+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 10

Ateizm Zor Zanaat!

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Serbest Kürsü Forumunda Bulunan Ateizm Zor Zanaat! Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Ateizm Zor Zanaat! Ateist olmanın çok zor, hatta imkansız olduğunu söyleyen düşünürlerin sayısı çok. Onlara göre ateist olduklarını açıkça söyleyenler

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  32357
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.765
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  15312

  Ateizm Zor Zanaat!

  Ateizm Zor Zanaat!

  Ateist olmanın çok zor, hatta imkansız olduğunu söyleyen düşünürlerin sayısı çok. Onlara göre ateist olduklarını açıkça söyleyenler bile samimiyetten uzak ve varlıklarının derinliğinde tanrı fikri mutlaka gizli. John Baille, böyle düşünüyor. J.A.T. Robinson adlı düşünür ise, düşünülmüş ve tartışılmış bir ateizmin mümkün olmadığını vurguluyor ısrarla. Robinson’a göre her insan, ilahi gücün varlığını, içinden gelen bir zorlama ile duyar...Robinson “iç baskı”dan hareketle, ateizmi bir tür “kaçış” olarak nitelendirilir.Gazali ve Descartes gibi birçok düşünüre göre de Allah’a inanmak tamamen fıtri bir olay ve insan tabiatı ve insan tabiatı inanmaya daha doğuştan yatkın. Belki de bu fıtri özellikten dolayı salt ateizmin çok zor, hatta imkansız olduğu görüşü birçok taraftar buldu.

  alıntı:İslam üstündür

  Ah şu ateistler şaşırmamak mümkün değil.....

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Üye Numarası
  133704
  Mesaj
  1.889
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33021
  efenim deve kuşu gibi işte napcan.Ne deve ne kuş.Kafalarını kuma gömünce heryer karanlık sanıyolar.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Üye Numarası
  121183
  Mesaj
  912
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  19318
  Herhangi birinin 'teist olmak zordur' önermeside icini bos biraktiktan sonra hicbir kabul görmez, tipki bu baslik altinda yazanlar gibi. Söyle ki; hayali salt tanri inancini geciniz, ilahi olduguna inandigi emirlere insan hicbir zaman uymamistir; oysa tanri yasasina uymamak imkansizdir: dünya durmaz, döner. Insan dogar, büyür ve ölür, misal. Her ne hikmetse, insanin oldugu her yerde, tanri sözleri gecerli degildir. Bu yüzden, hicbir din, hicbir yerde gecerli olmamistir. Simdi bu cikarim, en azindan ilk mesajdan daha mantikidir. Yoksa, iman ölcer yok elimizde? Sadece ateistler icin degil! Sizlerinde imanlarindan, sözlerinize bakarak makul göreceksek, sizler neden yalanci olmuyorsunuzda ateistler oluyor ki? De'mi ama?

 4. #4
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Ateizm şu,Agnostizm bu,Müslümanlık o,Hristiyanlık...Bunlara inananların bu inançları herkesin kendini bağlar...Oysaki " insan olmanın gereklilikleri " tüm insanlığı bağlar...Asgari müştereklerimiz,optimum buluşma noktamız,bizi biz yapan,beni ben yapan seni sen yapan,ortak değerlerimiz olmalı...Yani insan değerleri...Sanırım gerisi " teferruattır "...

  Sağlıcakla kalınız...

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Üye Numarası
  140800
  Mesaj
  319
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1761
  ateist olmak gerçekten zordur.ama aslında herkes bir ölçüde ateistir.binlerce yıldır inanılan şeylere karşı çıkmak zordur.milyarlarca insanın binlerce yıldır korkularının, beklentilerinin beslediği, büyüttüğü
  bir duygudur dinler.söylediğim gibi herkes ateistir temelde,çünkü bilirler dinlerin kendi korkularının ürünü olduğunu.bilirlerde seslerini çıkarmazlar; çünkü bir insanın korkularıyla savaşması çok zordur.kolayı varsa eğer savaşmak yerine onu seçerler.bu yaptığının yanlış olduğunu söyleyenlerden nefret eder, savaş açarlar.buda sorumluluk almadan kaçmanın en kolay yoludur.

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Üye Numarası
  133704
  Mesaj
  1.889
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33021
  dinin kökeni korku değil ilahi aşktır efenim.

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye atom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Üye Numarası
  140874
  Mesaj
  306
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  3648
  o iddaları ortaya atanlar kendi öz lerinden yola çıkarak tüm insanları aynı kefeye koyarlar.ne kadar cahilce.
  ama ben size hepinizin aslında ateist olduğunu kanıtları ile ıspatlayabilirim.

  herkes bilinç altında ateisttir.öyle olmasaydı,nufusun %99 unun müslüman olduğu ülkemizde bu kadar cemaatsiz cami olmazdı.
  evlenene kadar hiç sxkx yapmayan erkek varmı aranızda? bu konuda bir sayım yapıldımı bilmiyorum ama,bizde eğer bu toplumun içinde büyüdü isek,%90 lık bir bölümün evlenmeden önce sxkx yaptığını söylemek hiçte abartı olmaz.en büyük 5 günahdan biridir.
  alkol alanların,yalan söyleyenlerin,gıybet edenlerin...
  amcasının karısı ile aşk yaşayan (islamiyete uzaktan yakından uymayan bir olay) aile nin konu olduğu dizinin rekor izlenme oranları...

  kısacası dinini gerçekten tastamam yaşayan insan sayısı %? dır bilmiyorum ama,bana kalırsa %1 bile değildir.
  büyük günah saydığı bir çok şeyi işleyen bir toplum,ve müslüman olduklarını idda ediyorlar.bununlada kalmıyor,ateistleride bir ilaha inandıklarını kendilerinden yola çıkarak idda ediyorlar.
  kafanızda yarattığınız ahiret ve allah inancınıza bilinç altında itirazlar olduğunu biz bu söylediklerimizi baz alarak söyleyebiliriz...de siz ne gördünüz bizden ki "sizde inanıyorsunuz dümen yapmayın" diyorsunuz?

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Üye Numarası
  133704
  Mesaj
  1.889
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33021
  efenim zaten müslümanım diyen herkes Allahın ipine sım sıkı sarılsa müslümanlar bu gün bu halde olmazdı.ne zaman ki Allahın emirlerinden sıyrılıp nefislerinin emrine girdi müslümanlar,o zaman zelil ve perişan oldular.Allaha kullukta gaflete düşünce, onlarca ilahların kulu kölesi oldular.
  gelenek olarak yaşanan bile insanları pekçok kötülükten uzak tutuyor bu da bir gerçek.
  İnsan müslümansa islamın büyük günah saydığı kötülükleri işlememelidir.Küçük günah saydığı şeyleride alışkanlık haline getirdiği zaman oda büyük günah kaps***** dahil olur.yasak çiğnemenin küçüğü büyüğünden ziyade kime karşı o günahı işlediğinin bilincinde olan insan tüm yasaklardan elini çekmeye çalışır.yanılıp yenilip hata ettiyse,hatada ısrar etmez,tevbe eder,bir daha o günaha dönmemeye azmeder.abdestli,namazlı,ağzı dualı ve müslümanlığı yaşamaya azmedenler arasında o dediğiniz günahı irtikab eden yüzde 1 bile değildir efenim.
  Herkesin bilinç altında aslında inanmak vardır.zorda kaldığında ateistler bile içlerinden dua ederek O yüce yaradanla irtibat kurarlar.Ama kurtulunca geri eski inatlarına dönerler.inanmassanız kendinize sorun.

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Üye Numarası
  121183
  Mesaj
  912
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  19318
  Bu konu teistlerin tutunabilecegi bir konu degildir. Bu kadar sacma argümanlari kullananlar -ateistlerde olsa farketmez- kendi inanclarinin mezar kazicilarini yaratir. Teistler nerede, ne zaman tanri sözlerine uymusturda ateistlerin tanrisizliga aykiri tutumlarini yargilayabilirler ki? Bu kadar sacma argümanlari birakin fanatikler savunsun... Sizlerinde onlardan farki olsun. Sözlerim ayrica azili ateistlerede.

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  32357
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.765
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  15312
  Turan Dursun, kendisini ateist olmaya götüren düsünce dolu bilimsel deneyini(!), Yeniyüzyıl Dergisi, sayi 6'da kendi ağzından şöyle anlatır:
  " Allah'a inanıyordum. Ancak deneyimler yaptım kendi kendime. Su dolu kovanın icine süpürgeyi batırıp duvara sürdüm. Şekiller bir rastlantı... Dünya'nın oluşumu da öyle olmasın.. Bu arada o da tümden silindi. "Siz hala onu takip ede durun, Dursun babanızın zekasını durduğu böylece tescil edilmiş oluyor...
  Öncelikle, duvardaki su damlacıklarının evrendeki yıldız ve gezegenlere benzetilmesi yanlıstır, deneysellik ile uyuşmaz. Görünüş olarak benzetilmekten cok yapi olarak benzetilme vardır Turan Dursun'un "süpürge deneyi"nde. Yani duvardaki su damlacıklarından yola cıkarak "evren de
  öyle olmustur" demenin ilim ile yakından uzakta ilgisi yoktur.Ikincisi, sayın Dursun duvardaki su damlacıklarının tesadufen ve kendiliğinden olduguna inanıyor, ki bundan yola cıkarak Allah'ı inkar ediyor. Halbuki o su damlaciklarinin kendisi (Turan Dursun) tarafından oluşturulduğunu unutuyor, veya düşünemiyor! "Eger duvardaki gelisi guzel su damlacıkları dahi kendiliginden olamıyorsa bu mukemmel kainat/evren nasil olur ki kendiliginden bir Yaratıcı olmadan olabilsin?" diye sorgulamıyor kendisini pesin hüküm vermeden once. Bundan anlaşılıyor ki sayın Dursun'un ilim-deney ile ilgisi pek görünmüyor. Olsa olsa Allah'in varlıgından rahatsızlık duyan (cünkü yarin hesaba cekilme ihtimali var olacak!) bir kisinin en ufak bir ipucunu büyük bir delilmis gibi gormesinden ibarettir.
  Ilk olarak, Turan Dursun'un kitaplarına baktıgımız zaman dini yonden ilimsellik ile yakından alakası olmadıgını dinden cok az anlayan kisi hemen anlar. Tamamen ayet ve hadis carpıtmalarından ibaret olan, daha dogrusu kendisinden once batılı Islam dusmanı mustesrikler hakkında yazılmıs yazıları kendine has bir üslupla kendine has bir baslık altında toplamıstır. Bu Islam dusmanlarına Islam alimleri gereken cevabi fazlası ile vermislerdir. Bu hususta bilgi edinmek isteyen Asim Koksal'in buyuk bir saheseri olan "Islam Tarihi"nin 7nci cildine bakabilir. Orada acıkca goruluyor ki Italyan müsteşrik Caetani Islam kaynaklarını, belgelerini ya ilaveler yaparak, ya kelime oyunu yaparak, ya da cıkartmalar yaparak tahrif etmis, bunu yaparken de alakalı alakasız "kaynak" göstermekten geri durmamısıir,..

  Lakin, bilim bu arada bos durmuyor, işin gerceğini soyle acıklıyor:" Yapılan hesaplara göre, evrenimizin baslangıctaki gercek yogunlugu ile
  otesinde olusması imkanı bulunmayan kritik yogunlugu arasındaki fark, yüzde birin bir kovadrilyonundan azdır. Bu, bir kalemi sivri ucu uzerinde bir
  milyar yil sonra da durabilecek biçimde yerlestirmeye benzer. Ustelik evren genisledikce, bu denge daha da hassaslasmaktadır
  Bilim ve Teknik- Sayı: 201, s.16

  ALINTI:İSLAM ÜSTÜNDÜR
  Gerçektende ateizm zor zanaat. Adama sormazlarmı süpürgeyi duvara kim sürdü diye Tesadüfün bukadarıda pes doğrusu ...

Benzer Konular

 1. Ateizm Derneği Kurulmuş(!)
  uzak yollar Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-04-2014, 11:06 PM
 2. Ateizm Anketi
  SOSYALİST Tarafından Sosyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 21-02-2013, 06:32 PM
 3. ateizm dedikleri
  atmaca34 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 09-10-2010, 10:11 AM
 4. Dinsizlik (ateizm) bir dinmidir?
  İnci Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 25-05-2010, 03:06 PM
 5. Ateizm Nedir ?
  SOSYALİST Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 14
  Son mesaj: 04-09-2009, 01:21 AM
Yukarı Çık