+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
1. Sayfa, Toplam 3 123 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 28

Fetullah Gülen e ait okullar...

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Serbest Kürsü Forumunda Bulunan Fetullah Gülen e ait okullar... Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> . . . . . . . Ba$likta Fetullah Gülen' ait okullar diye actim ama dogrusu F.Gülen gözetimi altinda bulunan

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Üye Numarası
  140428
  Mesaj
  452
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0

  Fetullah Gülen e ait okullar...

  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  Ba$likta Fetullah Gülen' ait okullar diye actim ama dogrusu F.Gülen gözetimi altinda bulunan AMA YURT DI$INDA acilmi$ okullarin Türkiye ye ne gibi bir zarari yada faydasi var...?
  Dindar kesim daha dogrusu bu cemaate bagli kisilerin bu okullar hakkinda cok müspet yazilar yazdigini, bilhassa siyasi alanda varlik gösteren , chp ve bu zihniyete yakin görüse sahip partiler , birde Erbakan hegomanyasindan kurtulamamis SP nin bu okullar hakkinda
  Kati elestirileri oldugunu biliyoruz... Kemalist kesimde dahil...
  Benim $uana kadar yakin tarih dikkate alindiginda bir Bülent Ecevit in Dsp si birde Tayyip erdoganin Akp si bu okullarin yaninda duru$ gösterdi

  Nerede ise dünyada devlet olmu$ her cografyada enaz 1 okul acan ama Türkiye SINIRLARI disinda olan bu okullarin Türkiyeye Katkisi yada zarari nedir..?
  .
  .
  .
  .
  .

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Üye Numarası
  138451
  Mesaj
  1.511
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33422
  Türkiyeyi ve türk dilini markalaştırmak. Türk dilini evrenselleştirmek. Türk kültürünü ve ahlakını evrenselleştirmek. Mesela yemek kültürünü ve türklerin ahlak bakımından üstün olan yanlarını.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye enrico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Üye Numarası
  141149
  Nerden
  Andromeda
  Mesaj
  177
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10867
  Daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu. Tüm dünyaya yayılmış Türk okulları...
  Türkiye'ye hiç bir zararı olacağını düşünmüyorum.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Üye Numarası
  138451
  Mesaj
  1.511
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33422
  Masonların add adı altında yaptığı faaliyetler üzerine olabilir mi? Atatürkçü felan oldukları yok. Atatürkü kalkan olarak kullanıp misyonerlik faaliyetleri yapıorlar. Mit ve Tsk kayıtlarında BELGELER mevcut.

  Bu yüzden olabilir mi???

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Üye Numarası
  140800
  Mesaj
  319
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1761
  Daha önce, Türkiye’nin gericileşme sürecini, tarikat yapılanmasını ve bu yapılanmanın ABD ile olan organik bağlantısını somutlamaya çalışan ve Türkiye’deki gericileştirme operasyonunun nasıl durdurulabileceğine dair çözüm önerisi sunan “EMPERYALİZM, DİNCİ GERİCİLİK, TÜRKİYE VE ÇÖZÜM” başlıklı bir yazı yayınladık. Bugün de, meseleyi tamamlaması açısından, Türkiye’nin gericileştirilmesi operasyonunun ekonomik dayanaklarının ve gelişmesinin genel bir çerçevesini çizmeye çalışacağız.

  1) Hiç kuşku yok ki, Türkiye’nin gericileştirilme operasyonu, ancak 1950’li yılların hemen başında tarihteki yerini alabilmiştir. Bundan önceki dönemde ağır bir yenilgi süreci yaşayan dinci gericilik, dünya kapitalizminin emperyalist ve saldırgan bir kimliğe bürünmesiyle beraber, 1950’lerden başlayarak yeniden palazlanmaya ve bir gelişim çizgisini yakalamaya başlamıştır. 1923-1950 yılları arasındaki dönemde yaşadığı yenilgiye bağlı olarak dinci gericilik, ekonomik anlamda ise daha geri bir mevziye çekilmiş ve elindeki mevcudu korumak dışında herhangi bir gelişmenin içerisinde olamamıştır. Dinci gericiliğe bu noktada en büyük ekonomik darbe, vakıf gelirlerinin, çıkartılan yasalarla artık tarikatlara veya cemaatlere değil, doğrudan doğruya devlete aktarılmaya başlanmasıyla vurulmuştur. Tekke ve zaviyelerin kapatılması, bu darbenin mihenk taşı olmuştur.  2) 1950-1960 yılları arası dönemdeyse, Demokrat Parti uygulamalarına paralel olarak kabuğunu kıran dinci sermaye, büyük metropollerin dışında kalmaya özen göstererek, özellikle de Anadolu’da, yani cemaatleşme ve tarikatlaşmanın giderek ve yeniden hız kazandığı gözlerden biraz uzak bölgelerde, küçük ve orta ölçekli işletmeler kurmak yoluyla, traktör, gübre, lastik, beyaz eşya gibi ürünleri pazarlayan ve dağıtan acentaların, bayiliklerin ve kimi dağıtım şirketlerinin sahiplerinden oluşan bir grubun ana dokusunu oluşturduğu bir yapılanmayla yeniden ortaya çıkmıştır.

  3) 1960 İhtilaliyle birlikte yeniden geri çekilme evresine geçen dinci sermaye, çok değil, birkaç yıl sonra yeniden ortaya çıkarak, artık dünya konjonktürüne uygun davranışlar sergileme çizgisinde yürümeye başlamış ve bu evresinde değişik bir karakteristik sergileyerek, uzun yıllar sürdürdüğü “perakendecilik” evresini geride bırakmaya başlayarak, gelişmesini daha da hızlandıracak bir yönteme “toptancılığa” yönelmeye başlamıştır.

  4) 1980’li yılların ortalarına kadar uzanan yaklaşık 15 yıllık zaman dilimi içerisinde, mallarını artık Müslüman vatandaşlara satmaya ve böylece de değişik bir tüketici kesimi yaratmaya başlayan dinci sermaye, nispeten kalitesiz ama ucuz tüketim mallarını pazarlamak suretiyle gelişimini sürdürmüştür. Bu dönemde dinci sermayenin gündeme getirdiği değişik uygulamalar dikkat çekmeye başlamıştır. Sözgelimi Ülker bisküvilerinin yenmesi için ünlü bir Nakşî Şeyh’inden fetvalar alınmış, dinci sermaye grubu içerisinde yer alan şirketler, İstanbul burjuvazisin örgütlenmelerine benzer irili ufaklı kimi ticari birlikler kurma yoluna gitmeye başlamışlardır.

  5) 1985 – 1997 yılları arsındaysa dinci gericilik ve onun sermayesi, artık hammadde için uzak doğuya bile girmeye başlamış, Müsiad (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) türünden ticari birlikler kurma yoluna gitmiş, büyük burjuvazinin denetimindeki ulusal banka ve sermaye kuruluşlarından farklı olarak kendi finans kurumlarını kurmuş, sözüm ona “faizsiz” bankacılık sistemini sağlam ayaklar üzerine oturtmaya başlamış ve bu yolla, özellikle Anadolu’da atıl bekleyen devasa birikimi kendisine doğru aktarmayı başarmıştır.

  6) Bu dönemde ayrıca, giderek hızlanmaya başlayan “özelleştirme” furyasının ve belediyelerden nemalanmanın büyük etkisiyle ve de bunlardan daha önemli olarak Suudi sermayesinin “Rabıta” skandalıyla ortaya çıkan inanılmaz desteğiyle akıl almaz bir güce doğru hızla ilerlemesine devam eden dinci sermaye, süreç içerisinde artık “Anadolu Kaplanları” veya “Yeşil Sermaye” gibi nitelemelerle, Türkiye burjuvazisine bile kafa tutabilecek bir noktaya kadar gelebilmiştir.

  7) Bu dönemde ortaya çıkan bir başka tarihsel olgu da, “Fethullah Gülen” meselesidir. İzmir Kestane Pazarı Camii imamlığından, son dönemdeki devasa bir sermaye toplamının bir numaralı organizatörü olma noktasına kadar uzanan garip, kimi zaman açıklanamayan ve bilinemeyen, tuhaf ve ilginç gelişme seyri izleyen Gülen olgusu, süreç içerisinde adeta, Türkiye’deki dinci sermayenin gelişim çizgisinin bireysel anlamdaki ifadesi olarak öne çıkıp billurlaşmıştır. Gülen olgusunun baş döndürücü gelişim çizgisi, dinci sermayenin akıl almaz gelişim çizgisiyle adeta özdeşleşmiştir.

  8) Bu arada, özellikle 1950-1960 arası dönemde birçok tarikat erbabını bünyesinde toplamak suretiyle faaliyetlerine bu şekliyle devam eden Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her yıl bütçeden aldığı payın, örneğin sağlık ve eğitim bakanlıklarının bütçeden aldıkları paylardan daima fazla olmasının artık sıradan bir olay haline gelmiş olması ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV)’nın başında bulunduğu şirketlerin sayısının artması bir başka önemli ayrıntı olarak gündeme oturmuştur. 1985-1997 yılları arasında ortaya çıkan Server Holding vakasıyla Muradiye Vakfı-Melih Gökçek ilişkileri dinci sermayenin nereden nereye gelmiş olduğu noktasında herkese çok önemli ipuçları sunmuştur.

  9) 1997 28 Şubat’ıyla birlikte, tıpkı 1960 İhtilali sırasında yaşadığı geri çekilme evresine benzer bir süreci yaşamak durumunda kalan dinci sermaye, daha sonraki dönemdeyse, özellikle AKP iktidarı aracılığıyla artık bir patlama aşamasına gelmiş ve rotasını başından sonuna kadar emperyalizmin çizdiği gericileştirme operasyonunun ekonomik düzleminin pürüzsüz hale getirilmesi noktasında inanılmaz rahat bir sürece doğru evrilmiştir.

  10) Bu durum aynı zamanda, Türkiye’deki dinci gericiliğin, siyasi ve sosyal örgütlenmesini artık tamamlama noktasına ulaşmış olmasının yanında, ekonomik olarak, aynı örgütlenmenin üçüncü ayağının da halledilme aşamasına gelmiş olmasından başka bir anlam taşımamaktadır.

  BU YAZI İÇİN ÖZEL EK:

  Kısaca, Fethullah Gülen:

  - 1942 yılında Erzurum'un Pasinler ilçesi Korucuk Köyü'nde doğdu. İkisi kız sekiz çocuklu bir ailede büyüyen Gülen, küçük yaşlarda hafızlık eğitimi aldı. Askerden önce Edirne'de imamlık yapan Gülen, 1966'da İzmir'e vaiz hocası olarak tayin edildi. Gülen, bu sırada Ege Bölgesi'nde gezici vaizlik yaptı. 1971 askeri muhtırasında kovuşturma geçiren Gülen bir süre Manisa ve Balıkesir'de aynı görevini sürdürdü. Yeniden İzmir'deki görevine getirilen Gülen, 12 Eylül askeri darbesinde hakkında çıkarılan tutuklama kararı nedeniyle kayıplara karıştı. 1986 yılında DGM'nin hakkında verdiği takipsizlik kararının ardından Gülen ortaya çıktı ve fahri olarak çeşitli camilerde vaazlar vermeye devam etti. 1992'ye kadar vaazlarını sürdüren Gülen, Arapça ve Farsça biliyor. Çeşitli dergi ve gazetelerde makaleler yazan ve çok sayıda basılmış kitabı bulunan Gülen, hiç evlenmedi. (RADİKAL GAZETESİ)

  Fethullah Gülen şirketlerinin listesi:

  - Çağ Öğretim İşletmeleri AŞ, Feza Gazetecilik AŞ, Şelale AŞ, Eflak AŞ, Kazak Türk Liseleri Genel Müdürlüğü, Sebat AŞ, Silm AŞ, Taşkent Eğitim Şirketi, Serhat Eğitim Öğretim ve Sağlık Hizmetleri AŞ, Tolerans Vakfı, Ufuk Eğitim Vakfı, Toros Eğitim Hizmetleri Turizm ve Ticaret AŞ, Ertuğrul Gazi Eğitim Öğretim AŞ, Karaçay Çerkes Toros Eğitim Hiz. Tur. ve Tic. AŞ, Palandöken Eğitim Öğretim Hiz. AŞ, Dunae 94 Şti, Özel Burg AŞ, Dostluk Yurdu Derneği, International Hope Ltd. Company, Fezalar Eğitim Öğretim Ticaret Limited Şirketi, Çağlar Eğitim Mal. Ltd. Şti, Balkanlar Eğitim ve Kültür Vakfı, S.C. Lumina SA Şirketi, Gülistan Eğitim Yayın ve Ticaret Ltd. Şti, Sema Eğitim Öğretim İşletmeleri AŞ, Samanyolu AŞ, Türkiye Sağlık ve Tedavi Vakfı, Yayasan Yenbu Indonesia Vakfı.

  (ULUSAL KANAL.COM)

  Fethullah Gülen ne kadar büyüklükte bir parasal toplama hükmediyor:

  - Savcılığın teslim ettiği yeni belgeler arasında da Gülen cemaatinin mali yapısına dair bilgiler yer aldı ve cemaatin 25 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığına vurgu yaptı.
  “Okullar, gazete, üniversite, sendikalar, televizyonlar. Bunların birbiriyle ne kadar bağlantılı olduğu tartışılıyor. İş yapma şeklinde hiçbir şeffaflık yok” diyen Savcılık, “Gülenin kendi açıklamaları da gösteriyor ki, kendisi felsefesini eğitim yoluyla yayan bir din adamıdır ama eğitimci değildir” dedi.

  ( Yeşil Kart talebine Amerikan Mahkemesinin verdiği karardan - ULUSAL KANAL.COM)

  56 ülkedeki 500’e yakın okul, Gülen cemaatine ait

  - Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla birlikte, bölgedeki otorite boşluğunu iyi değerlendiren 'Fethullahçılar', Türk cumhuriyetlerini kendileri için öncelikli hedef seçti. Bu ülkelerde istedikleri başarıya ulaşan cemaat, kendilerine ikinci hedef olarak Balkanlar'ı seçti. Sibirya'da bile okul açan cemaat Afrika, Amerika ve Asya'da en ücra ülkelerde dahi okullar açtı. 1998 yılı başı itibariyle, cemaatin denetiminde 56 ülkede yaklaşık 500 civarında okul bulunuyordu. Türkiye'de yedi tane üniversitesi bulunan cemaatin yurtdışında da beş üniversitesi bulunuyor.

  (ULUSAL KANAL.COM)

  Gülen İmparatorluğunun en büyük kaynağı:

  - Trilyonların döndüğü vakıf zincirinde Gülen tarikatına en büyük parasal desteği Türkiye geneline yayılan 300'e yakın yurt, işyeri, arsa, otel, lokanta ve işyerine sahip olan Akyazılı Vakfı sağlıyor. Akyazılı Vakfı'nın cemaat için önemini anlatmak için vakfın tarihi ile cemaatin tarihinin paralellik arzettiğini söylemek yetiyor. Akyazılı Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı adını, kurucuları İzmirli Nef'i Akyazılı ve Zehra Akyazılımdan alıyor.

  Adından da anlaşılacağı üzere amacı orta ve yükseköğrenim gören ya da görecek çocuk ve gençlere burs ve yardım sağlamak olarak özetlenebilecek vakıf, gün geçtikçe hem coğrafi açıdan, hem de sahip olduğu malvarlığı açısından hızla büyüyor. (RADİKAL)

  Fethullah Gülen’e yakın işadamları ve şirketler:

  - Asya Finans, Samanyolu TV, FEM Dershaneleri gibi büyük kuruluşların aralarında bulunduğu 56 kuruluş, 'Gülen'e birinci derecede yakın' olarak değerlendirilirken, İŞHAD üyesi işadamlarının sahip olduğu yüzlerce şirket de Gülen'e ikinci derecede yakın şirketler olarak sıralamadaki yerlerini alıyor.

  Eğitim konusundaki yurtdışı faaliyetlerini daha çok Asya ülkelerine yönlendiren Fethullah Gülen, bu ülkelerde Gebze Araştırma ve Pazarlama A.Ş. ile Çalık Grubu ve Yengin Holding tarafından sürekli destekleniyor. Ekonomide önemli yerleri olan Faruk ve Selçuk Berksan, İhsan Kalkavan, Mehmet Emin Hasırcılar, Demir Ali Bayraktar ve Mehmet Şirin gibi isimler ise Fethullah Gülen'e yakın ünlü işadamları listesinde yer alıyor.

  (ULUSAL KANAL-RADİKAL)

  Yurtdışındaki Gülen okulları ve bir örnek olay:

  - Rusya İç Güvenlik Örgütü FSB Başkanı Nikolay Patrusev, 17 Aralık 2002'de Türk basınında yer alan açıklamasında, gerçekleştirdikleri en başarılı etkinlikler arasında Türk casusların deşifre edilmesini de saydı. FSB Başkanı 2002 yılı etkinlik raporunda Fethullah Gülen okullarında çalışan öğretmenlerin casusluk faaliyetlerinin deşifre edildiğini belirtti. FSB Başkanı, açıklamasında, okulların sahibi konumundaki Tolerans, Serhat ve Ufuk vakıflarının isimlerini verdi.
  Rusya'nın Başkürdistan Özerk Cumhuriyeti'nde Fethullah Gülen okullarındaki 10 öğretmen Haziran 2003'te sınır dışı edildi. Ayrıca Başkürdistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınır dışı edilen öğretmenlerin görev yaptığı okulu kuran 'Serhat' vakfı ile tüm anlaşmalarını iptal ettiği de belirtildi. Bu olaydan sonra, Buryatya Cumhuriyeti'nde de, Fethullah Gülen okulu hakkında soruşturma başlatıldı.

  Milliyet gazetesi Moskova muhabiri Cenk Başlamış, 7 Eylül 2003 tarihli haberinde, Rusya'da Fethullah Gülen okullarının temsilcisi konumundaki Tolerans Vakfı Başkanı Mustafa Kemal Şirin’in sınır dışı edildiğini duyurdu. Tolerans Vakfı Başkanı Şirin, Rusya’nın Türk okullarıyla bağlantılı olarak şimdiye kadar sınır dışı ettiği en üst düzeydeki temsilci."

  Yine aynı haberde Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB'nin Başkanı Nikolay Patrusev'in yaptığı açıklamanın ardından, Rusya Eğitim Bakanlığı’nın Fethullah Gülen okullarına karşı kapsamlı bir soruşturma başlattığı belirtiliyor. Bu çerçevede Rusya’nın değişik bölgelerinde 10'a yakin okul kapatılırken, 50'den fazla Türk vatandaşı sınır dışı edildi.

  (AYDINLIK 5 EYLÜL 2004)

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Üye Numarası
  140428
  Mesaj
  452
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0
  Bu konu basligini ben acmistim neden böyle oldu....?

  Konu acmakta bir SINIR mi var..?

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Üye Numarası
  140800
  Mesaj
  319
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1761
  Fethullah Gülen: İsrail'den izin almalıydılar
  Fethullah Gülen İsrail'in kanlı baskınını değerlendirirken, İHH'nın İsrail'den izin almamasını eleştirdi ve "İsrail'in onayı olmadan hareket etmek, otoriteye başkaldırıdır" dedi.

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Üye Numarası
  140800
  Mesaj
  319
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1761
  "Adliye'de, Mülkiye'de veya başka bir HAYATİ MüESSESEDE bizin arkadaşlarımızın mevcudiyeti, öyle ferdi mevcudiyetler şeklinde ele alınıp öyle değerlendirilmemelidir. Yani bunlar gelecek adına bizim O üNİTELERDE GARANTİMİZDİR. Bir ölçüde onlar bizim varlığımızın teminatıdır" (4).

  "Türkiye'de önümüzü kestiler. Yürüyemiyoruz, orada durgun sular gibi bir de gölleşme imajı uyandıracaksınız. Zorlayacaksınız, yerinde yürüyor gibi yapacaksın. çünkü durmak, hem de durgunluk paslanma meydana getirir.... bu Mülkiye'de de, Adliye'de de her zaman sözkonusu olur. Yürümeli, eğer biz tüm nabzı, kalbi dinledik. Baktık ki, geriye adım attıracaklar, bence adım atmam beklerim, fırsat kollarım. Yani her şey bir oyundur. Kung Fu gibi bir oyundur. Taek-wando gibi bir oyundur. Yani her zaman insanın hasmını bir yumruk vurup, yere yıkması şeklinde değildir. Bazen hasmından kaçmak bile çok önemli bir manevradır. Kuvvet dengesi yoksa, kuvvete başvurmayın. çok iyi planlayacak, ona göre yürüyeceksiniz. Dışarıdan bizi korkaklıkla itham edeceklerdir. Allah bizim çaremize bakacak" (5).

  fethullah gülen

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Üye Numarası
  140800
  Mesaj
  319
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1761
  Dr. Necip Hablemitoğlu / KöSTEBEK /

  Yaklaşık dört yıldan bu yana, A.B.D. işbirlikçisi Mehmet Eymür gibi yeni vatanında yaşamını sürdüren ve yasadışı oluşumunu buradan yönetip yönlendiren Fethullah Gülen, madden ve manen tükenişin sinyallerini veriyor. Sadece o mu? Elbette ki hayır!.. Türkiye'deki cemaat de, kontrol edilemez düzeyde güçlenen sivil istihbaratçıların inisiyatif kullanmaya başlamaları, operasyonel sürece dahil olmaları nedeniyle zor anlar yaşıyor. Fethullahçıların kendilerini gizlemede ve olumlu imaj çabalarında ön planda yer alan "teröre bulaşmama-kaba güç kullanmama" ya da "önce ve öncelikle tedbir ve temkin" ilkesinin, cemaat içindeki "şahin" kanadının marifetiyle terkedildiği anlaşılıyor. Son gelişmeler, "gözden ırak" Fethullah Gülen'in, zoraki ayrılık nedeniyle cemaat üzerindeki kontrol gücünü iyice yitirdiğini; iplerin ise, devlet içine sızmış devlet ve rejim düşmanı kamu görevlilerinin eline geçtiğini ortaya koyuyor... Fethullahçıların A.B.D.'nin yanısıra, başta Almanya olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerindeki istihbarat servisleri ile ilişkileri, etkinlikleri ve örgütlenme faaliyetlerini içeren bir kitap çalışması halen devam ediyor (1). Müritlerinin "mülkiye, adliye, maarif vd." örgütlenmelerini, ancak vakti gelmeden ortaya çıkmamalarını emreden Fethullah Gülen'in, son gelişmelerden haberi olmadığı önesürülüyor. Şeyhlerini pasifistlikle, boş tedbirlerle zaman harcamakla, "cemaatin sahip olduğu potansiyeli lâyıkı veçhile değerlendirememekle" suçlamak yerine eylemi yeğleyen "şahin" kanat, daha çok devlet erkini kullanabilecek mevkilere gelmiş kamu görevlilerinden oluşuyor...

  FETHULLAH GüLEN'İN İSTİHBARAT TUTKUSU VE HEDEFİ: SöYLEMLER VE EYLEMLER

  Fethullah Gülen'in tasavvurundaki "ilâhi nizam"a giden yolun, iki önemli dönemeci bulunmaktadır: "tedbir ve istihbarat", "maarif ve şirket". Yasadışı fethullahçı yapılanma, bu iki dönemeci aşmış; nihai hedefe doğru, -her ne kadar şeyhleri A.B.D.'ne hicret zorunda kalsa da- yol almaya devam etmektedir. Yüzlerce şirketin sağladığı milyarlarca dolarlık bir ekonomik kaynağın desteğindeki yurt içi ve dışı yüzlerce okul, dersane, üniversite ile binlerce yurt ve onbinlerce ışıkevi!.. Diğer taraftan, yasadışı yapılanmanın silahlı gücünü oluşturan; düşmana korku, müritlere dokunulmazlık ve güvenlik ile ülke im***** ve istişare kurulu üyelerine, devlet kaynaklarından son derecede önemli ve kesintisiz istihbarat akışı sağlayan -T.S.K.'ne alternatif- kimi emniyet mensupları!..

  Fethullah Gülen için istihbarat birimlerinde kadrolaşmak niye bu kadar çok önemlidir?!. En önemli neden, bir türlü yeterince sızmayı başaramadıkları Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı silahlı ve de yasal bir güce sahip olmaktır. Adliye ve mülkiye kadrolaşması ise, bu gücü daha da pekiştirecek ve devletin içten ele geçirilmesini ya da bir başka ifadeyle devletin "kansız" teslim alınmasını temin edecektir.

  Fethullah Gülen ve de genel olarak tüm nurcular için, Atatürk ve İnönü dönemi polisiye takibatlarından kaynaklanan bir ürküntü, hatta yaygın korku sözkonusudur. Ancak, iyi (!) bir polisten gördüğü yardım, Fethullah Gülen'in istihbarat konusundaki ufkunu değiştirmiştir:

  "Edirne'den gelirken dosyam dolu gelmişti. Takibe maruz idim. Peşimde daima bir polis bulunuyordu. Fakat Cenab-ı Hak'kın bir lütfu, bu polis İmam Hatib'in orta kısmından mezundu ve benim de hemşerimdi. Erzurum'luydu" (2).

  Bırakalım istihbarat birimlerinde kadrolaşmanın çok yönlü avantajlarını, sadece telefonların dinlenmesi olgusu bile, yasadışı fethullahçı yapılanma açısından, başlıbaşına rakipsiz-rekabetsiz bir güç üstünlüğü (siyasal ve ekonomik) sağlamaktadır. Bilindiği üzere, devlet imkânları ile izlenmesinde kamu yararı görülen ve bir anlamda stratejik öneme sahip kimi politikacıların, mafya liderlerinin, gazetecilerin, bürokratların, işadamlarının, akademisyenlerin telefonlarının dinlenmesinin geçmişi, yeni değildir. Bu yolla elde edilen bilgilerin, organize suç örgütlerinin eline geçme olasılığı ise oldukça düşüktür; çünkü mafya, saptandığı kadarıyla dinlemeyi sadece sokaklardaki telefon kutuları üzerinden yapmaktadır (3). İşte, yasadışı-devlet düşmanı fethullahçı yapılanmanın gücü de bu noktada ortaya çıkmaktadır. Hiçbir organize suç örgütünün ya da siyasal yapılanmanın sahip olamadığı bu inanılmaz güç, yukarıda da belirtildiği gibi, sadece ve sadece yasadışı fethullahçı yapılanmanın uhdesinde mevcuttur. Nasıl mı?!. 1980'li yılların başlarından itibaren polis okullarına ve Polis Akademisi'ne sızarak burada kadrolaşan ve daha sonra Personel, Eğitim, Bilgi-İşlem, Terörle Mücadele, İstihbarat gibi birimlerde kökleşmeye çalışan fethullahçılar, istihbarat birimlerinin yanısıra, var oldukları her yerde ve ortamda, şeyhleri Fethullah Gülen'in kaset ve kitaplarındaki "tedbir ve temkin", "taktik ve strateji" içeren direktiflerinin gereğini yerine getirerek bugünkü güç düzeylerine erişebilmişlerdir. Fethullah Gülen'in muhtelif kitap ve kasetlerinden aşağıya alıntısı yapılan bu direktifler, mebzul miktarda suça azmettirme, kurnazlık, fırsatçılık, ikiyüzlülük, takiyye gibi ögeler içermektedir:

  "Adliye'de, Mülkiye'de veya başka bir HAYATİ MüESSESEDE bizin arkadaşlarımızın mevcudiyeti, öyle ferdi mevcudiyetler şeklinde ele alınıp öyle değerlendirilmemelidir. Yani bunlar gelecek adına bizim O üNİTELERDE GARANTİMİZDİR. Bir ölçüde onlar bizim varlığımızın teminatıdır" (4).

  "Türkiye'de önümüzü kestiler. Yürüyemiyoruz, orada durgun sular gibi bir de gölleşme imajı uyandıracaksınız. Zorlayacaksınız, yerinde yürüyor gibi yapacaksın. çünkü durmak, hem de durgunluk paslanma meydana getirir.... bu Mülkiye'de de, Adliye'de de her zaman sözkonusu olur. Yürümeli, eğer biz tüm nabzı, kalbi dinledik. Baktık ki, geriye adım attıracaklar, bence adım atmam beklerim, fırsat kollarım. Yani her şey bir oyundur. Kung Fu gibi bir oyundur. Taek-wando gibi bir oyundur. Yani her zaman insanın hasmını bir yumruk vurup, yere yıkması şeklinde değildir. Bazen hasmından kaçmak bile çok önemli bir manevradır. Kuvvet dengesi yoksa, kuvvete başvurmayın. çok iyi planlayacak, ona göre yürüyeceksiniz. Dışarıdan bizi korkaklıkla itham edeceklerdir. Allah bizim çaremize bakacak" (5).

  "Devletle çatışarak bir yere gidemezdiniz. Demek devletin de, bu çok yüksek gayeleri gerçekleştirmek için belli bir kıvama gelmesi lazım. Devletin belli ölçüde, o kıvama geldiğini söyleyebiliriz... Bütün bu farklı kanaatleriniz halihazırdaki zemini değerlendirme açısından, körü körüne devlet düşmanlığı yapmanızı, devletle çatışmacı bir tavra girmenizi gerektirmez... Bizler evrensel bir mesajın hizmetkârlarıyız" (6).

  "Evet, tırmanma şeridindeyiz; yükümüz çok ağır ve zirvelerde bizi görmeye tahammülü olmayan bir sürü hasmımız var" (7).

  "Dava insanlarının münferit hareket etmeleri son derece sakıncalıdır....davaya zımni ve kapalı bir ihanettir" (8).

  "Bu adliye için de aynen söz konusudur. Yani siz hâkim değilseniz, başka kuvvetler var bu ülkede. Değişik kuvvetleri hesap ederek öyle dengeli, dikkatli, tedbirli, temkinli yürümekte yarar var ki, geriye adım atmayalım. Zıplayacaksın, yerinde yürüyor gibi yapacaksın. çünkü durmak sende durgunluk, paslanma meydana getirir. Bu açıdan hiç durmamalı. İşler en kötü duruma göre hesap edilmeli. İyi çıkarsa hızlı yürürüz. İyi bir maratoncu gibi koşarız. Bakarız ki tıkanmalar var bu defa da zıplarız, yerimizde zıplarız öyle durma yok bizde" (9).

  "Arkadaşlarımızın mevcudiyeti İslami geleceğimiz adına bu işin garantisidir. Bu açıdan Adliye, Mülkiye veya başka hayati bir müessesede bizim arkadaşlarımızın mevcudiyeti öyle ferdi mevcudiyetler şeklinde ele alınıp öyle değerlendirilmemelidir. Yani bunlar gelecek adına bizim o ülkelerde garantimizdir. Bizim varlığımızın bunlar nabzıdır. Zayiata meydan vermeyin. Daha bunun neye ihtiyacı var, nasıl takviye edilmeli, bu demeli, sürekli o araştırılmalı, daha bir takviye edilmeli, fakat mevcuttan da bir ölçüde taviz verilmemeli derken yani fevkalâde korumaya alınmalı, katiyyen zayiata meydan verilmemelidir. Bu açıdan bizim ister bu dairede, ister diğer dairede arkadaşlarımızın korunması çok önemlidir. Bu koruma mevzuunda işte arz ettiğim gibi belki işin esnekliğinden istifade edilebilir. Esnek olun, sivrilmeden can damarları içinde dolanın. Bu açıdan, diğer taraftan bu kanun ve kuralları kullanma, biraz önce anlattığım esneklik içinde, diğer taraftan bir kanun ve kural adamı olma imajını uyarmak, yani harfiyen riayet ediyor bunlar denmeli, denmeli ki muntazam terfilerin arkasında bir ölçüde bu vardır. Ve sizin ilerki dönemde daha hayati, daha önemli yerlere gelmenizin arkasında da bu vardır. Yani sivrilmeden mevcudiyetinizi hissettirmeden çok ilerilere gitmek, iş de bu iki müessesede olduğu gibi hayati, dinamik bir kısım müesseselerde söz konusudur. Ta ilerilere gitme, böyle can damarları içinde dolaşma ve eğer dönülüp gelinecekse yara alınmadan, hissettirilmeden dönüp geriye gelme meselesi geleceğimizin adına çok esaslı hususlardır" (10).

  "Hâlâ bu sistem devam ediyor ve bu sistem içinde arkadaşlarımız istikbale yürüyeceklerdir. öyleyse o sistemin püf noktalarını bilmeleri lâzım, keşfetmeleri lâzım, aşmaları lâzım, hava boşluğu gibi bu da meselenin diğer yanıdır. Bir diğer yanı da, ister adliyede, ister mülkiyede arkadaşlarımız gittikleri yerlerde daha rahat iş yapmaları, tutunmaları, büyümeleri, kaymakam iseler vali olmaları, sıradan bir hakim iseler, şayet taktir toplayan bir hakim olmaları, biraz orada da böyle taşra teşkilâtında, siyasi güçlerle, siyasi kuvvetlerle de belli ölçüde bize yüzde yüz ters olan insanlarla açık bir diyalog olmasa bile onlarla da böyle çatışmamalı, fakat az buçuk böyle aynı cephe sayabilecekleri yani duygumuza, düşüncemize, siyasi mülahaza ile bile sıcak bakan ve sizi bütün, bütün ret etmeyen bir çevre içinde mütalaa edebileceğimiz siyasiler vardır. Refahtan bugünkü manasıyla, DYP'ye kadar yaşayan bir şeydir, siyasi yelpazedir. Bu insanlarla çatışmadan onlarla aramızdaki farkı, müşterekleri ortaya koyarak, o çizgide belli bir münasebet tesisinde yarar var bence" (11).

  "Meselâ geldi Mahmut Efendi, sizin kafanız gide gide onların mübarek sarıklarına, cübbelerine takılır. O önemli bir vazife ...gören o zat, bana göre çok önemli, ama hayatı bazı ünitelerinde, bazı sahalarında, bazı kimselerin öyle olmasında yarar var yani, hazret o hususa kilitlenmiş olduğundan dolayı o işin dışındaki işler Allah kapalı tutuyor olabilir ona, neden yani, demiştir ki benim Mahmut'cuğum sen fazla dağılma o türlü şeylere, sen çarşafı, sen şalvarı, sen cüppeyi, sen sarığı propaganda et. Bu çok lüzumlu. Hakikaten gençler için fena duygulara, fena düşüncelere karşı sakal kadar koruyucu, başka bir sütre yoktur, şalvar da o sütre yanında ayrı bir sütredir, cüppe de ayrı bir sütredir. Mahmut Efendi'nin sizin gözünüze ilişen şalvarına, sarığına, sakalına, gözünüze iliştiği zaman bile bu meselenin makûl mahmilini bulacak, çözeceksiniz. Kaldı ki, onun için bu yana bakın, tenkit edeceğiniz yani sizin böyle olunca meselâ EMNİYET TEŞKİLâTINA nasıl girecek bu insanlar, bu insanlar nasıl VALİ olacaklar, KAYMAKAM olacaklar, birader takılma, onu sen yetiştir, başkası yetiştirsin" (12).

  "İster maddi güçleri bakımından, isterse kendi ülkelerindeki güç kaynakları ve gücü temsil eden kaynaklar bakımından, isterse maddi güçleri bakımından, isterse ilim mahfilleri açısından, isterse toplumun büyük kesimlerine, büyük kısımlarına, bu duygu ve düşünceyle ulaşma açısından, belli bir noktaya, belli bir kıvama gelecekleri ana kadar, bu şekilde hizmete devam etmeleri şart, zaruri, lüzumlu. Yanlış bir şey yapar, kıvama ulaşılmadan, özleriyle tam bütünleşmeden, gereken mesafe alınmadan, bir kısım erken huruç diyebileceğimiz çıkışlar yapılırsa, dünya başlarını ezer ve müslümanlara Cezayir'deki hadise gibi yeni bir hadise yaşatırlar. Suriye'deki gibi 82 vak'ası gibi bir fecaat ve fezaat yaşatırlar.... Bir yanlışlık bize falso yaşatır ve bu falso ile yediğimiz mağlubiyeti telafi edemeyiz, yanlışı telafi edemeyiz. Bu sefer onlar sizi kıskıvrak derdest eder, bir daha belinizi doğrultmanıza fırsat vermezler hafizanallah.... Dünya firavunlar çağını yaşıyor, toprak firavun bitirmek için pek münbit, öyle bir dönemde tam özünüzü bulabileceğiniz , kıvama gelebileceğiniz ana kadar, dünyayı sırtınıza alıp taşıyabilecek güce ulaşabileceğiniz ana kadar o gücü temsil edeceğiniz elinizde olacak ana kadar, Türkiye'deki devlet yapısı ölçüsüne göre bütün anayasal müesseselerdeki güç ve kuvveti cephenize çekeceğiniz ana kadar her adım, erken sayılır, her adım 20 gününü doldurmadan yumurtayı kırma gibi bir şeydir, civcivleri terk eden kuluçka gibi, civcivleri doluya, fırtınaya terketmek gibi bir şeydir ve burada yapılan şeyler mikro planda dünyayla bir gün hesaplaşacak bu arkadaşların, hesaplaşma yollarını öğretme işidir. Talim ve terbiye işidir, böylesine feleğin çemberinden geçenler inşallah geleceğin fikir işçileri olarak kendi dünyalarını kuracaklar, feleğin çemberinden geçmeyen insanlar kendi acemiliklerine, toyluklarına takılacaklar ve tabii kendi ülkeleri de kendilerinden zarar görecek. Biz buyuz, sesimiz soluğumuz bu, bunca kalabalık içerisinde duygu ve düşüncelerimi sözde mahremce anlattım ama size mahremiyete sadık, mahremiyet mevzuunda hassas duygularınıza sığınarak anlattım. Biliyorum ki, elinizdeki meyve suları, boş kutularını dışarı çıkarken, bir çöp kutusuna attığınız gibi bu düşünceleri de açık olma yoluyla çöp kutularına atıp gideceksiniz, arz edebildim mi evet, sırrım senin esirindir söylersen esiri olursun" (13).

  "Şimdi elalem sizi biliyordur, sizi potansiyel bir tehlike olarak da biliyordur, yolun nereye gittiğini de biliyordur, yol ayrımında siz ne tarafa yol aldığınızı da biliyordur ve bir gün gidip bu yolların nereye dayandığını da biliyordur. Fakat sık sık böyle işle yolun bir kesiminde durup onlara yeniden, bir kere daha kükreme, bir kere daha haykırma, tahrik edici halimizi bir kere daha hatırlatma, bir kere daha hatırlatma demektir. Arz edebiliyor muyum? İşte bu da düşmanı tahriktir, bence. Yani hasımlarınızı tahriktir, şimdi evlerinizde hani bu durumun çok iyi alınması, değerlendirilmesi her zaman sözkonusudur. Sizi biliyorlardır ama, merdivenleri çıkarken ben şahsen evlerde kaldığımız zaman ayaklarımın altının lâstik olmasına dikkat etmişimdir, yani tak tak takunyalarla değil, ayağımı bastığım zaman alttakine duyurmayacağım şekilde lâstik ayakkabılarla o merdivenleri inip çıkmaya tercih etmişimdir, o sandalyeye dikkat etmişimdir" (14).

  "Ama her doğruyu her zaman söylemek doğru değildir.... Dünya sizi yakın takibe almışsa, böyle sadece söz yanı ağır, ağır olan, söz yanı ağır diyorum, iddia yanı ağır olan o tür şeylerle, koskocaman bir dünyayı tahrit etmiş, üzerinize saldırtmış, yaşama hatta dini neşretme şartlarını ağırlaştırmış, hizmet atmosferi içinde yaşanmaz hale getirmiş oluruz ki, o davaya samimiyet ve sadakatinizden daha çok, ihanetiniz manasına gelir..." (12).

  "... Halbuki gündem belirlemek ve hadiselerin nabzını elde tutabilmek için devamlı fikir ve düşünce üreten bir 'Kadro'ya ve bu düşünceleri pratiğe dökebilecek 'dinamik insanlara' ihtiyaç vardır. Tabii bütün bunlar, birer plan ve program gerektiren işlerdir. Sonra bu düşüncelerin hayata geçirilmesi için vasat ve ortamın müsait hale gelmesi de şarttır. Demek oluyor ki meselenin bir düşünce ve fikir olarak hazırlanması, bir de bu düşünce ve fikirlerin hayata geçirilmesi yönleri var. Biz bunların bütününe plan ve program diyoruz" (13).

  "Dengeli bir hizmet eri, söyleyeceği şeyleri hemen söylemez. O bilir ki, söylenmesi gereken her şeyi şimdi söylerse, kendisine hayat hakkı tanımayanlar çıkabilir. Şartlar aleyhinde ağırlaştırılabilir, dolayısıyla da sıkıntılı bir atmosfere düşebilir" (14).

  "Herhangi bir hizmette bulunan ve bir hizmeti temsil eden kimseler için, tehlikeli bir takım düşünce ve davranışlar vardır. Bunlar bazen çok masum görünseler de, hizmet erleri için tehlike arzederler... En gizli ve en masum düşünce ve mülahazalarımızın dahi ciddi bir kontrole tâbi tutulması gerekmektedir (Fethullah Gülen, Fasıldan Fasıla, C. 1, s. 145-46)".

  "Din-i mübin-i İslâm'a hizmet eden herkes neferdir. Dolayısıyla, bu hizmette askeri disiplin çok önemlidir. Şeklen asker değiliz ama, ruhen askeriz ve öyle de olmalıyız, hatta öyle olmak mecburiyetindeyiz. Bu sebeple, İslâmi hizmetlerde nefer olduğunu idrak edemeyen ve neferliğe ters tutumlar içine giren herkes, mutlaka, ama mutlaka bunun cezasını çeker" (15).

  "Taktik ve stratejiler söylenmez. Söylendiği an, onun bir taktik olma hüviyeti ortadan kalkar. Stratejiler sadece tatbik edilir. Bazan da bu stratejinin işin başında bulunan insandan başka kimse tarafından bilinmemesi gerekir" (16).

  "Nihai hedefe ulaşana kadar, yani sonuca ulaşıncaya kadar, her yöntem, her yol mübahtır. Bunun içerisine yalan söylemek de, insanları aldatmak da girer" (17).

  "Siz bir sivilsiniz, silahlarınız yok, kuvvet ve kudretiniz de sermayeniz kadar ... oysa askerde tek başına bile olsanız, iktidarınız, silahınız, ferdi kabiliyet ve cesaretinizin yanı sıra, içinde bulunduğunuz birliğin kuvvet ve iktidarını da yanınızda bulur ve yerinde bir paşayı, hatta bir orduyu bile esir edebilirsiniz" (18).

  "öyleyse, geleceği kucaklayıp planlayanlar, oturup onu bekleyeceğine, kendilerini ona asker olarak yetiştirme gayreti içine girmelidirler. Tâ ki geldiğinde hazır olan askerinin başına geçebilsin" (19).

  "Evet, Allah Rasülü etrafında her zaman işte böyle serdengeçtiler oldu, fakat o, hayatının hiçbir anında, ama hiçbir tedbirde kusur etmedi. Kuvvet dengesinin olmadığı bir yerde ortaya atılmasının hezimet ve mağlubiyetle neticeleneceğini herkesten iyi değerlendirdi ve bu sebeple de stratejisini hep temkin ve tedbir ile örgütledi" (20).

  "İhtiyat, bir iş ve bir hamlede zarar ihtimallerine karşı ve maruz kalınan musibetler neticesinde ah u vaha düşmemek için ehemmiyetli bir davranıştır. Sebeplere tevessülde gerekli hazırlığı yapmamış nice müteşebbis vardır ki, neticede ya dizini döver ya da kadere taş atar.... Bir hamle ve teşebbüste hedef alınan netice ne kadar büyükse, o uğurda gerekli görülen tedbirlere riayet de o nispette ehemmiyetlidir.... İhtiyatlı olma, korkup geriye durmaktan tamamen farklı olduğu gibi, tedbirsizce davranışların da cesaret ve yiğitlikle hiçbir alakası yoktur.... Her kötü haslet gibi, sırf bir aldatmaca olan kitle ruh haletiyle yine kitle avına çıkmak, Batının bize armağan ettiği şeylerdendir. Bu sakat ve nesebi gayrisahih düşünceyi benimseyenlere göre, bir yumurtanın başında bir sürü 'gak gak gıdak' normal görülse de, bize göre her milli mesele, bir mercan sabrı ve sessizliği içinde, en kuytu yerlerde ve mercan kuluçkalarının ızdıraplı, fakat gürültüsüz hallerine uygun bir çizgide cereyan etmelidir" (21).

  "Sizin gibi düşünmeyip farklı dünya görüşüne sahip karşısına acele çıkılmamalı... Yoksa bizim gibi düşünmüyorlar diye bir bir uzaklaştırılan veya uzaklaşan bu gayr-ı memnunlar, dev dev kitleler meydana getirerek karşınıza çıkıp sizi yerle bir edebilirler" (22).

  "Evet, denge gözetilmediğinde, hezimet ve mağlubiyetin kaçınılmaz olduğu şartlarda kahramanlık gösterisi sadece ihanettir" (23).

  "...bir yandan hasım cepheyi, mükemmel işleyen HABERALMA TEŞKİLATIYLA içinden tanırken, öte yandan da hasım cephenin aynı faaliyetlerine kendi içimizde sürdürmesine müsaade edilmemeli ve imkân tanınmamalıdır.... Evet, devlet ve milletin bekası ve hayatiyeti adına önem arzeden her dinamiğin üzerinde etraflıca durmalı, bu dinamikleri sistematik hale getirmeli, günümüzün teknolojik imkânlarından da faydalanarak bu faaliyetleri gerçekleştirmeli ... ve bilhassa HABER-ALMA hususunda her zaman hasım cephenin çok önünde olunmalıdır" (24).  ***

  DİPNOTLAR :

  1. Bu rapor, "Cumhuriyet Tarihi'nin En Büyük İhanet Odağı: TüM YöNLERİYLE FETHULLAHçILAR" başlıklı ve yaklaşık 1000 sayfadan oluşan bir kitap çalışmasının girizgâhı, sunumu olma özelliğini taşımaktadır. Sözkonusu kitapta, Fethullahçıların yurtiçi ve dışındaki tüm faaliyetleri, CIA, MI6 ve BND ilişkileri, yurtiçi ve yurtdışı örgüt (vakıf, dernek, şirket, dersane, okul, yurt vb.) adres ve telefonları, yayınları, işbirlikleri, şûra-istişâre üyeleri ve ülke-bölge imamları, kamp programları ve beyin yıkama yöntemleri, itirafçıların kaset çözümleri, özgün belgeleriyle verilecek; yorum yaşayan ve gelecek nesillere bırakılacaktır. Tarafımdan yaklaşık beş yıldır çalışmaları sürdürülen ve son rötuşları yapılan bu kitapla, Türkiye'de fethullahçılarla ilgili bilinmeyen hiçbir husus kalmayacaktır.

  2. Fethullah Gülen, Küçük Dünyam, s. 106.

  3. Emniyet Genel Müdürü Kemal önal'ın T.B.M.M. İnsan Hakları Komisyonu içinde oluşturulan "yasadışı telefon dinleme"yi araştırma alt komisyonuna verdiği resmi bilgiye göre: "Mafya tabir edilen suç çetelerinin açıktan geçen telefon hatlarına veya sokak başlarında bulunan telefon kutularına veya apartman girişlerinde bulunan kutulara müdahale ederek hedef aldıkları şahıs veya özellikle ticari firmaları dinleyebilecekleri; bu yolla elde ettikleri bilgileri ticari alanda haksız rekabet veya menfaat temin etmek için kullanabildikleri gibi şahıslara yönelik şantaj amaçlı olarak da kullandıkları, nitekim basına yansıyan karşılıklı telefon görüşmelerinin kayıtlarının bu yolla veya benzeri yollarla elde edildiği ... Mafyanın 'böcek' adı verilen cihazlarla da dinleme gerçekleştirdiği" kaydedilmiştir. 4. özel Arşiv, Kutu: 1, Kaset: 5.

  5. özel Arşiv, Kutu: 1, Kaset: 2. Kasedin çözümü için bkz. Zübeyir Kındıra, Fethullah'ın Copları, (İstanbul: Su Yayını, 2001), s. 167.

  6. özel Arşiv, Kutu: 3, Kaset: 7. Kasedin çözümü için bkz. Ergün Poyraz, Fethullah'ın Gerçek Yüzü, (İstanbul: Otopsi Yayını, 2000), s. 62. Ergün Poyraz'ın bu kitabı, bugüne kadar fethullahçılar hakkında yapılmış en özgün ve mükemmel çalışmadır ve ağırlıklı olarak kaset çözümlerini içermektedir. 7. Fethullah Gülen, İnancın Gölgesinde, C. 2, s. 234.

  8. Fethullah Gülen, Fasıldan Fasıla, C. 3, s. 69.

  9. özel Arşiv, Kutu: 3, Kaset: 3.

  10. Haz. Nuh Mete Yüksel, Fethullah Gülen örgütü Hakkında İddianame, s.58.

  11. özel Arşiv, Kutu: 1, Kaset: 8.

  12. özel Arşiv, Kutu: 1, Kaset: 3.

  13. özel Arşiv, Kutu:1, Kaset: 7.

  14. özel Arşiv, Deşifre Metin, K.1,D.1.

  15. özel Arşiv, Kutu: 3, Kaset: 2.

  16. Fethullah Gülen, Fasıldan Fasıla, C. 1, s. 119.

  17. Fethullah Gülen, a.g.e. , s. 125.

  18. Fethullah Gülen, Küçük Dünyam, s. 121.

  19. Fethullah Gülen, Fasıldan Fasıla, C. 1, s. 28.

  20. Fethullah Gülen, İnancın Gölgesinde, C. 2, s. 174.

  21. Fethullah Gülen, Prizma, C. 1, s. 25.

  22. Fethullah Gülen, Fasıldan Fasıla, C. 2, s. 141-42.

  23. Fethullah Gülen, a.g.e., s. 142.

  24. Fethullah Gülen, Fasıldan Fasıla, C. 1, s. 113-14.

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Üye Numarası
  138451
  Mesaj
  1.511
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33422
  Alıntı deklem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Fethullah Gülen: İsrail'den izin almalıydılar
  Fethullah Gülen İsrail'in kanlı baskınını değerlendirirken, İHH'nın İsrail'den izin almamasını eleştirdi ve "İsrail'in onayı olmadan hareket etmek, otoriteye başkaldırıdır" dedi.
  Aklınca Fethullah Güleni eleştirdiğin gibi diğer mesajında birde öveceksin değil mi? Hadi hadi.. Senin gibi din düşmanları ancak müslümanların arasına nifak sokmaya çalışan ucuz yollar bunlar. Biraz dirayetli olunda sözününüz arkasında olun. Olgun olun.

  Yoksa amaçsız yere mesaj attım mı diyeceksin bu yukarıdaki son mesajına??

  Siteye her girdiğinde başdan beri bunu yapmaya çalışıyorsun. Anlaşılmıyor değil.

  Hak dine büyük hizmetkarlık yaptığı için hocanın düşmanlığını bir okadar çetin tutuyorsunuz hepberaber. Tutmaya devam edin. Çetinin çetini vardır unutmayın.
  Konu ashenarşi tarafından (25-09-2010 Saat 11:39 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Fetullah Gülen'den dershane açıklaması
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-11-2013, 11:36 PM
 2. Okullar Bir Gün Geç Açılıyor!
  mopsy Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 12-09-2010, 05:28 PM
 3. FETULLAH HOCA'YI suçlayanlar..!
  atmaca34 Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 25-10-2009, 01:43 AM
 4. Fetullah gülen neden yemekte yoktu..???
  güney Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 20
  Son mesaj: 20-06-2009, 08:30 PM
 5. Fetullah Gülen cemaatine bağlı kuruluşlar
  İnci Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-05-2009, 01:45 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık