Terörizmden neredeyse dünyanın yarısı nasibini aldı. Değişen taktikleriyle yeni terör kuralları geliştirildi. Ve ortaya küçük çaplı hücreler çıktı. Dünya üzerindeki en tehlikeli hücreler nerede?

Terör ya da terörizm, siyasal, dinsel ve ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla çeşitli çevrelere uygulanan her türlü baskı ve silahlı eylemdir. 11 Eylül sonrası büyük terör örgütleri için yeni bir tanımlama iyice ortaya çıktı. O da bölünerek terör hücrelerinin oluştuğuydu. İşte hücreler!

1) Almanya
Ana Grup: İslami Cihat

Terörist sayısı: 100'ün altında Kasım 2006'da ajan uydular, Özbek sünni bir grubun birkaç büyük patlayıcı mağazası bulduklarına dair belli belirsiz bir diyalogu yakaladı.

2) Türkiye
Ana grup: PKK

Terörist sayısı: 4,000 1978 yılından beri 37,000'den fazla insan öldürüldü. 2000 yılında bulunan toplu bir mezarda PKK'nın işleri ortaya çıkartılmıştı: Beden parçaları eksik, kafatasları çivilenmiş çıplak insanlar...

3) Kaşmir
Ana grup: Lashkar-e-Toiba

Terörist sayısı: 5,000 "Saflığın askerleri" saldırı için fedai savaşçılar arıyorlar-kıyaslamaya gelince; 6 militan 2001 yılında Hint parlamentosuna girip, cehennem bir saat boyunca dumansız patlayıcı toz salıp, ardından kendilerini patlattılar.

4) Sri Lanka
Ana grup: Tamil Eelam Özgürlük Kaplanları

Terörist sayısı: 10,000 Şu sıralar üç gruptan LTTE üyeleri, Sri Lanka ile deniz, kara ve havadan savaş halinde. Parolan? Ölüm yakalanmaktan daha iyidir; bu sebeple de her isyancı beraberinde siyanür taşıyor.

5) Etiyopya
Ana grup: Oromo Özgürlük Cephesi

Terörist sayısı: 5,000 ve üzeri 1998 yılında 187 kişinin ölümüne sebep olan Bagalla katli***** rağmen basının pek fazla ilgisini çekmiyor. Eğer kan banyosu Nazareth'te gerçekleşseydi (bugünkü İsrail'de) profilleri tavana vuracaktı. Plan nasıl mı işledi? Dokuz bomba patlatıp, yerli ı devlet memurlarını öldürerek.

6) Avustralya
Ana grup: El-Kaide

Terörist sayısı: 100'ün altında Kasım 2005 tarihinde, 450 silahlı polis 2 terör hücresinin üyelerini "vahşi cihat" vaadettikleri için yakaladılar. Görünen o ki, grup felaket bir patlamanın son adımlarına hazırlanıyordu.

7) ABD
Ana grup: El-Kaide

Terörist sayısı: 5,000 Fazla etkili olmamalarına rağmen, Amerika'da saklanan teröristler, interneti mesken tutuyorlar. Geçenlerde açığa vurulan bir hücre, internette bomba yapma özel ders görüntülerinden kafa keserek öldürmeye kadar herşeye ev sahipliği yapıyordu.

8) Peru
Ana grup: Parlak Yol

Terörist sayısı: 300 Latin Amerika'da 70,000 kişinin ölümüne sebep verdikten sonra, Parlak Yol şimdilerde düşüşte. Kötü haber mi? En sabit görüşlüleri, cangıl bölgelerde saklanıp şüphelendikleri hükümet destekçisi kişileri avlıyorlar.

9) İngiltere
Ana grup: El-Kaide

Terörist sayısı: 1,600 Britanya terörist hücreleri merkezi. Ulusun gizli ajanları, 200 saklı E-Kaide ünitesinden 1,600 fanatiği izliyor. Korkmamız gerekir mi? Ee, evet. Fransa'da .kimse var mı?

10) İspanya
Ana grup: ETA

Terörist sayısı: En fazla 3( Euskadi Ta Askatasuna (Bask Anayurt ve özgürlük) bağımsız bir Bask devleti kurulması telabiyle 800'den fazla kişinin Ölümünden sorumlu tutuldular, fakat 15 aylık bir ateşkes ilan etti. Bir bomba da ateşkesin sonu oldu.

11) Cezayir
Ana grup: Savaş ve Vaaz Mirasçıları (Salafist Group for Preaching and Combat)

Terörist sayısı: 300 Örgütün hedefi Cezayir'de bir İslam devleti yaratmak. Ama bunu bomba patlatarak ve halktan birilerini kaçırarak yapıyorlar, bu durum gerçekten de çok çelişkili!

12) İsrail
Ana grup: İslami Cihat

Terörist sayısı: 5,000 Daha politik Hamas'tan farklı olarak İslami Cihat tek bir şeyin peşinde: Kutsal Savaş. Biçok "asker" Şam, Suriye'de bomba yapımı üzerine eğitim alıp sınır ötesi saldılara hazırlanıyorlar.

Terör hücrelerinin dünya haritasındaki büyük halini görmek için tıklayın


aşkmen