HAK MI , DOĞRU MU , ADALET Mİ EŞİTLİK Mİ ?

HAK : HER ŞART VE ZEMİNDE DOĞRULUK VE GERÇEKLİĞİNİ KAYBETMEYEN KURALAR BÜTÜNÜDÜR.
DOĞRU İSE ; GERÇEKLİĞİ VE DOĞRULUĞUNU BELLİ ŞARTLARA BAĞLI OLAN KURALLAR BÜTÜNÜDÜR .

MESELA 2+2 HER ZAMAN 4 EDER.YAĞMURDA DA ,ÇÖLDE DE ,10.000 SENE ÖNCE DE UZAY ÇAĞINDA DA... ; BU HAKTIR ! AMA YAĞMURLU BİR GÜNDE ŞEMSİYE İLE DIŞARI ÇIKMAK DOĞRU İKEN BİR BAHAR GÜNÜ ,NEFİS BİR HAVADA ŞEMSİYE İLE DIŞARI ÇIKMAK YANLIŞTIR !... BU İSE DOĞRUYA ÖRNEKTİR.DOĞRUNUN GERÇEKLİLİĞİNİ KORUMASI ŞARTLARA BAĞLI İKEN ,HAK'IN GERÇEKLİLİĞİ ZAMAN VE ZEMİNDEN BAĞIMSIZ OLARAK HER ZAMAN İLERİ SÜRÜLEBİLİR !


ADALET , EŞİTLİKTEN FARKLI VE DAHA KAPSAYICI BİR KAVRAMDIR !ÇALIŞANA DA ÇALIŞMAYANA DA AYNI ÜCRETİ VERMEK EŞİTLİKTİR AMA ADALET DEĞİLDİR !VEYA 100 KG. YÜKÜN 50 KG.INI KADINA , 50 KG.'INI DA ERKEĞE YÜKLEMEK EŞİTLİKTİR AMA ADALET DEĞİLDİR.ADALET ÇALIŞANA ; ORTAYA ÇIKAN ÜRÜNDEKİ KATKISI ORANINDA ÜCRETİ SAVUNURKEN YÜK TAŞINMASI OLAYINDA DA FİZİKİ OLARAK DAHA FAZLA GÜÇ SAHİBİ ERKEĞE 70KG. YÜKLEMEYİ SAVUNURKEN , FİZİKİ OLARAK DAHA AZ GÜÇ SAHİBİ KADINLARA 30KG. YÜKLENMESİ GEREKTİĞİNİ İLERİ SÜRER!


EŞİTLİKTE ADALET YOKTUR AMA ADALETTE EŞİTLİK VARDIR !

İSLAM "ADALETİ VE HAK'KI " ÖN PLANA ÇIKARIRKEN GÜNÜMÜZ ÇAĞDAŞ (!) HUKUK SİSTEMİ VE İNSAN AKLI " EŞİTLİĞİ VE DOĞRU BİLİNEN ŞEYLERİ " ÖN PLANA ÇIKARMAKTADIR...

İNSANLAR AKIL İLE ANCAK DOĞRU VE EŞİTLİLİK SEVİYESİNE ANCAK ULAŞABİLİRKEN , İSLAM ŞERİATI İNSANLARA DAHA İLERİSİNİ " HAK VE ADALETİ " TAVSİYE ETMEKTEDİR !

" ALLAH ADALETİ VE İYİLİĞİ EMREDER ... " ( Nahl: 90 )Alıntı:İslam üstündür