisyenlerle türbanı tartışıyorduk, ki internet adresimize bir mektup düştü.
  Tahran'da yaşamış, "adının açıklanmasını istemeyen" bir diplomat eşi, İran'daki örtünme konusundaki deneyimini aktarıyor, Türk kadınlarını uyanık olmaya çağırıyordu. İsmi kontrol ettik; doğruydu.

  Mektup, 1991-94 yılları arasında Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'ni yapan Korkmaz Haktanır'ın eşi Handan Haktanır'dan geliyordu.Yayında isim vermeden, mektuptan bölümler okudum.
  Yayından sonra da kendisine ulaşıp mektubun tam***** bu köşede yer vermek için iznini istedim.
  İşte Handan Haktanır'ın "türban uyarısı":

  "Ruj süreni sopaladılar"

  "Tahran'da görev yapmış bir diplomatın eşi olarak, türban konusunda düşündüklerimi bir iki cümleyle ifade etmek isterim:
  Tayin yerimiz olan Tahran'a uçağımız inerken 'hicab'ımı başıma geçirdiğimde kendimi şöyle teselli ediyordum:
  'Nasıl olsa burası benim ülkem değil. Birkaç yıl dişimi sıkar katlanırım. Çok şükür ki biz Atatürk kızlarıyız ve böyle şeyler bizim başımıza gelmez.'
  Tahran'daki görev süremiz boyunca (gayrimüslimler de dahil olmak üzere) 'hicab'sız dolaşan tek bir kadın görmedim. Bir yabancı diplomatın eşi, şapka takarak bu yasağı delmeyi denedi, ancak devrim polisleri kendisini derhal ikaz ettiler.
  Bir başkasının eşi ruj sürdüğü için karakola alındı ve ellerine sopalarla vuruldu. Bu hanım bir keresinde 'Eğer Müslümanlık buysa, Hıristiyan olduğum için çok şanslıyım' demişti.

  "Süreç 3 yılda tamamlandı"

  "Tayinimizin ilk günlerinde İranlı hanım dostlarım bana sürekli olarak Türk kadınlarının dikkatli olmalarını ve erkeklerin bilinçaltındaki güvensizlik duygularından ve endişelerden kaynaklanan bu uygulamanın, sinsice ve adım adım geldiğini söylüyorlardı.
  Bir gün okullarına gittiklerinde kapıda 'Bundan böyle hicabsız derslere giremeyeceklerine' dair bir kâğıt bulmuşlardı.
  Dedikleri kadarıyla, sürecin tamamlanması üç yıl almıştı. Ondan sonra ise çok geç olmuştu.
  İtiraz edenlerin sayısı giderek azalmış, sonuçta yıllar sonra bu ortam içine doğan kızlar için 'hicab'lı olmak son derece doğal ve yerine getirilmesi gereken bir şart olarak algılanmaya başlanmıştı.
  Bu uyarıları ben o zaman masal dinler gibi dinlemiştim. Evet, ben de onlar gibi giyiniyordum, ama bu benim değil onların sorunuydu. Bizim ülkemizde böyle şeyler olmazdı.

  "Rüyamda korkuyordum"

  Ancak, bir süre sonra vestiyerden 'hicab'ımı alıp taktığımı, ancak sokağa çıktıktan sonra fark ettiğimin ayırdına vardım. 'Hicab', benim için de artık bir refleks haline gelmişti.
  Öyle ki, bazen rüyalarımda bile kendimi başı açık olarak gördüğümde korkuyla uyanıyor 'Devrim polisleri geliyor, ben ise hicabımı takmamışım' diye paniğe kapılıyordum. İşte o zaman, 'hicab'ın aslında buzdağının görünen parçası olduğunu; asıl amacın, kadının ezilmesi, kontrol altına alınması ve korku altında yaşayan, ikinci sınıf insanlar olduklarına inandırılması olduğunu anladım.
  O nedenle Türkiye kadınlarının çok dikkatli olması ve son derece masumane bir şekilde, özgürlük adı altında gelen bazı uygulamaların, ileride çok daha baskıcı bir rejimin ayak sesleri olabileceğini asla akıllarından çıkarmamaları gerekmektedir.
  En içten saygılarımla..."

  07.02.2008.... CAN DÜNDAR

  Demekki komşunun Her hareketini Örnek almamak gerekiyormuş Bir komşudan her şeyi değil , tüm komşulardan iyi şeyleri örnek alsak nasıl olur?

 5. #15
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sevmekesas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Nerden
  İstanbuL
  Mesaj
  409
  Rep Gücü
  5445
  Şapka için idam etmek ne kadar yanlışsa Fes,sarık için Başörtüsü için yaygara koparmak o kadar yanlıştır
  Vayy beee.. Siz idam etmek ile yaygara koparmak fiilini aynı mı sayıyorsunuz??? Hayranım ya şu sizin kıyaslama mantığınıza!!!
  "seckince-SEVMEKESAS-Speare" Hattı

 6. #16
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742
  Alıntı sevmekesas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Vayy beee.. Siz idam etmek ile yaygara koparmak fiilini aynı mı sayıyorsunuz??? Hayranım ya şu sizin kıyaslama mantığınıza!!!
  Eeeee bu işler yaygarayla başlar Sn sevmekesas, Bugün yaygara kopartanlar yarın (ellerine yetki geçerse tabi) başı açık diye kadınları taşlarlar,köprüden atarlar ne bilim işte.... (oruç tutmadı diye köprüden atılan gençler var bu ülkede hatırlayalım lütfen)

 7. #17
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Biri " idam " ...diğeri insana ZULÜM...Ağıldaki hayvanlar gibi ,reva görülenin bu olması normal yani...O zaman şöyle düşünebiliriz yaygara koparmak ne kadar önemsiz ise," idamlardan sonraki YAYGARALARI " da sallayın gitsin,hiç bir önemi yok...

  Sağlıcakla kalınız...

 8. #18
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Mesaj
  452
  Rep Gücü
  0
  Alıntı YukseLL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eeeee bu işler yaygarayla başlar Sn sevmekesas, Bugün yaygara kopartanlar yarın (ellerine yetki geçerse tabi) başı açık diye kadınları taşlarlar,köprüden atarlar ne bilim işte.... (oruç tutmadı diye köprüden atılan gençler var bu ülkede hatırlayalım lütfen)
  Sayin adminim bilmediginiz $ey hakkinda bu kadar emin yazmasaydiniz keske..
  Olan birseyi yazmak degilde, sanki savundugunuz fikri hakli cikarmak icin ileride olsunda fikrim hakli ciksin temennisi gibi olmu$..

  Zamaninda yapildi ise idamlar bu olmus birsey...
  Siz olmus birseyin karsisina ilerde olur ihtimalli birseyle cikamazsiniz ki..!

  Oruc tutmuyor diye köprüden atilan gencleri zikretmissiniz, elbette bunun bu eylemin savunulacak bir tarafi olamaz, ama gördük ki bircok olay düzmece...

  Ne malum o genci köprüden atanlarin, müslüman KILIGINA giren ama , oruc tutmayan alkolik, ateistlerden olmadigi

  son zamanlarda islama provake olaylari ile dolu onlarca eylem desifre edildi, üzülerek bile olsa bunlarin bazilarini sizin su boyali basin bile itiraf etmek zorunda kaldigi zamanlarda oldu...

  Yine diyorum $ayet ASILMA olayi gercekten yapildi ise..

  Bu iktidar ile yani devlet gücü ile yapilmis bir olaydir..
  Köprüden atma, acik kadini yada kapali kadani taslama ferdidir

  her ikiside tamamen yanlistir..bir biri ile kiyaslamak yanlisinda yanlisidir...

 9. #19
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye ĐЄŁī ЄکмΞЯ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nerden
  Rüzgarı sert Delikanlısı mert olan Memleketten
  Yaş
  36
  Mesaj
  197
  Rep Gücü
  11185
  Halen nelerle uğraşıyoruz :)))

 10. #20
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Komşuda yeterince idam yapılmamış demek ki yobazlar yine başa geçmiş. Allah'a Çok şükür bize Atatürk'ü göndermişte Yobazların köküne zamanında kibrit suyu dökmüş...

  Ama maalesef gene güümüzde mantar gibi çoğalmaya başladı bu yobazlık...

Benzer Konular

 1. 2011 Şapka Modelleri
  asisedef06 Tarafından Bu günlerde Ne Moda? Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-10-2011, 05:38 PM
 2. şapka satan adam
  ashenarşi Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-11-2010, 11:03 PM
 3. Şapka takmak saçları döker mi ?
  Gül@y Tarafından Saç Bakımı Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 27-11-2009, 11:45 PM
 4. Bu çift vuruşa şapka çıkartılır
  YukseLL Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-11-2008, 10:31 PM
 5. Bayan Şapka Modası
  dogangunes Tarafından Kadın Modası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-06-2008, 09:43 PM
Yukarı Çık