Yeni bir Kürtçe gazete; Rojeva Welat
Rojeva Welat adıyla yeni bir Kürtçe gazete bugün okurlarıyla buluşuyor.

Kürtçe yayın yapan 5 günlük gazeteye verilen birer aylık yayın durdurma cezalarının ardından Rojeva Welat adıyla yeni bir Kürtçe gazete bugün okurlarıyla buluşuyor.

İnternette yayın hayatına başlayan ve bir grup Kürt gazeteci tarafından çıkarılan Rojeva Welat gazetesi 12 sayfadan oluşuyor. Sayfalarında siyaset, politika, kültür, sanat, kadın, toplum yaşam gibi konulara yer verecek olan gazetenin İmtiyaz Sahibi Eser Uyansız, bütün baskı ve zorluklara rağmen Kürtlerin gazetesiz bırakılmadığını belirtti.

Devlet ve hükümet yetkililerinin her fırsatta Kürtçenin serbest olduğunu ileri sürdüklerini kaydeden Uyansız, "Bunun böyle olmadığı gazetelerin kapatılmasıyla ortaya çıkıyor. Başkan Diyarbakır mitinginde Kürtlerin değerleri ile oy isterken, Kürt basını üzerindeki baskılar devam ediyordu" dedi.

Rojeva Welat gazetesi, Kürtçe günlük yayın yapan 6. gazete oldu. 15 Ağustos 2006 tarihinde günlük yayına geçen tek Kürtçe gazete olan Azadiya Welat 8 defa kapatıldı. Gazete hakkında verilen her kapatma kararının ardından ise Rojev, Dengê Welat, Welat ve Hawar gazeteleri yayınlandı. Ancak bu gazetelere de "örgüt propagandası" yaptıkları iddiasıyla kapatma cezaları verildi.

kaynak


Hayırlı olsun...Bakalım yayın hayatı ne kadar sürecek..